Suriye'de 6 muhalif grup YPG'ye karşı birleşti

Suriye'de 20 bin savaşçıdan oluşan 6 farklı muhalif grup, Suriye Milli Ordusu çatısı altında birleşti. Üçüncü Kolordu olarak adlandırılan yeni grup, Esed rejimi ve terör örgütü YPG'nin yanı sıra İranlı milislere karşı cephe alacak

Suriye'de 6 muhalif grup YPG'ye karşı birleşti
Suriye'de 6 muhalif grup YPG'ye karşı birleşti
GİRİŞ 09.11.2021 12:52 GÜNCELLEME 09.11.2021 12:53
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik olası askeri harekatı öncesi kuzey sınırındaki hareketlenmeler devam ediyor.

Suriye'de muhaliflerin oluşturduğu en büyük oluşum Suriye Milli Ordusu'na bağlı altı farklı fraksiyon, "Üçüncü Kolordu" adı altında birleştiğini duyurdu.

20 bin muhalif savaşçıdan oluşan 6 grubun El-Cepheş Şamiyye (Şam Cephesi), Ceyşul İslam (İslam Ordusu), Mecid Kolordusu, 51. Fırka, Liva Es-Selam, Melikşah Fırkası olduğu öğrenildi.

Suriye'ye operasyon öncesi Kamışlı'da görüntülendi! PKK'da büyük panikSuriye'ye operasyon öncesi Kamışlı'da görüntülendi! PKK'da büyük panik

Üçüncü Kolordudan bir kaynak, Suriye TV'ye yaptığı açıklamada, yeni oluşum ile önceki birleşmeler arasındaki temel farkın, mali fonun birleştirilmesi ve Genel Komutanlığın gözetiminde bir ana mali bloğun benimsenmesi olduğunu söyledi.

Kaynak, bu birleşmenin grupların bir araya getirilmesi sürecini kolaylaştıracağını ifade etti.

Üçüncü Kolordu'nun El-Cepheş Şamiye lideri Ebu Ahmed Nur tarafından komuta edileceği belirtildi.

Yeni oluşumun en önemli görevi Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Harekatları bölgelerinin güvenliğini sağlamak olacak.

Yeni ordu, Esed rejimi ve terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'ye karşı birleşmiş oldu.

Üçüncü Kolordu, özellikle kuzey Halep'teki büyük şehirleri ve Rakka kırsalını, yani Afrin - El Bab, Azez, Tel Abyad ve Cerablus'u içeren bir coğrafi alana yayılıyor.

Yeni güvenlik aygıtındaki kaynaklara göre, öncelik, Halep'in batısındaki İran destekli milislerle kaçakçılık hatlarını kontrol etmeye paralel olarak uyuşturucu üreticileri ve destekçilerine karşı yürütülen kampanyayı tamamlamaya odaklanmış durumda.

Yaklaşık 20 bin savaşçıdan oluşan muhalif grupların bir araya gelmesiyle özellikle YPG'nin kontrol ettiği alanlara yönelik daha güçlü hamleler yapılması bekleniyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 58
 • Tula 2 yıl önce Şikayet Et
  O gruplara da fazla güven olmaz.Onların icinde de ajan vardır.Umarım tsk bu konuya da dikkat ediyordur.Sahada istihbarat savaşı olduğunu tahmin ediyorum.Tsk böyle yaparak o hainleri iyi ayıklar.
  Cevapla
 • dua 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun. Allah muvaffak ve muzaffer eylesin. SMO suriyeyi kurtarsa da suriyeliler artık ülkelerinde huzur içinde yaşasa inşallah.
  Cevapla
 • Türk Kızı 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriyeliler bizim kardeşimiz. akşener ve güruhundan bin kat daha türkler ve canlar benim için.
  Cevapla
 • tepki 2 yıl önce Şikayet Et
  nasil rusya usa nato avrupa terør ve pkk silah veriyor ise bizim de agir silahlar verme hakkimiz var ucak ve tank savac verin
  Cevapla
 • Yahyani 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika nerede ise ölüm ve istila sömürü orada amerika dünyanin en büyük terörist ülkesidir .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan ve Miçotakis görüşmesi! Türklere 7 günlük vize
13 dünya devinin büyük şaşkınlığı! 'Türkiye oyuna geri döndü'