ABD'den bomba açıklama: Taliban'dan izin aldık! Blackwater'dan Afgan halkına iğrenç teklif

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 31 Ağustos sonrası da tahliyelere devam edeceklerini söylerken, Blackwater'ın kurucusu Erik Prince ise, Afganistan'dan ayrılmak isteyenleri 6 bin 500 dolar karşılığında ülkeden kaçırabileceğini söyledi.

ABD'den bomba açıklama: Taliban'dan izin aldık! Blackwater'dan Afgan halkına iğrenç teklif
ABD'den bomba açıklama: Taliban'dan izin aldık! Blackwater'dan Afgan halkına iğrenç teklif
GİRİŞ 26.08.2021 12:39 GÜNCELLEME 26.08.2021 12:39
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yapılan görüşmeler kapsamında Taliban'ın, 31 Ağustos sonrasında da ülkeden ayrılmak isteyen yabancılara ve Afganlara izin vereceği yönünde söz verdiğini; Taliban'ın bu sözü tutmasını sağlamanın da ABD'nin ve müttefiklerinin görevi olduğunu açıkladı.

Washington'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Blinken, tahliye çalışmalarının daha hızlı şekilde ilerlemeye devam ettiğini söyledi:

"Sadece ABD bu kadar büyük ölçekte ve böyle karmaşık bir misyonu organize edip uygulamaya koyabilirdi. Taliban hem kamuoyuna açık şekilde hem de görüşmeler esnasında, Amerikalıların, üçüncü ülke vatandaşlarının ve Afganların 31 Ağustos sonrası da havalimanına gelişi için güvenli geçiş sağlayacağı konusunda açıklamalar yaptı."

MSB'den son dakika Afganistan açıklaması: Dönüyoruz!MSB'den Afganistan açıklaması: Dönüyoruz!

Son Dakika... Başkan Erdoğan: Afganistan'da olağanüstü çaba sergiliyoruzErdoğan: Afganistan'da olağanüstü çaba sergiliyoruz

Bakan Akar'dan Afganistan'daki tahliyeler için son dakika açıklamasıBakan Akar'dan Afganistan'daki tahliyeler için son dakika açıklaması

Blinken, ABD'nin 31 Ağustos sonrasındaki "her gün de Afganistan'dan ayrılmak isteyenlere yardım edeceğini" sözlerine ekledi. Ülkede hala yaklaşık 1.500 Amerikan vatandaşının çeşitli sebeplerle kalmış olabileceğini belirten ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ülkesinin bu kişileri takip etmek için büyük çaba harcadığını söyledi.

Blackwater'ın kurucusu Erik Prince

BLACKWATER: 6 BİN 500 DOLAR GETİRENİ ÜLKEDEN ÇIKARTIRIZ

Öte yandan ABD'nin özel güvenlik şirketi Blackwater'ın kurucusu Erik Prince, ek seferler düzenleyeceğini ve bilet başına 6 bin 500 dolar verenlere yardımcı olabileceğini söyledi.

Wall Street Journal'da (WSJ) yer alan haberde Prince ayrıca; ek ücret karşılığında evlerinden havaalanına güvenli bir şekilde geçmek isteyenlere yardım edileceğini söyledi.

Para karşılığında güç durumdaki insanların hayalleriyle oynayan Prince'ın teklifine vicdan sahibi kesimlerden çok sayıda tepki geldi.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 30
 • derviş 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizim insan kaçakçılarda tıra yükleyip avrupa deyip erzuruma veya istanbulun göbeğine saliveriyorlar
  Cevapla
 • %100 TÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne vicdanından bahsediyorsunuz. Kaçmasınlar kardeşim. Vatanını niye terk ediyorlar. Amerikaya, avrupaya gitmek için değer mi. Ecnebi gibi yaşama hayelleri bu ahmak insanları uçağın kanadında yolculuk yapmaya zorluyor. Uçağin kanadinda yolculuk yapacağına inan ahmakta hiç bir ülkede yaşayamaz kusura bakmasın.
  Cevapla
 • Selami Nallar 2 yıl önce Şikayet Et
  "Sadece ABD bu kadar büyük ölçekte ve böyle karmaşık bir misyonu organize edip uygulamaya koyabilirdi." Evet abd uçaklarından aşağı atılan, düşen afgan halkı buna delildir.
  Cevapla
 • Diyarbekri 2 yıl önce Şikayet Et
  Şeytan'ın yeryüzündeki şube temsilcilerinden biriside Erik Prince'tır. Şubein adı da Blackwater'dır. Bunlar yeryüzünde fitne çıkaran zalim ve kafirdirler. Merhametleri yoktur.
  Cevapla
 • Selçuk 2 yıl önce Şikayet Et
  Aparatından izin alacak kadar küçülmüş. Afganistanda aparatı sakallı cüppeli tipi bizdeki aparatlarda entel dantel laik görünümlü :) Cografyasına göre.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul adayı ve "İYİ Parti-CHP" açıklaması
Hafif mühimmat ihtiyacı yerli imkanlarla karşılanıyor! 80 milyon avro katkı sağlayacak