Erdoğan-Bin Zayed zirvesi Körfez'de geniş yankı uyandırdı: Yeni bir dönemin başlangıcı

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın dün Ankara'ya yaptığı ziyaret, Körfez basınında geniş yankı uyandırdı. Körfez medyası, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkileri yeni bir döneme taşıyacağına dikkati çekti.

GİRİŞ 25.11.2021 13:22 GÜNCELLEME 25.11.2021 14:07
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Türkiye ile BAE arasında yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın gerçekleştirdiği görüşme Körfez'in de yakın takibindeydi.

BAE basını başta olmak üzere Körfez'de faaliyet gösteren medya kuruluşları, gazeteler, Prens Bin Zayid'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle dün Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyareti manşetlerine taşıdı.

"UMUT VADEDEN İLİŞKİLER"

Dünkü ziyareti "BAE ve Türkiye... Umut vadeden ilişkiler" başlığıyla manşetinden veren "El-İttihad" gazetesi, iki ülke ilişkilerinde barış ve istikrar temeline dayalı iş birliği ve ortak çalışma için yeni ufukların oluştuğuna vurgu yaptı.

İki ülke arasındaki yeni dönemin ilk adımı olarak BAE'nin Türkiye'de yatırım için 10 milyar dolarlık bir fon ayırdığına işaret eden gazete, "Tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediği gibi, bu ziyaret iki ülke arasında kalkınmayı vadeden yeni bir dönemin hazırlığıdır." ifadelerine yer verdi.

"El-İttihad" gazetesinin haberinde ayrıca çeşitli sektörlerde kalkınmasını sürdüren iki ülkenin sürdürülebilir bir ekonomik ortaklık başlattığına işaret edildi.

İLİŞKİLERDE YENİ YOL HARİTASI

Prens Bin Zayid ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın buluşmasını "İstisnai bir ziyaret" manşetiyle veren BAE'nin "El-Halic" gazetesi de bu ziyaretle BAE ile Türkiye arasındaki kadim ilişkilerin yeni yol haritasının belirlendiğine dikkati çekti.

Dünkü ziyaretin "istisnai bir önem arz ettiğinin" altını çizen gazete, "Çünkü bu ziyaret, tarihi, coğrafi, dini ve ortak çıkarlar bağlamında Türkiye'nin hem BAE hem de Arap ülkeleriyle olan ilişkilerini yeni bir döneme taşıyor." değerlendirmesine yer verdi.

"YENİ DÖNEM BAŞLADI"

The National gazetesinin manşetinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Al Nahyan arasında gerçekleştirilen görüşme vardı. "BAE ve Türkiye arasında yeni bir dönem başladı" manşetiyle haberi duyuran gazete, iki ülke arasında gerçekleştirilecek iş birlikleri, ekonomik çalışmalar ve bölgesel faaliyetlere değindi.

BAE ile Türkiye arasındaki üst düzey teması "Muhammed bin Zayid tarihin akışını düzeltiyor" başlığıyla veren "El-Vatan" gazetesi de söz konusu ziyaretin, ekonomi başta olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkilerin birçok alanda gelişmesi açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

ARAP DÜNYASI MÜSLÜMAN ÜLKE TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER İSTİYOR

BAE'li Gulf News'te de kritik zirveye ilişkin önemli detaylara değinildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Zayid arasında gerçekleştirilen zirveye ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı gazetede, Abu Dabi Veliaht Prensi'nin ziyaretinin bölgesel barışı sağlama adına önemli bir dönüm noktası olacağına işaret edildi. 

Özellikle son dönemde ABD-Çin rekabetinin de sebep olduğu çeşitli ekonomik dalgalanmalara karşı önemli bir koruma gücünün olacağına değinilen Türkiye-BAE ilişkileri için özellikle Arap dünyasının barış istediğine dikkat çekildi. Yayımlanan yazıda  "Arap dünyası, etkin bir Müslüman ülke olan Türkiye ile iyi ilişkiler istiyor." denildi.

