KYB'de liderlik kavgası: PKK ve MOSSAD arabulucu!

YPG’ye komuta eden Ferhat Abdi Şahin, koalisyon tarafından tahsis edilen helikopter ile Kamışlı’dan Süleymaniye’ye götürüldü. MOSSAD ajanlarının refakat ettiği terörist başı Şahin, Bafıl ve Lahur Talabani’nin barışması için çaba sarf etti.

KYB'de liderlik kavgası: PKK ve MOSSAD arabulucu!
KYB'de liderlik kavgası: PKK ve MOSSAD arabulucu!
GİRİŞ 17.09.2021 05:56 GÜNCELLEME 17.09.2021 05:56
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

ABD işgali sonrası ortaya çıkan bölgesel yönetimin ana aktörlerinden Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) içerisinde liderlik kavgası devam ediyor. Celal Talabani sonrası yaşanan çekişme, KYB Eş Başkanlarından Bafıl Talabani’nin Lahur Talabani’ye yaptığı darbe sonrası zirve noktasına ulaştı. İkili arasında çatışma düzeyine varan güç mücadelesine İsrail İstihbaratı MOSSAD ve terör örgütü PKK ara bulucu olarak müdahil oldu. PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG’ye komuta eden Ferhat Abdi Şahin, koalisyon tarafından tahsis edilen helikopter ile Kamışlı’dan Süleymaniye’ye getirildi. MOSSAD ajanlarının refakat ettiği eylül ayının ilk günlerinde geldiği Irak’ta 1 hafta kalan teröristbaşı Ferhat Abdi Şahin Süleymaniye’de Bafıl ve Lahur Talabani’nin barışması için yoğun çaba yürüttü. Türkiye gazetesinin bilgi veren Erbil ve Bağdat kaynakları görüşmelere Kandil’den bazı isimlerin de katıldığını ve Türkiye tarafından yapılabilecek bir operasyon korkusu ile tüm sürecin olağanüstü gizlilik içerisinde yürütüldüğünü aktardı.

TÜRKİYE DÜŞMANI

Celal Talabani’nin yeğeni ve KYB Eşbaşkanı olan Lahur Talabani, aynı zamanda Süleymaniye merkezli KYB’nin istihbarat, emniyet ve dış ilişkilerini sağlayan isim olma özelliği taşıyordu. PKK terör örgütünün İran-Irak geçişini sağlayan Lahur Talabani, yaralı militanların tedavisi, örgütün silah, cephane, gıda başta olmak üzere lojistik ihtiyaçlarını temin noktasında da önemli bir yere sahip. Ayrıca PKK’nın Mahmur-Kandil-Suriye-İran-Sincar bağlantısında yine aynı isim ön plana çıkıyor. 

PEŞMERGE GÖNDERDİLER

PKK terör örgütünün Afrin işgali sürecinde en büyük destekçisi yine Lahur Talabani oldu. Afrin’de TSK-ÖSO ittifakının yürüttüğü terör operasyonu döneminde PKK’ya yüklü miktarda para ve 200’den fazla Peşmerge gönderen Lahur Talabani, çok sayıda silah ve cephaneyi de aynı günlerde PKK’ya teslim etti. Kamışlı, Afrin, Aynel Arab, Münbiç gibi terör işgalinde olan bölgelere bir çok ziyaret gerçekleştiren Lahur Talabani, bir yandan Irak üzerinden PKK’ya destek amaçlı gelen ithal teröristlerin organize ederken diğer yandan binlerce PKK militanına hazırladığı sahte kimliklerle Irak’ta rahat hareket etme ve farklı ülkelere sızmaları konusunda imkan sağladı. PKK liderlerinden Cemil Bayık ve Murat Karayılan ile Süleymaniye’ye davet eden ve bir çok görüşme gerçekleştiren Lahur Talabani, bunu kardeşliğin gereği olarak açıkladı ve savundu.

