ABD: İran nükleer bomba geliştirirse askeri seçeneğe hazırız

Malley, Tahran böyle bir çıkışa yaklaştığı taktirde Washington'un eli boş durmayacağını söyledi

ABD: İran nükleer bomba geliştirirse askeri seçeneğe hazırız
ABD: İran nükleer bomba geliştirirse askeri seçeneğe hazırız
GİRİŞ 25.11.2021 15:38 GÜNCELLEME 25.11.2021 15:38
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İran ile dünya güçleri arasında düzenlenecek yedinci tur müzakerelere bir haftadan az bir süre kala ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie ise görüşmeler başarısız olduğu taktirde kuvvetlerinin olası bir askeri seçeneğe hazır olduğunu açıkladı. ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley ise Tahran atom bombası elde etmeye çok yaklaştığı taktirde ülkesinin eli boş durmayacağını vurguladı.

29 Kasım'da Viyana'da İranlı müzakereciler ile Avrupalı, Rus ve Çinli mevkidaşlarının uluslararası ve ABD yaptırımlarının hafifletilmesi karşılığında İran'ın nükleer programını durdurma olasılığını görüşmek üzere bir araya gelmesi planlanıyor. İran'ın talebi üzerine ABD bu müzakerelere yalnızca dolaylı yoldan katılacak. Başkan Joe Biden dahil olmak üzere ABD'li yetkililer, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen 2015 tarihli taraflı nükleer anlaşmaya geri dönülmesi yönünde ‘zamanın tükenmekte olduğu’ uyarısını defalarca kez yapmıştı.

Orgeneral McKenzie, dün Time dergisine verdiği demeçte, “Başkanımız asla nükleer silaha sahip olmayacaklarını söyledi. Diplomatlar bu konuda başı çekiyor, ancak CENTCOM, yön verildiği taktirde uygulayabileceğimiz çeşitli planlara sahip” açıklamalarında bulundu.

Başkan Biden, ABD’nin Ortadoğu'da istikrarı bozacak bir başka savaşa girmek istemediğini yinelemişti. Ancak Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, diplomasi başarısız olduğu, İran nükleer bomba yapmayı seçtiği taktirde alternatif bir plan geliştirmek için çalıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Paşa 5 gün önce Şikayet Et
  Bir şey yapabileceklerinden emin olsalardı bir gün bile firsat vermezlerdi Hele çok avlarsiniz
  Cevapla
 • ÖFKELİ 1 hafta önce Şikayet Et
  İran'da armut toplamaz herhalde. Oda İsrail'i yerle bir eder. Sebep olur.
  Cevapla
 • Ya ALi 1 hafta önce Şikayet Et
  Iran irak savaşinda irak la 32 ulke ve dunyanin en büyük guclari irana bir halat edamadi iranin en guç süz donaminde.şimdi iran la tahdid dille konüşma
  Cevapla
DİĞER HABERLER
GKRY lideri Anastasiadis'ten skandal Türkiye ve Osmanlı açıklaması
Muhrarrem İnce'den Abdullah Gül iddiası: Anlaşacaklarını duyuyorum...