NATO tatbikatına Türk F-16'ları damgasını vurdu

NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği misyonu kapsamında Polonya'da bulunan Türk F-16 savaş uçakları, Polonya Hava Kuvvetlerine ait kargo uçağıyla ortak uçtu. NATO kapsamında gerçekleştirilen tatbikatta Türk F-16'ları damgasını vurdu.

NATO tatbikatına Türk F-16'ları damgasını vurdu
NATO tatbikatına Türk F-16'ları damgasını vurdu
GİRİŞ 27.08.2021 17:12 GÜNCELLEME 27.08.2021 17:26
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

NATO Hava Kuvvetleri Komutanlığı (NATO AIRCOM) tarafından yapılan açıklamada Türk F-16’larının Polonya’ya ait C-295M Casa askeri kargo uçağıyla beraber uçtuğu belirtildi. Açıklamada uçuşun amacının Müttefik (NATO) iş birliği yoluyla becerileri ve yeteneklerini geliştirmek olduğu not edildi.

Malbork Hava Üssü’nden kalkan uçaklara uluslararası gazeteciler eşlik etti. Türk savaş uçakları ve Polonya’ya ait kargo uçağı Polonya’nın doğusundaki semalarda beraber eğitim uçuşu icra etti. Polonya’ya ait kargo uçağında bulunan uluslararası fotoğrafçılar uçuş esnasında bu anları ölümsüzleştirdi. Ortaya ise mükemmel olarak nitelendirebilecek fotoğraflar çıktı.

TÜRK PİLOTLARDAN AÇIKLAMA

Türk F-16 Pilotu Albay Ahmet Çandır: “Polonyalı meslektaşlarımızla beraber uçmayı, hassas manevralar yapmayı, kol uçuşu ve eskort prosedürleri uygulamak için yakaladığımız bu harika fırsatı takdirle karşılıyoruz. Pilotlarıma ve onların Polonyalı meslektaşlarına fayda sağlayan böyle bir faaliyeti planlamak, koordine etmek ve yürütmek zor. İttifak’ın caydırıcılık, savunma ve güvenlik sağlama misyonunu desteklemek için birlikte sevk edilme için prosedürleri deneme ve uygulama şansına sahip oldular.”

TÜRK PİLOTLAR POLONYA'DA

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait F-16 Fighting Falcon Blok 40 savaş uçakları, Ağustos ayı içerisinde “Geliştirilmiş Hava Polisliği” görevi kapsamında Polonya’nın Malbork Hava Üssü’ne intikal etmişti.

F-16’lara ilaveten bakım ekibi ve lojistik ekipmanların intikali için ise C-130 nakliye uçakları görevlendirildi. Türk F-16’larının Polonya görevi, 15 Eylül 2021 tarihine kadar devam edecek.

Söz konusu F-16’lar, Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu bulunan 161. Filo (Yarasa)’dan gönderildi. Yarasa filo, geceleri gerçekleştirmiş olduğu hava harekatlarıyla öne çıkan bir filo. Polonya’ya, Bandırma’dan 80 kadar Türk Hava Kuvvetleri personeli iştirak ediyor.

POLONYALI KOMUTANDAN AÇIKLAMA

Malbork Hava Üssü Komutan Yardımcısı Yarbay Jerzy Goleniowski: “Malbork ekibi, NATO’nun Hava Polisliği’ne katkıda bulunma konusunda mükemmel bir geçmişe sahiptir. 2014’ten beri Fransa, Hollanda, Belçika, Portekiz’den Müttefik savaş müfrezelerine ev sahipliği yaptık ve şimdi de bölgede NATO Güvence Tedbirlerini destekleyen Türkiye’ye ev sahipliği yapıyoruz.

Malbork’tan kalkan Polonya’ya ait MiG-29 savaş uçakları, ev sahibi ülke desteğinden faydalandığımız Litvanya’daki Baltık Hava Polisliği misyonuna konuşlandırıldı. Polonya’da savaş müfrezelerini yerleştirmemize ve desteklememize olanak sağlayan deneyimlerimizi geliştirdiğimizi görmek harika.”

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİ ST
ETİKETLER
tatbikat
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • 01adana 3 ay önce Şikayet Et
  Niye düşmanı diger bir düşmandan gorumak içinmi ordayız?
  Cevapla
 • KARABELA 3 ay önce Şikayet Et
  Bu tür konular siyasidir
  Cevapla
 • Hacivat 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye acil polonyadan f16 lari askerleri geri cekip pkk ya karsi mücadelede görev vermeli nato türkiyeyi ilgilendirmez nato nun savasi türkiyenin degildir rusya ile iliskiler askeri dahil gelistirilmeli
  Cevapla
 • Kadir 3 ay önce Şikayet Et
  Dağı taşı boşa vurmanın anlamı yok kafalarını cıkartacaklatki öle vursunlar hem vuran f 16 larımız var
  Cevapla
 • Blu 3 ay önce Şikayet Et
  Türk f16 ları damga vurdu diyor. Bu yalana çoluk çocuk kanmaz.
  Cevapla
 • Capla hama 3 ay önce Şikayet Et
  3 yangın uçağı..hep hatırlanacak
  Cevapla
 • Kenan 3 ay önce Şikayet Et
  Evet havada ucak ve helikopter oldugu halde ucak yok diye yalan söyleyen CHPlileri hatirlayacagimiz gibi degilmi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP medyasının ikiyüzlü tavrı: İmamoğlu ‘kaynak oluşturdu’, Erdoğan ‘peşkeş çekiyor!
Son dakika: Milyonlar bu haberi bekliyordu! MTV indirimi Resmi Gazete'de yayımlandı