Yunan bakan Mitarakis: AB, Türkiye'ye verdiği sözleri tutmalı

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis, AB'nin Türkiye'ye vizesiz seyahat ve ticaret konularında verdiği sözleri tutması gerektiğini söyledi.

Yunan bakan Mitarakis: AB, Türkiye'ye verdiği sözleri tutmalı
Yunan bakan Mitarakis: AB, Türkiye'ye verdiği sözleri tutmalı
GİRİŞ 04.10.2021 18:07 GÜNCELLEME 05.10.2021 05:57
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis, mülteci mutabakatına hem Ankara ve hem de Avrupa tarafından saygı gösterilmesinin önemli olduğunu söyledi.

Avrupa'nın Türkiye'ye vizesiz seyahat ve ticaret konularında verdiği sözleri tutması gerektiğini belirten Mitarakis konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Son dakika: Yunanistan'dan ezber bozan

"TÜRKİYE'YE VERİLEN SÖZÜ TUTUN" ÇAĞRISI

Almanya'nın Welt Gazetesi'ne açıklama yapan Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis, “Henüz büyük bir göç görmüyoruz” dedi.

Bununla birlikte Afganistan ve çevresindeki bölgede yaşayanları korumanın önemli olduğunu belirten Mitarakis, insani bir krizden kaçınmak için Avrupa'nın sahadaki uluslararası örgütlerle daha yakın bir çalışma içerisinde olması gerektiğini söyledi.

AB ile Türkiye arasında yapılan mülteci mutabakatına dikkat çeken Mitarakis, mutabakata hem Ankara ve hem de Avrupa tarafından saygı gösterilmesinin önemine dikkat çekerek, Avrupa'nın Türkiye'ye vizesiz seyahat ve ticaret konularında verdiği sözleri tutması gerektiğini söyledi.

YUNANİSTAN 1908 GÖÇMENİ GÖNDERMEK İSTİYOR, TÜRKİYE KABUL ETMİYOR

Türkiye'nin de bunun karşılığında uluslararası korumaya hakkı olmayan sığınmacıları geri alması gerektiğini belirten Bakan, Yunanistan'ın 1908 sığınmacıyı geri göndermek istediğini ancak Türkiye'nin bu kişileri kabul etmediğini kaydetti.

Mitarakis, mülteci mutabakatına hem Ankara ve hem de Avrupa tarafından saygı gösterilmesinin önemine dikkat çekerek, Avrupa'nın Türkiye'ye vizesiz seyahat ve ticaret konularında verdiği sözleri tutması gerektiğini söyledi. Haberde ayrıca AB ile Türkiye arasında 2016'da imzalanan mülteci mutabakatı sonrasında Ege Denizi üzerinden yasadışı mülteci geçişleri büyük ölçüde azaldığı belirtildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 53
 • Muttaki 2 ay önce Şikayet Et
  Adam bize saygı duyduğundan ya da hakkı teslim etmek istediğinden değil, göçmenler akın akın gelirse ilk kendisi koltuğundan olacağından böyle doğruları konuşmak mecburiyetinde kalıyor, yazık :)
  Cevapla
 • filozof 2 ay önce Şikayet Et
  Sana ne saanaa nee
  Cevapla
 • Enver 2 ay önce Şikayet Et
  bunlardan bir cacikii olmaz.
  Cevapla
 • Bülent 2 ay önce Şikayet Et
  Adı üstünde mülteci size mülteci olmak istemiş ne geri göndermesi bizde kalmak isteseydi kalırdı zaten
  Cevapla
 • neden biz 2 ay önce Şikayet Et
  mülteci size nerden geldiyse geldi, neden biz almak durumundaymışız? ülkesine gönderin yada AB kabul etsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Meteoroloji kar yağacak bölgeleri açıkladı! Plan yapacaklar bu habere dikkat
Katar'da Hürjet ve Gökbey sürprizi! Katar Emiri yakından inceledi