Sergey Lavrov: Erdoğan’a katılıyorum

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "BM'nin tüzüğü, uluslararası toplumun tüm üyelerin ortak iradesini yansıtır ve bu 5 üye, öncelikle küresel çatışmadan kaçınılması, dünyadaki durumla ilgili özel sorumluluk üstleniyor" diye konuştu

Sergey Lavrov: Erdoğan’a katılıyorum
Sergey Lavrov: Erdoğan’a katılıyorum
GİRİŞ 19.10.2021 15:46 GÜNCELLEME 19.10.2021 15:47
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Soçi'de Uluslararası Valday Kulübü toplantısı sonrasında bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Angola ziyaretinde "Dünya Beş'ten Büyüktür" dedikten sonra "İnsanlığın kaderinin İkinci Dünya Savaşı'nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamayacağını, bırakılmaması gerektiğini savunuyoruz" ifadesini kullanmasına ilişkin sorusunu cevapladı.

Lavrov, "BMGK'nin 5 daimi üyesinin dünyanın kaderini dikte etme hakkına sahip olmadığı konusunda Erdoğan’a katılıyorum ve BMGK gerçekten bu hakka sahip olduğunu iddia etmiyor. Beş ülke, ancak BM tüzüğünde yer alan yetkilere sahip olduğu iddiasında bulunuyor. BM'nin tüzüğü, uluslararası toplumun tüm üyelerin ortak iradesini yansıtır ve bu 5 üye, öncelikle küresel çatışmadan kaçınılması, dünyadaki durumla ilgili özel sorumluluk üstleniyor" diye konuştu.

"BM İLE BMGK'NİN YENİ GERÇEKLERE UYARLANMASINA İHTİYAÇ VAR"

Küresel çatışmadan kaçınılmanın 75 yıl içinde yapılabildiğine işaret eden Lavrov, "Bu durumun devam edeceğini umuyorum. BM ile BMGK'nin yeni gerçeklere uyarlanmasına ihtiyaç var. Çünkü dünyada BM kurulduğunda olduğu gibi 50 ülke yok. BMGK'nin 12'den 15 üyeye genişletildiğinde olduğu gibi 70 ülke yok. Şimdi çok daha fazlası, 193 üyesi var." diye konuştu.

Lavrov, gelişmekte olan ülkelerin de BMGK’de yer almak istediğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

Elbette gelişmekte olan ülkeler de BM’nin bu organında temsillerinin artırılmasında haklı olarak ısrar ediyor. Şimdi, BMGK’nin 15 üyesinden en azından 6’sı Batılıdır. BMGK'ye Japonya da Asya'dan seçildiğinde, yedinci oy BMGK üzerinden izlenen Batı politikasının hanesine gidiyor. Bu nedenle elbette Batı’nın bu organa koltuk eklemesine gerek yok. Asya, Afrika, Latin Amerika’nın gelişmekte olan ülkeleri için koltukların eklenmesi gerekiyor.

YORUMLAR 10
 • 6543 1 yıl önce Şikayet Et
  katılıyorsan ey firavun beyazı peki neden bu konu için yıllardır bmyi acil toplayıp niye hakikat hak üzerine afrka asya karayipler müslüman ülkelerden asya pasifik okyanusu ülkelerinden tam temsiliyet üye olacak tüm ülkeleri niye üye daimi etmiyorsuz firavunlar dünya 5 tane beyaz tenli alçağa göre yönetilmek zorundamı
  Cevapla
 • Tufan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ellerine geçmiş yetkiyi bırakmazlar. O nedenle bm alternatifi olarak İslam Devletleri Birliği kurulmalı ve bm'den İslam ülkeleri ayrılmalı. Ee tabi İslam ülkelerinin çoğunun başında yahudi uşakları oluncada bunu yapmak zor. Allah muvaffak etsin Reis.
  Cevapla
 • ismailbey 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlığın kaderinin İkinci Dünya Savaşı'nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamayacağını, bırakılmaz reisin dediği gibi nokta
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet, dünya beşten büyüktür. Hala dünya bunu görmüyorsa, çağın gerisindeyiz, gericiyiz, adil değiliz, paylaşımcı değiliz, dünyada 200 küsur devlet var beşi seçkin, beşi asil, beşi ergen, beşi kabadayı, beşi nankör, beşi acımasız, beşi zalim, beşi gaddar ve gitsin...
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu gevur bunu söylüyorsa ya bizden ciddi bir menfaati olup onu koparmanın peşindedir ya da bu 5 kefere devlet yeni bir menfaatlerine göre BM maddeleri yazıp dünyaya kabul ettireceklerdir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
30 Kasım çarşamba gazete manşetleri - Avrupa çaresiz
Mehmet Acet yazdı: 6’lı masanın yeni anayasa önerisindeki çelişkiler