KISMEN ANLAŞTILAR

Daha önce KYB’nin İstihbarat (Zenyari), emniyet, medya, dış ilişkiler, ekonomi ve askeri yapısını büyük oranda kontrol eden Lahur Talabani’nin tüm yetkileri 15 Temmuz’da elinden alındı. Taraflar arasında kısmi çatışmaların yaşandığı süreç bir darbe olarak nitelendirildi. Bafıl Talabani, tarafından şantaj, adam kaçırma, yargısız infaz, rüşvet ve kaçakçılık ile suçlanan Lahur Talabani’ye KYB bölgesini terk etmesi için süre verildi. Bölge kaynakları, görüşmelerde Lahur’un KYB bölgesinde kalması konusunda siyasi, askeri, ekonomik tüm hareketlerinin kontrol altında olması şartı ile anlaşıldığını kaydediyorlar. PKK elebaşısı Ferhat Abdi Şahin, Lahur Talabani’ye kendi bölgesinde kalabileceği vaadinde de bulundu. Süleymaniye’de gizli gerçekleşen bazı görüşmelere CIA ajanları da katıldı.

TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI

Kendisine yönelik operasyon ve görevden alınması ile ilgili Türkiye’yi suçlayan Lahur Talabani "Tüm olan bitenler Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği ile gerçekleşti. Erdoğan Yeni Osmanlı hayali ile tüm bölgeyi dizayn ediyor. Bağdat yönetimi ve bölgesel aktörler de bu amaca hizmet ediyor" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 45
 • Osmali tokatı 4 hafta önce Şikayet Et
  Merhaba PYD PKK fark etmet zaten bu işleri yoruten İsrail ABD Türkiye ABD hava üstünü Irak'ta çekmese bu iş bitmez kime bellik yapıyor burnunuzun önü ne dikilmiş bir gecede hepisini imha edin nerde inceyse kopsun
  Cevapla
 • Gazi 4 hafta önce Şikayet Et
  Hdp-pkk nın abisi İsrail. Abilerininde kendilerden farkı yok TERÖRİST İSRAIL .
  Cevapla
 • amelegücü 4 hafta önce Şikayet Et
  Madem bu buluşmaları tespit edebiliyoruz neden bir F-16 ile yok edemiyoruz?
  Cevapla
 • Selim 4 hafta önce Şikayet Et
  Chp heyetide bölgedeydi.
  Cevapla
 • Türk oğlu Türk 4 hafta önce Şikayet Et
  Senin tayfada oradamıydı?cakal
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 4 hafta önce Şikayet Et
  Condoliza RICE tarafından "Aralarında Türkiye'nin de olduğu Ortadoğuda 23 ülkenin sınırlarını değiştireceğiz açıklamaları..? TÜRK ASKERİNİN BAŞINA CUVAL GEÇİRİLMESİ??..PKK= PYD teror orgutu degildir. Onlar sutten cikmis ak kaşiktir. Turkiye ISID le mucadelede PYD ile hareket etsin KANDIRMACASI...?Turkiye icinde PKK ile otur konus hatta federatif yapiya gecin seklindeki ABD telkinleri..? israilin " VADEDILMIS TOPRAKLAR" amacina yonelik olarak, sadece Yahudi irkindan oldugu soylenen Kürtlerin kullanilarak kuzeydeki Kürt bölgelerinden aşagiya Israile dogru bu topraklarin "ISID le mucadele ediyorum kilifinda işgalinde" sadece Kürtleri kullanması...?
  Cevapla
 • Omarhuseyin 4 hafta önce Şikayet Et
  Teröristleri bahane edip, kürtlere hakaret etmeyi bırakın. Bu şekilde daha çok kutuplaşma oluşturuyorsunuz.
  Cevapla
 • Omarhuseyin 4 hafta önce Şikayet Et
  Sen kendi ırkını araştır. Sen TÜRK değilsin. Belki devşirme olabilirsin. Kürtlerin büyük çoğunluğu Müslümandır, elhamdülillah.
  Cevapla
 • Zaza 4 hafta önce Şikayet Et
  HIDIR BUDUR neye dayanarak Kürtler Yahudi diyorsun elinde belge var mı? Asıl sen Türklerin içerisinde gizlenmiş Yahudilerden bahset belki sende o gizli Yahudilerden birisin ortalığı karıştırmak istiyorsun. Fitne fesat sizin işiniz. Kürtler ümmetin içindeki en samimi Müslümanlardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merkel'in 'koalisyon' sözlerine Erdoğan'dan gülümseten cevap: Bana şikayet ediyordun
Rusya ve Çin donanmasının ortasında kaldı: ABD savaş gemisine şok müdahale!