ERDOĞAN-AL NAHYAN ZİRVESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine dün Ankara'yı ziyaret eden Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, "Ekonomik ilişkilerimizi güçlendirme fırsatlarına odaklanan verimli görüşmeler gerçekleştirdik." ifadesini kullanmıştı. İş birliği için yeni ve gelecek vadeden ufuklar açmayı umduklarını belirten Bin Zayid, iki ülkenin yararına olacak karşılıklı çıkarlarını, kalkınma ve refah beklentilerini gerçekleştirecek şekilde ortak çalışmayı istediklerini kaydetmişti.

KAYNAK: AA, HABER7
YORUMLAR 39
 • Fehmi 2 yıl önce Şikayet Et
  Suudi ve mısır ilede yakınlaşma sağlanmalı elin kafiri onlarla ticaret yaparken biz uzak duramayiz
  Cevapla
 • Tual 2 yıl önce Şikayet Et
  İp in başındaki kadın Cumhurbaşkanımıza dil uzatmış kötüleştiklerini ağırlıyor övüyor diye bu kadın MHP den kovulmasını bu yüzden sabah akşam sayın Bahçeli'yle uğraşmıyorum küçük ortak deyip dalga geçmiyormu MHP çağırsa ip i bırakıp koşa koşa gitçek ama çağıran yok çağırsalar Bahçeli'ye güzelleşeler yapar küçük ortak demez bunuda koltuk için yapar Cumhurbaşkanımızın böyle ikircikli menfaat ağzı yok o herşeyi Türkiye için ve milletin iyiliği için yapar bae de bir kaç kötü insan vardiyede tüm bae Türkiye ilişkilerini bozmaz Türkiyede hain alçak satılmış insan yokmu sanki bunların en başında pkk fetö sevicileri hdp chp ip in içinde var
  Cevapla
 • Tual 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd de seçimi trump iyiki kaybetmiş Körfez ülkelerle barış dostluk ticari ilşkiler yeniden başladı Türkiye bar barışından en çok rahatsız olan Türkiyede muhalefet oldu 15 Temmuz hain darbesini düşünüyorlarmış gibi düşünseler pensilvanyadaki başterörist fetö ile işbirliği içinde olmazlardı kandildeki pkk teröristlerin ele başlarından emir almazlardı chp hdp ip üçgeni bu üçgen parti herzaman Türkiyenin kötülüğünü istedi bu üçgen parti Dünyadaki Türk ülke liderlerin toplanmasındanda rahatsız olmuşlardı
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu sefer bunların yularını sıkı tutmamız lazım, gene yahudiye piyon olmasınlar.
  Cevapla
 • Tosuny 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne biçim bir dış politika? Bir gün can dostuz birgün düşman. Allah hâşâ boşuna mı uyarıyor! "Dostlukta da ileri gitmeyin düşmanlık ta da." Günlük siyaset ülkemizi çıkmazlar soktu. Hadi hayırlısı.
  Cevapla
 • Engin Arif 2 yıl önce Şikayet Et
  Devlet refleksi denen şeyi hiç bilmediğin veya azılı bir REİS karşıtı olduğun besbelli. Devletlerin sabit dış politikaları olmaz, devlet her dönemin koşulları gereğince ve kendi çıkarı doğrultusunda bir politika uygular.
  Cevapla
 • sereytruju 2 yıl önce Şikayet Et
  bir düşman daha eksildi güzel bir durum günümüz küresel siyasetinde çıkarlara dayanan konjenktürel birliktelikler vardır geçmişte karşı safta yer alan düşman ülke yanına geldiyse en azından düşmanlığına devam etmeyecekse bile büyük bir kazanımdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kanada, İran Devrim Muhafızları Ordusunu "terör örgütleri listesi"ne aldı
İsrail'e bir milyar dolar yardım yapan Pepsi ile katliam sevinci dansı