Fransız basını böyle duyurdu: Türkiye dünyanın hayal ettiği silahı geliştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika turunu değerlendiren Fransa basını, Türk SİHA'larını överek, "Bu SİHA'lar dünyadaki savaşlarda hayal edilen silahtır. Uçaklardan 20 kat daha ucuz ve pilotların hayatını tehlikeye atmıyor" dedi.

GİRİŞ 19.10.2021 13:57 GÜNCELLEME 22.10.2021 08:48
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Le Figaro gazetesinin "Erdoğan, Afrika'daki varlığını güçlendiriyor" başlıklı haberinde, Erdoğan'ın 2000'li yıllarında başında "Batılı sömürgeci güçlerin" Afrika'ya ilgisinin azaldığını tespit ettiği ve öncelikle Somali ve daha sonra Libya gibi "Müslüman Afrikalı ülkelerde" varlık göstermeye başladığı belirtildi.

Haberde, Türk Hava Yollarının (THY), 1992-1994 döneminde Batılıların askeri operasyon düzenlediği Somali'nın başkenti Mogadişu'ya sefer düzenleyen tek büyük hava yolu şirketi olduğu kaydedildi.

Erdoğan'ın Angola ve Nijerya ziyaretinde Türk silahlarını satmanın söz konusu olacağı aktarılan haberde, Türk silahlarının en önemli örneğinin Bayraktar SİHA'ları olduğu ve bu SİHA'ların 4 cephede kendini gösterdiği için Afrika'da satılabileceği belirtildi.

"BU SİHA'LAR DÜNYADAKİ SAVAŞLARDA HAYAL EDİLEN SİLAHTIR"

Haberde, bu SİHA'ların Irak'ta Ağustos 2018'de terör örgütü PKK'nın elebaşlarından sözde KCK yürütme konseyi üyesi İsmail Özden'i etkisiz hale getirdiği, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'in ve "Rus paralı askerlerin" saldırısını engellediği, İdlib'de Beşşar Esad rejimini hezimete uğrattığı ve Karabağ'da yaşanan sorunda Azerbaycan'ın Ermenistan'a karşı zafer elde etmesini sağladığı vurgulanarak, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Bu SİHA'lar dünyadaki savaşlarda hayal edilen silahtır. Savaş uçaklarından 20 kat daha ucuz ve hiçbir pilotunun hayatını tehlikeye atmıyor. Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya'da Türk etkisinin bir vektörü haline geldiler. Erdoğan'ın ABD, Çin ve Rusya gibi kendisinden daha güçlü ülkelerle çatışmaya girmeden akıllıca geliştirdiği etkidir. Ancak Fransa gibi daha az güçlü ülkelere meydan okumaktan çekinmiyor. (Erdoğan) Fransa'ya karşı Haziran 2020'de Libya açıklarında bilek güreşini kazandı."

Haberde, "Fransız sanayisi, SİHA üretiminde ABD, İsrail ve hatta Türkiye'nin nasıl bu kadar gerisinde kalabildi?" sorusu soruldu.

Fransız SİHA tarihinin bu sorunun cevabını verdiği ifade edilen haberde, 2008'deki ilk projenin iptal edildiği, ardından projenin 2018'de Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya tarafından harekete geçirildiği ve ilk uçuşun Bayraktar TB2'den 14 yıl sonra 2028'de hedeflendiği aktarıldı.

"BATILI EMSALLERİNDEN DAHA UCUZ VE ÇİNLİLERDEN DAHA KALİTELİLER"

Fransız devlet radyosu RFI'nin haberinde de Erdoğan'ın Angola, Nijerya ve Togo'yu ziyaret ederek Afrika ile ilişkilerini güçlendirmek istediği, ekonominin Türkiye ile Afrika arasındaki stratejik ortaklığının yönlerinden biri olduğu belirtildi.

Türkiye'nin 20 yılda Afrika ile ticaret hacminin Le Monde gazetesinden farklı olarak 5 milyar dolardan 25 milyar dolara çıkardığı ifade edilen haberde, Erdoğan'ın 30 Afrika ülkesini ziyaret ettiğini ve Türkiye'nin kıtada 43 büyükelçiliği bulunduğunu aktardı.

Haberde, THY'nin kıtadaki 60 kente sefer düzenlediği bilgisi paylaşıldı.

Türkiye'nin Etiyopya, Tunus ve Fas'a SİHA sattığı ifade edilen haberde, SİHA'lara ilişkin, "Batılı emsallerinden daha ucuz ve Çinlilerin SİHA'larından daha kaliteliler" ifadesi kullanıldı.

Haberde, Türkiye'nin Nijerya ile ticaret hacmini ikiye katlamak istediği belirtildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 65
 • Dede 2 yıl önce Şikayet Et
  Fıransa uydu vuran siper suik füze yapiyor uyduyu vurduhu zaman siha düser menzildişindaysaa haritadan gittihinde kisa mesafe kat ediyor uydu uzun mesafeler gözetleyip bomba atabiliyor
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Geleceğin savaşları uzayda olacak, ABD Uzay Kuvvetleri komutanlığını kurdu bile. Uzaydan gelen saldırıları önleyemeyen savunmasız kalacak.
  Cevapla
 • Kulfani 2 yıl önce Şikayet Et
  Cehapeliler bir gün Erdoğanın heykelini dikmek isteyeceksiniz ama biz o gün yine heykele karşı çıkacağız.
  Cevapla
 • yine misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  illede heykel. üç öğün heykel yapılsın
  Cevapla
 • Uğur ur 2 yıl önce Şikayet Et
  Turbo jet motorlu, aşırı hızlı, envai türlü silahlı, insansız, mini deniz araçları ordusu da kurmalıyız....Denizlerde açıkta, dalgalar üzerinde motor kapatmış ve emir bekleyen...Ege ve Akdenizin her yerinde....
  Cevapla
 • Erkan 2 yıl önce Şikayet Et
  İnternette araştır uzaktan kumandalı füze makinalı taşıyan minik tekneler yapıldı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
PKK marşı ile halay çekmişlerdi: "Ölürüm Türkiyem" dinletildi
'Kaçak elektrik hakkımız' deyip direğe çıktılar