MSB'den son dakika Afganistan açıklaması: Dönüyoruz!

MSB Afganistan'da görev yapan Türk askerlerine ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir." denildi.

GİRİŞ 25.08.2021 19:56 GÜNCELLEME 25.08.2021 21:26
Bu Habere 150 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasına göre; çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Afganistan'dan tahliyesine başlandığını bildirdi.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

MSB'den yapılan açıklamada, TSK'nın 2002'den bu yana BM, NATO ve ikili anlaşmalar kapsamında tarihi ve kültürel bağları olan Afgan halkının barış, huzur ve istikrarına katkı sağlamak için Afganistan'da görev yaptığı anımsatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ABD ve NATO'nun Afganistan'dan ayrılacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye her zaman ifade ettiği 'Afgan halkı istediği sürece Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir' sözünden hareketle, belirli şartlar oluşması durumunda 6 yıldır yaptığı gibi Uluslararası Hamid Karzai Uluslararası Havaalanının güvenli ve uluslararası standartlarda işletilmesi sorumluluğunu sürdürebileceği yönündeki niyetini ortaya koymuştur.

Bu kapsamda, Hamid Karzai Havaalanı'nda yaşanan karmaşaya diğer ülke askerleri ile müdahale edilmiş, havaalanında güvenlik sağlanarak faaliyetlerin yürütülmesi sağlanmıştır. Bu süreçte askeri uçaklarımızla 1129 sivil vatandaşın tahliyesi yapılmıştır. Çeşitli temaslar, mevcut durum ve şartlar değerlendirilerek TSK unsurlarının tahliyesine başlanmıştır Türk Silahlı Kuvvetleri kendine tevdi edilen bu görevi de başarıyla yerine getirmenin gururuyla vatan toprağımıza geri dönmektedir."

ERDOĞAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan TSK'nın bölgeden tahliye edilmesi operasyonunu değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Taliban liderlerinden gelen mesajlara şimdilik ihtiyatlı bir iyimserlikle yaklaşıyoruz." 

"Afganistan'da önümüzdeki sürecin nasıl şekilleneceğini Taliban'ın sözleri değil icraatları, eylemleri ve atacağı adımlar belirleyecektir."

Son Dakika... Başkan Erdoğan: Afganistan'da olağanüstü çaba sergiliyoruzErdoğan: Afganistan'da olağanüstü çaba sergiliyoruz

"Afganistan'ın istikrara kavuşması önem taşıyor. Türkiye, bu amaç doğrultusunda Afganistan'daki tüm taraflarla yakın diyalog içinde olmaya devam edecektir."

Erdoğan ayrıca Türkiye'nin yeni bir mülteci yükünü karşılayamayacağını ifade etti:

"Halihazırda çeşitli statülerde 5 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, Suriye veya Afganistan kaynaklı ilave bir göç yükünü kaldıramaz."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 150
 • evladı Fatihan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yorumların tamamına yakını orada ne işimiz var üzerine.Bir tane aklıselim okuyucu çıkıp demiyor ki Afganistan beka meselesi,neden orada kalmak için mücadele etmiyoruz.İnşallah bu okuyucular devlet memuru değildir vay ülkemin haline o zaman.
  Cevapla
 • Huseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Orada kalsak eminim şuan ne işimiz var askerleri geri çekin derdin.Sizin gibiler bitmez.
  Cevapla
 • Ahmet TUNA 1 yıl önce Şikayet Et
  Talibanı kuran da besleyen de abd şu an arkasında duran da abd. Bu abd nin bir oyunudur buna kimsenin kanmaması lazım. Askerimizi geri çekmekle en doğrusunu yaptık.
  Cevapla
 • orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  iyiki kovdular.yoksa abd nin emri ile orada bekcilik yapacaktık.
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  iyide olur benim askerim birilerinin hava alanının bekçisi nöbetçisi degil abd afganistanı işgal ederken bizemi danıştı
  Cevapla
 • Mgl 1 yıl önce Şikayet Et
  Dogru olan buydu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Volkan Demirel gözyaşlarını tutamadı: Allah rızası için yardım edin
Deprem anında ortaya çıkan ürkütücü görüntü kan dondurdu!