Reuters: Etiyopya ve Fas, Türkiye ile SİHA anlaşması yaptı

Türk SİHA'larına olan talep her geçen gün daha da artıyor. Etiyopya ve Fas'ın, BAYKAR tarafından üretilen silahlı insansız hava araçlarından (SİHA) satın almak için talepte bulunduğu iddia edildi.

GİRİŞ 14.10.2021 18:23 GÜNCELLEME 15.10.2021 09:27
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

İngiliz haber ajansı Reuters'ın haberine göre, bir Türk yetkili Etiyopya ve Fas'ın Bayraktar TB2 İHA'larından almak için Türkiye'ye başvurduğunu ve anlaşmaların yedek parça ve eğitim konularını da içerebileceğini belirtti.

Resmen açıkladılar: SİHA'ları Türkiye'den tedarik edeceğizNijerya da Türk SİHA'larına talip oldu

Adının açıklanmasını istemeyen diplomat, Fas'ın ilk parti SİHA siparişini Mayıs ayında teslim aldığını, Etiyopya'nın talebinin akıbetinin ise henüz net olmadığını ifade etti.

Kaynaklar; talebin kaç İHA'yı kapsadığı ve mali ayrıntıları hakkında bilgi vermedi.

Türkiye, Etiyopya ve Fas, silahlı insansız hava aracı satışı anlaşması hakkında resmi bir açıklamada bulunmadı.

"SİHA SATIŞI TÜRKİYE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR"

SİHA satışlarının Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını belirten Reuters, "Yerli İHA'lara artan ilgi, ekonomik sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olmak için ihracatı artırmaya çalışan Türk hükümeti için bir destek oluşturuyor" yorumunda bulundu.

Türkiye'nin SİHA'ları Suriye ve Libya'da kullandığını hatırlatan Reuters, "Dağlık Karabağ'da insansız hava araçları, Türkiye'nin müttefiki Azerbaycan'ın Ermenistan destekli işgal güçlerini yenmesine yardımcı oldu" dedi.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK DÖRDÜNCÜ S/İHA ÜRETİCİSİ"

Reuters, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Batılı silahlara olan bağımlılığı azaltmak için yerli üretimi artırmasından bu yana dünyanın dördüncü en büyük insansız hava aracı üreticisi haline geldiğini söylüyor.

KAYNAK: REUTERS
YORUMLAR 30
 • hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  Her önüne gelene satmamak lazım bu silahı
  Cevapla
 • Netitrebet 2 yıl önce Şikayet Et
  Sence Türk devleti öylemi yapıyor ?
  Cevapla
 • Aaaaaa 2 yıl önce Şikayet Et
  Müşterilere bak :)
  Cevapla
 • Adam 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar gundemden siyasetten ve afrika antiemperyalist ve sömürgeci karşıtı politikadan uzak olup kendi çapında laf sokuyorsun.. hayır ne söylediğime ilgili de en ufak fikre sahip olmadığına da emin olunca kendime kızıyorum.. senin gibilere cevap vermek vakit israfından öte değil zira.. git fox tv izle sözcü gazetesi oku .. senin turun orada mutlu..
  Cevapla
 • Netitrebet 2 yıl önce Şikayet Et
  Alaycı tavrın aslında kimliğin hakkında net bir fikir veriyor insanlara. Yazdığın çok ayıp ve acımasızca !
  Cevapla
 • zirto 2 yıl önce Şikayet Et
  adamların aclıkdan ağızları kokuyor birde silahlanıyorlar
  Cevapla
 • ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  mesleğin ilginçmiş...
  Cevapla
 • Burhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen Afrika'yı 50 sene önceki haliyle biliyorsun galiba.
  Cevapla
 • Metin 2 yıl önce Şikayet Et
  Ucuz vermeyin
  Cevapla
 • 2023 Seçimleri 2 yıl önce Şikayet Et
  Birbirine benzemezler kaos ittifakının seçmen kitlesi yüzünden projeler tehlikede, Ceh-pe şimdiden Mavi Vatan terimine bile saldırmaya başladı, kaos ittifakı eğer 2023'de iktidar olursa bütün kritik ve stratejik savunma sanayi ve ekonomi projelerini tasmalarını tutan batılı efendilerinin emriyle yok edecekler, iptal edecekler. Ellerindeki sosyal medya ve fondaşmedya gücü ilede halkımızı yaptıkları hainliklerin doğru olduğuna inandıracaklar.. Maalesef şuan ellerindeki 7 milyonluk beyni masonlar tarafından yıkanmış Z kuşağı 2023 seçimlerinde bunlara oy verecek..
  Cevapla
 • Taha 2 yıl önce Şikayet Et
  Buna sebep olan ise YouTube vbleri.bunlar devletin bekası için ciddi bir tehdit.acilen kapatılmalıdır.demokrasi vs zırvalarını bir kenara koyup radikal adımlar atılmaz, bu gibi mecralar varlığını devam ettirirse vay bu ülkenin geleceğine.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD ve İran'dan gizli toplantı
Trabzonspor'dan Başakşehir'e Avrupa için vize yok