Türkiye ve Erdoğan'a dikkat çeken çağrı: Balkanlarda arabulucu olun

Bosna Hersek'teki Sırpların lideri Dodik'in "bağımsız ordu kuracağını" ilan etmesinden sonra Balkanlarda iç savaş endişesi arttı. Bosna'daki Sırplar, Hırvatlar ve Boşnaklar, Türkiye'den yardım ve destek beklentilerini Erdoğan'a iletti.

Türkiye ve Erdoğan'a dikkat çeken çağrı: Balkanlarda arabulucu olun
Türkiye ve Erdoğan'a dikkat çeken çağrı: Balkanlarda arabulucu olun
GİRİŞ 08.11.2021 06:35 GÜNCELLEME 08.11.2021 06:35
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Bosna Hersek’te genel seçimlere yaklaşık 1 yıl kala siyasi kriz derinleşti. Ülkedeki hassas dengeler rakiplerin sert söylemleriyle sarsılmaya başladı. Son olarak Sırp Lider Milorad Dodik’in 3 Kasım’da verdiği, "Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ilanı" mesajı ve 7 AB üyesinin "Sırpların bağımsızlığını desteklediği" gibi çıkışları, ülkede Dayton Anlaşması’nın sonunun geldiğini ve yeni savaş ihtimalini öngören yorumları arttırdı. Sırp askerlerin kendi ordularını kurmaya hazırlandıkları iddiaları, ülkedeki Müslüman halk nezdinde de büyük kaygı yarattı.

YOĞUN DİPLOMASİ

Bosna Hersek’teki gelişmelere; Sırbistan ile Kosova arasında tırmanan gerginlik, Arnavutluk’un Kosova ile "birleşebiliriz" yönündeki açıklamaları da eklenince Balkanlar’ın geneline sıçrayabilecek bir gerilim ihtimaline karşı Türkiye’nin bölgeye yönelik duyarlılığı arttı. Türkiye bölge ülkeleri ve Bosna Hersek’teki taraflarla diplomasiyi yoğunlaştırdı.

TÜM TARAFLARLA TEMAS

Balkan ülkeleri bölgede barış ve istikrarın devamında Türkiye’yi rol oynamaya çağırırken, Bosna Hersek’te Sırplar, Hırvatlar ve Boşnaklar, Türkiye’den yardım ve destek beklentilerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti. Geçtiğimiz hafta Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi Bakir İzetbegoviç Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakir İzetbegoviç'i kabul ettiCumhurbaşkanı Erdoğan Bakir İzetbegoviç'i kabul etti

BARIŞ VE İSTİKRAR TOPLANTISI

Yine seçimlerde Hırvatlara ayrılan Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeliğini tek başına kazanmayı hedefleyen Bosna-Hersek Hırvat Demokrat Birliği (HDZ BİH) Başkanı Dragan Çoviç ile diğer liderlerin de Erdoğan’a mektup yazdıkları bildirildi. Erdoğan, sıklıkla görüştüğü Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile geçtiğimize eylül ayında Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirdiği baş başa görüşmede, Balkanlar’da barış ve istikrarın korunması konusunda istişarelerde bulunmuşlardı.

BİZ ÇABA SARF EDİYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, AB ve Avrupa ülkeleri Türkiye’yi Balkanlar’da rakip olarak görse de Balkan ülkeleri ve Bosna Hersek’teki tüm tarafların Türkiye’den destek beklediğini ifade ederek, "Dodik de diyor ki: ‘Avrupa’ya gerek yok, Türkiye bu işi yapsın.’ Niye? Biz objektif yaklaşıyoruz. Niye? Buranın barışı, istikrarı için çaba sarf ediyoruz, ekonomik kalkınması için çok çaba sarf ediyoruz, yardım ediyoruz" demişti.

Balkanlarda savaşın ayak sesleri! Arkasına Rusya'yı aldı: Bosna Hersek'i parçalayacağım Balkanlarda savaşın ayak sesleri! Arkasına Rusya'yı aldı: Bosna Hersek'i parçalayacağım

Savaşın eşiğine geldiler! Kosova ve Bosna Hersek tehdit altındaSavaşın eşiğine geldiler! Kosova ve Bosna Hersek tehdit altında

ADIM ADIM KRİZ

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik’in 3 Kasım 2021’de yaptığı "Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan edeceği" yönündeki ayrılıkçı açıklaması krizi derinleştirdi. Dodik’in ayrılıkçı açıklamalarında daha da ileri giderek "7 AB ülkesinin Sırpların bağımsızlığını desteklediği"ni iddia etmesi, Dodik’in yeni devlet kurmasına yönelik hamleler olarak değerlendirildi. Ülkede, Sırp askerlerinin kendi ordusunu kuracakları iddiası da savaşta 1992-1995 savaşında en büyük acıları yaşayan ülkedeki Müslüman halk üzerinde büyük tedirginliğe neden oldu. Dodik’in ayrılıkçı söylemlerinin yanısıra Sırp ve Hırvat liderliklerin Dayton Anlaşması’nın kurduğu ortamı kendi lehlerine bozma gayretleri karşısında BM Güvenlik Konseyi toplandı. Dayton Barış Anlaşması’nın uygulanmasındaki ilerlemenini gözden geçirildiği toplantıda, ülkedeki AB öncülüğündeki istikrar gücünün süresini 1 yıl daha uzatma kararı alındı, NATO’nun ülkede bulunma yetkisi de bir yıl süreyle yenilenmiş oldu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YORUMLAR 9
 • Boşnak 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah Erdoğandan razı olsun. 2 yılda Balkanlarda söz sahibi oldu ayirım yapmadan halklara ,farklı unsurlara yardım etti ve güven kazandı.Türkiyede ki gençler maalesef sayın Erdoğanın kıymetini bilmiyorlar
  Cevapla
 • osman 2 yıl önce Şikayet Et
  şimdi gitmezsek yarın çok geç olur.
  Cevapla
 • BAYRAK GÖSTERİN 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesini kabullenmeyen Türkiye’nin, Rusya’ya karşı Ukrayna’yı desteklemesine misilleme olarak Ruslar da Sırplar’ı kışkırtıyor. Türkiye ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinden birer bölük asker Bosna Hersek’e gidip bayrak gösterse, Rusya’ya karşı caydırıcı iyi bir mesaj olur.
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  aynen öyle. BİREBİR HER KELİMESİNE katılıyorum.
  Cevapla
 • Faruk 2 yıl önce Şikayet Et
  Alala silahlanin kardeşim askeri gücünüzü arttırın. Başkasına neden bel bağlıyorsunuz ya. Türkiye heryere nasıl yetişecek . Sanki bizim sorunlarimiz yok . Etrafimiz ateş çemberi. ABD si rus u Suriyesi ermenisi iragi yunani Rum u yetmedi içimizdeki ne idugu belirsiz milyonlarca sığınmacı si hepsi akbabalar gibi bekliyor. Başınızın çaresine bakmayı öğrenin.
  Cevapla
 • abbas 2 yıl önce Şikayet Et
  Hiçbişeyden haberin yok, avrupada müslüman toplumu silahlandırırlar mı, tabiiki de bizim elimizle korku salınacak oralara, biraz tarihini oku.
  Cevapla
 • Yusarsif 2 yıl önce Şikayet Et
  Tüm paralarınızı depolayın gereksiz harcama yapmayın 5 yıllık darlık dönemi bitmeden önce şiddetli parasızlık dönemi gelecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Derbinin faturası ağır oldu! İşte PFDK sevkleri
Bakanlık paylaştı! MARLİN ilk kez kullanıldı