NATO Genel Sekreteri'nden Türkiye açıklaması: Büyük bir operasyon gerçekleştirdik

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Afganistan'dan çekilme sırasında NATO'nun büyük bir tahliye operasyonu gerçekleştirdiğini belirterek, "Türkiye, ABD, İngiltere ve Norveç, Kabil Havalimanı'nın güvenliğini sağladı ve işler halde tuttu" dedi.

GİRİŞ 02.12.2021 06:44 GÜNCELLEME 02.12.2021 09:31
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Letonya'nın başkenti Riga'da düzenlenen ve Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği iki günlük NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının bitiminde basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu’nu toplantı salonuna gelişinde NATO Genel Sekreteri Stoltenberg karşıladı.

"RUSYA SALDIRIRSA BÜYÜK BİR BEDEL ÖDER"

Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği nedeniyle Rusya'nın konuşulduğu bugünkü oturuma Ukrayna ve Gürcistan Dışişleri Bakanlarının da katıldığını hatırlatan Stoltenberg, Rusya konusunda şunları söyledi:

"Bölgedeki güvenlik durumunu, Rusya'nın komşularına karşı saldırgan ve istikrarsızlaştırıcı eylemlerini, Ukrayna içinde ve çevresindeki askeri tahkimatını ele aldık. Tetikte olmaya devam etmeli ve gerginliğin yükselmesinden kaçınmalıyız. Bakanlar, Rusya'nın gelecekte herhangi bir saldırganlığının yüksek bedeli, siyasi ve ekonomik sonuçları olacağını açıkça ifade etmiştir."

NATO Genel Sekreteri'nden Rusya'ya uyarı: Bedeli olurNATO Genel Sekreteri'nden Rusya'ya uyarı: Bedeli olur

İKİ ÜLKENİN NATO ÜYESİ OLMA İSTEĞİ

Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO üyesi olmak istediklerini hatırlatan Stoltenberg, "Her iki ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan desteğimiz sarsılmazdır. İki ülkeye desteğimizi artırmaya taahhüdümüz devam etmektedir" diye konuştu.

"RUSYA'YA KARŞI GENİŞ ÇAPLI BİR YELPAZEMİZ VAR"

Stoltenberg, "Ukrayna'ya karşı güç kullanması durumunda Rusya'ya verilecek olası karşılıkların neler olacağı" sorusuna "Rusya'nın bağımsız ve egemen bir ülkeye karşı bir kez daha güç kullanması halinde karşılaşacağı sonuçlarla ilgili geniş bir yelpazede seçeneklerimiz bulunuyor. Bunlara ekonomik ve mali yaptırımlar, siyasi kısıtlamalar dahil" karşılığını verdi.

Rusya'nın 2014'te Kırım'ı yasa dışı ilhakı sonrasında Baltık bölgesi ve Karadeniz'de NATO mevcudiyetini artırdıklarını aktaran Stoltenberg, Ukrayna'ya askeri eğitim, kapasite geliştirme, danışmanlık ve bilgi paylaşımı gibi konularda desteklerini sürdüreceklerini bildirdi.

"AFGANİSTAN'DA BÜYÜK BİR OPERASYON GERÇEKLEŞTİRDİK"

Stoltenberg, üye ülkelerin bakanlarının Afganistan'ı da konuştuğunu, geçen yaz NATO'nun buradan çekilmesinden çıkarılan dersleri ele aldıklarını kaydetti. Stoltenberg, NATO'nun Afganistan'daki 20 yıllık misyonunun terör saldırılarının engellenmesi gibi konularda başarılı olduğunu, ancak misyonun asıl amacından saparak ülkenin yapılandırılması gibi bir yapıya büründüğünü söyledi.

Stoltenberg, genişletilmiş görev alanının zor olduğunun ortaya çıktığını vurgulayarak "Emellerimizin seviyesinin gerçekçi kalmasını sağlamalıyız" dedi.

TÜRKİYE VURGUSU

Afganistan'dan çekilme sırasında NATO'nun büyük bir tahliye operasyonunu yürütme kapasitesinin görüldüğünü aktaran Stoltenberg; ABD, İngiltere, Norveç ve Türkiye'nin güvenliği sağladığını, çok zor şartlar altında Kabil havaalanını işler tuttuğunu hatırlattı.

"Afganistan'dan çıkarılan dersler NATO'nun gelecekteki kriz yönetimi rolünü şekillendirecektir" ifadesini kullanan Stoltenberg, Afganistan'ın yeniden terör örgütlerinin yuvası olmasının engellenmesi için Taliban'ın uluslararası camiaya verdiği sözleri tutmasını beklediklerini vurguladı.

Sırp lider Milorad Dodik: Erdoğan'a söz verdim! Başkası istedi diye savaşa gitmeyeceğizSırp lider Milorad Dodik: Erdoğan'a söz verdim! Başkası istedi diye savaşa gitmeyeceğiz

"DODİK'İN SÖYLEMLERİ ENDİŞE VERİCİ VE SALDIRGAN"

Batı Balkanlar'daki duruma değinen Stoltenberg, Bosna Hersek ve Kosova'da son dönemde saldırgan söylemler nedeniyle gerilimin arttığını, yabancı aktörlerin bölgedeki ilerlemeyi baltalamaya çalıştığını, NATO'nun ise bölgenin istikrarına katkısını sürdüreceğini belirtti.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik'in ayrılıkçı söylemlerini "saldırgan ve endişe verici" şeklinde nitelendiren Stoltenberg, bunların Dayton Anlaşması'nı baltaladığını söyledi.

Stoltenberg, Bosna Hersek'te çok etnik yapılı kurumlara zarar verecek her türlü girişimi engellemek için ne gerekiyorsa yapacaklarını bildirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 16
 • Tepki 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir askeri var gibi heryere koşar usa ne derse onu yapar sonra kahramanlık yaptık der nato da hans norveç de elektirik benzin yiyecek dünyanın parası burda ona el atsın zaten akıllı adamı usa natonun başına koymaz kolay kolay
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriye üvey evlat mı işbirlikçi düzenbazlar
  Cevapla
 • Turgut Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  NATO.Amerikanin bir silahlı yan kuruluşu oradaki Devlet Liderleride birer figüran Amerika ne derse onlar yapmak mecburiyetindedir.Amerika Natoyla beraber girdiği yerden bir daha çıkmaz ve o ülkeyi kendine bağımlı hale getirir 1950 den beri NATO üyesi olan Türkiyenin durumu Askeri ihtilaller toplumsal çalkantılı bunların hepsi Natoya üye olan bir ülkede oynanan oyunlar son 20 yılda gelinen nokta buda çabası.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  Ukrayna konusunda NATO ile Rusya arasında gerginlik yaratılıp Türkiye'ye "safını seçmene gerek yok zaten sen bizdensin" emrivakisi yapılmaya devam edilecek ! Astana'da Rusya-İran ve Türkiye birlikteliğinin erozyona uğratılması amaç. Geçmişte BUSH ve BLAİR toplantıya girer, aynı anda Türkiye'de "HCBS ve Sinagog patlamaları olur".Bu ikili toplantıdan çıkar ve "-Türkiyede bizle terörle mücadelede AFGANİSTANA gelecek emrivakisine benzeyecek yine..!!???
  Cevapla
 • ÖZCAN 58 2 yıl önce Şikayet Et
  büyük operasyon dedikleri Afganistanı soyup soğana çevirdikten sonra alelacele kaçma operasyonudur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ek zamlı emekli maaşı ne zaman yatacak? İşte yeni dul ve yetim aylığı
Son dakika idamı ertelendi: Ölümden 20 dakika ile kurtuldu