Balkanlarda gerilim tırmanıyor: İşgal korkusu, evlerini terk ettiler

Bosna Hersek'in Banja Luka şehrinde, "9 Ocak Sırp Cumhuriyeti" günü kutlandı. Sırpların Brcko kasabasındaki Boşnak yerleşimlerine gireceği söylentileri halkı tedirgin etti. Boşnaklar da evlerinden ayrılıp şehrin güneyine gitti.

GİRİŞ 10.01.2022 06:05 GÜNCELLEME 10.01.2022 10:04
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Bosna Hersek'te "9 Ocak Sırp Cumhuriyeti" kutlamaları yasak olmasına rağmen Banja Luke kentinde gerçekleştirildi.

Kutlamalara Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp üyesi Milorad Dodik, Sırp Cumhuriyeti Başkanı Zeljka Cvijanovic'in yanı sıra Sırp Cumhuriyeti emniyetinin 800 mensubu, Sırbistan Meclis Başkanı Ivica Dacic, Sırbistan Başbakanı Ana Brbanic, Rusya Büyükelçisi İgor Kalbuhov ve aşırı sağcı Fransız milletvekilleri dahil 2 bin 700 kişi katıldı.

Bosna Hersek'te düzenlenen

DEVLET KURUMLARINA SIRP BAYRAĞI ASILDI

Şehirde kutlamalar için caddeler ile devlet kurumlarına Sırp Cumhuriyeti bayrakları asılması dikkati çekti.

"SIRPLAR SALDIRACAK" İDDİASI HALKI TEDİRGİN ETTİ

Sırpların bu gece Brcko kasabasındaki Boşnak yerleşimlerine gireceğine dair söylentiler halkı tedirgin etti. Güvenliklerinden endişe eden Boşnakların evlerinden ayrılıp şehrin güney kısmına gittiği ve bölgeye çok sayıda polis ekibinin sevk edildiği öğrenildi.

Öte yandan Sırplar, Bosna Hersek ve Sırbistan'ın Sancak bölgesindeki birçok semtte Müslümanlara yönelik zulmü ve ırkçılığı öven marşlar söyledi.

Sokaklarda uzun Sırbistan bayrağı açıldı

Söyledikleri marşta şu ifadeler yer aldı:

"Bütün Sırplar kutsal haç uğruna. Yugoviçiler gibi Kosova'ya gidecek. Kutsal vatanı savunmak için. Kutsal haç ve özgürlük adına, kutsal vatanı savunmak için. krusevac(Sırbistan, Prizren(Kosova), Cetinje'den (Karadağ), Dubrovnik(Hırvatistan), Knin(Hırvatistan), Nevensinje'den (Bosna Hersek), Avala, Lovçen ve Şar dağlarına... Sırplar çağırıyor kalk ey Lazar (Kosova Savaşı'nda Osmanlı'nın karşısında yer almış Sırp prensi)"

2015'TE "ANAYASAYA AYKIRI" İLAN EDİLMİŞTİ

Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, 2015 yılında dönemin Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Bakir İzetbegovic'in talebi üzerine "Sırp Cumhuriyeti" gününü "anayasaya aykırı" ilan etmişti.

Karar üzerine Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi, "9 Ocak Sırp Cumhuriyeti" gününün tanınması için 25 Eylül 2016'da referandum düzenlemiş, ancak Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi bu referandumu tanımamış ve bu günün kutlanmasına yönelik eylemlere yasak getirmişti.

Sırplar gece boyu kutlama gerçekleştirdi

SIRP CUMHURİYETİ ENTİTE MECLİSİ'NDE ALINAN TARTIŞMALI KARARLAR

Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisi, 10 Aralık 2021'de Dodik'in çağrısıyla toplanmış, oturumda Bosna Hersek devletine ait silahlı kuvvetler, vergi idaresi ve adli sistem kurumları gibi ortak kurumların yetkilerinin entite kurumlarına devredilmesine yönelik tasarı tartışılmıştı.

Bu yetkilerin Sırp Cumhuriyeti entitesine devredilmesi için Bosna Hersek Meclisinde oy çokluğuyla karar alınması gerekirken, Dodik'in çağrıda bulunması üzerine Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisi, 11 Aralık'ta olağanüstü oturum kararı almıştı.

Dodik, oturumda "İçinde bulunduğumuz zor durumları aşamazsak Bosna Hersek'in parçalanması ve Sırp Cumhuriyeti'nin ülkeden ayrılması kaçınılmaz" ifadesini kullanmıştı.

Sırp lider Dodik öncülüğünde toplanan Meclis, sunulan tasarıları kabul etmişti.

Tartışmalı kararlar üzerine ABD yönetimi, Dodik'i yolsuzluk yaptığı ve Bosna Hersek'in istikrarı ile toprak bütünlüğünü tehdit ettiği gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 91
 • OSMAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünya savaşı bu kan emiciler yüzünden başlamıştı sanırım yine bu zalimler 3.dünya savaşını çıkaracaklar.
  Cevapla
 • Gerçekler 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu milleti ve özellikle gençliği eğitim sistemiyle, tv'lerdeki şarkılarla, filmlerle, dizilerle, programlarla tamamen kendi tarihinden kültüründen utanan aşağılanmış batı hayranı köleler yapmaya çalışıyorlar, işte çok özendikleri batının gerçek katliamcı yüzü, şarkılarında ve marşlarında bile Müslümanlara(Türklere) kin ve nefret kusuyorlar, öte yandan Türkiye'de Yabancı Damat ve türevleri dizilerde yakışıklı Yunan erkeğinin peşinden koşan ezik Türk kızı konsepti sürekli olarak işleniyor. Survivor yarışmasında bile boynuna haç takmış Yunan çakalının peşinde koşan ezik Türk kızı figürünü yine görüyoruz, ona yemekler bile yapıyor. Medya ülkemizi 100 yıldır işgal ediyor.
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Onlar h8cbirzaman boş durmayacaklar .bizden görünenler de boş durmayacaklar.
  Cevapla
 • Vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  Potin ! tam saha pres sert oynuyor, dünya bir er meydanıdır, burada b,c,d vs. planlarınız olmalıdır, bizim de oyun bozucu ve karşı oyun kurucu hamlelerimiz olmalıdır, İNŞAALLAH bizimkiler Kazakistan ve Bosna'nın üzülmesine izin vermez ve dolayısıyla bizim serhat boylarımız olan ve geleceğimiz olan oralarda güzel şeyler yaparız, ALLAHÜ TEALA yardımcımız olsun amin !..
  Cevapla
 • Doğrucu Davud 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne hikmetse Kazakistan ve Bosna Hersek konuları bende 1877-78 Osmanlı rus meşhur adıyla 93 harbini çağrışım yaptırdı, o zaman da rusya pan slavizm yani slav birliği diye balkan ve kafkas'larda müttefikleriyle birlikte soykırımlar sürgünler çok büyük zulümler yaptılar, o günkü şartlara benzeyen çok şey var karşı tarafta aşağı yukarı her şey tamam da sanki bizim cephede sanki dağınıklık kararsızlık vs. gibi eksik bir şeyler var gibi, pamuk prenses dünyası değil, halbuki dünya geçeklerin dünyası, eğer istiyorsan sulh ü salah hazır ol cenge idi hani, her şeye hazırlıklı olmalıydık, yalnız silahlar yetmiyor, strateji de lazım, öyle değil mi ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bayram günü taşlı sopalı ve silahlı kavgada 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı
Mescid-i Aksa ve Ayasofya doldu taştı; Kariye'de yıllar sonra ilk bayram namazı