Son dakika: Rusya'dan beşinci nesil savaş uçağı açıklaması; Türkiye ile görüşüyoruz

Rusya FSVTS Direktörü Şugayev, Türkiye’yle, ülkenin 5. nesil savaş uçağını geliştirmesine yardım etme konusunda görüşmeler yürüttüklerini söyledi.

Son dakika: Rusya'dan beşinci nesil savaş uçağı açıklaması; Türkiye ile görüşüyoruz
Son dakika: Rusya'dan beşinci nesil savaş uçağı açıklaması; Türkiye ile görüşüyoruz
GİRİŞ 14.11.2021 12:08 GÜNCELLEME 14.11.2021 12:11
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

Rusya’nın Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi’nin (FSVTS) Direktörü Dmitriy Şugayev, 
Dubai Airshow havacılık fuarı kapsamında yaptığı açıklamalarında, "Rusya, (kendi 5. nesil savaş uçağını geliştirmesi konusunda) Türkiye Cumhuriyeti’ne yardım etmeye hazır olduğunu defalarca ifade etti, şu an için bu proje konusunda görüşme aşamasında bulunuyoruz" dedi.

Türkiye daha önce, bir NATO ülkesi olmasına karşın Rusya’dan S-400 savunma sistemleri aldığı gerekçesi ile F-35 programından çıkarılmıştı. ABD ile bu uçakların ortak üretimini içeren programdan çıkarılması ardından Ankara, ‘kendi savaş uçağını yapma’ kararı almıştı.

Kotil: Türkiye, ABD'nin kimseye satmadığı F35'in üstündeki uçağın benzerini üretiyorKotil: Türkiye, ABD'nin kimseye satmadığı F35'in üstündeki uçağın benzerini üretiyor

"YENİ S-400 TEDARİKİ KONUSUNDA GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR"

Bunun yanında Şugayev, Türkiye’ye yeni bir parti S-400 hava savunma sistemi tedarik edilmesini içeren anlaşmanın ne zaman imzalanabileceğini düşündüğü sorusu üzerine, "Modern askeri Rus ürünlerinin tedariki ve beraber silah geliştirilmesi konularında görüşmelerimiz devam ediyor" cevabını verdi.

Rusya: İstenirse Türkiye'ye 5. nesil savaş uçağı üretmede yardımcı olabilirizRusya: İstenirse Türkiye'ye 5. nesil savaş uçağı üretmede yardımcı olabiliriz

Daha önce Rusya’nın askeri ihracat şirketi Rosoboronexport’un Başkanı Aleksandr Miheyev, Türkiye’ye yeni S-400 bataryaları tedarikini içeren yeni anlaşmanın bu sene bitmeden imzalanabileceğini kaydetmişti.

Türkiye şimdiye dek Rusya’dan dört S-400 bataryası satın aldı. Söz konusu tedariki içeren anlaşmanın 2.5 milyar dolar değerinde olduğu biliniyor.

Rosoboronexport yetkilileri, Ekim 2019’daki açıklamalarında hava savunma sisteminin roketler dahil tüm parçalarını Türkiye’ye teslim ederek, anlaşmanın şartlarını belirlenen zamandan daha önce yerine getirdiklerini belirtti.

Türkiye’ye birinci parti S-400 sistemi tedarikini içeren anlaşmada opsiyon da bulunuyor. Bu, Türkiye’nin ikinci partiyi satın almak istemesi hâlinde bu ülkeye teslimata öncelik verileceği anlamına geliyor.

YORUMLAR 79
 • Kartal Şahin 1 yıl önce Şikayet Et
  Gavur rusa güven olmaz
  Cevapla
 • Adalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendi göbeğimize kendimiz keselim. Ayrıca Ruslar da en az müttefiklerimiz kadar güvenilmez
  Cevapla
 • bursadan 1 yıl önce Şikayet Et
  çok doğru ,fakat elde olmayınca almamız şart
  Cevapla
 • Agrili 1 yıl önce Şikayet Et
  5.nesile ortak yapar tfx rafa kalkar boş verin siha Tiha ordusu kurun uçağa gerek kalmaz
  Cevapla
 • Uzman 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok bilmiş aklını kendine sakla
  Cevapla
 • Dede 1 yıl önce Şikayet Et
  Olabilir kotlar biz yapaçak teknoloji trasferi olur süper
  Cevapla
 • Gakkoş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlarda kendi kendine gelin güvey olup duruyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CNBC'den Türk savunma sanayii yorumu: Erdoğan'ın projesi meyvesini verdi
Türkiye'ye ambargo uygulayan Kanada'nın TB3 şaşkınlığı