Cemalettin Latiç: Türkiye buraya gelmeli, 3. Dünya Savaşı çıkabilir

İzzetbegoviç'in yakın arkadaşı, mücadele ortağı Cemalettin Latiç, Sırpların yükselttiği tansiyonun dozunun düşürülmemesi halinde 3. Dünya Savaşı'nın da bu bölgeden çıkabileceğini belirterek, "Türkiye, bölgedeki gücünü artırmalı" dedi.

Cemalettin Latiç: Türkiye buraya gelmeli, 3. Dünya Savaşı çıkabilir
Cemalettin Latiç: Türkiye buraya gelmeli, 3. Dünya Savaşı çıkabilir
GİRİŞ 05.11.2021 11:25 GÜNCELLEME 06.11.2021 09:53
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Bosna Hersek'te Sırp tarafından gelen açıklamalar tansiyonu yeniden yükseltti. Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik, bağımsız ordu, yargı ve vergi düzenlemesine gidecekleri yönünde ayrılıkçı ifadeler kullandı.

Bosna savaşının lider kadrosundan ve Bosna Millî Marşı'nın yazarı Prof. Dr. Cemalettin Latiç, Sırp tarafının gerilimi kasıtlı olarak yükselttiğini ve bölgeyi yeni bir kaosa sürüklemeye çalıştığını söyledi.

Balkanlarda savaşın ayak sesleri! Arkasına Rusya'yı aldı: Bosna Hersek'i parçalayacağım Balkanlarda savaşın ayak sesleri! Arkasına Rusya'yı aldı: Bosna Hersek'i parçalayacağım

"3. DÜNYA SAVAŞI DA BU BÖLGEDEN ÇIKAR"

Latiç "1. ve 2. Dünya Savaşlarının çıkış noktası bu bölge oldu. Şu anda süper güçler bölgeye büyük çaplı yığınak yapıyor. İskeçe, Dedeağaç çıkarmaları, Kosova, Arnavutluk aksında yaşanan kriz, tehlikenin habercisi ve tetikleyici unsurları. Şayet gerilim dozu düşürülemez ise 3. Dünya Savaşı aynı bölgeden çıkar" diye konuştu.

"BÜYÜK SIRBİSTAN HAYALİ"

"Sırplar, Montenegro (Karadağ), Kosova, Bosna ve Makedonya'yı içerisine alan coğrafyada Büyük Sırbistan hayali kuruyor" diyen Latiç şöyle devam etti:

"Bunun için silah ve cephane yığıyorlar. Şu an itibarıyla katliam için yeterli güce sahip değiller. Yakın vade hesapları kaos üretmek ve gerekli zemini oluşturmak. Avrupa ve Rusya'dan taviz koparmaya ve daha fazla destek almaya çalışıyorlar. Batılılara Avrupa'nın ortasında Boşnak Müslüman varlığını tehdit olarak gösterip ikna etmeye çalışıyorlar. Rusya ise Putin ile birlikte Pan Slav idealini gerçekleştirmeye çalışıyor. Sırpları da sadık müttefik ve bölgeyi dönüştürmekte etkin araç olarak görüyor. Şayet 92-95 döneminde bugünkü Rusya olsa her şey çok başka olurdu."

"DEVLET İŞLEMEZ HALE GETİRİLİYOR"

Bosna Hersek'te yönetimin diğer ortağı Sırpların devleti işlemez hale getirdiğine dikkat çeken Latiç, "5 Kasım'da Barış Gücü'nün görev süresi doluyor. Sırp tarafının zamanlaması çok önemli. Çıkarılmak istenen kaosa bu açıdan da bakmak lazım. Şu an devleti işlemez hâle getirdiler. Bir yandan kendi kamuoyunu hazırlıyorlar, diğer yandan Avrupa ve Rusya’dan daha fazla taviz koparmaya, güç yığmaya çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

Tartışmaların devam ettiği bölgeye yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise aldığı kararla, Bosna Hersek'teki Avrupa Birliği Barış Gücü’nün görev süresini 12 ay daha uzattı.

"TÜRKİYE GÜCÜNÜ ARTIRMALI VE BURADA OLMALI"

Mevcut dünya konjektörünün Sırpların lehine olmadığı görüşünü savunan Prof. Dr. Cemalettin Latiç, Sırp askerlerin korkak olduğuna ve savaşmaktan çok katliam yaparak sonuç almak istediğine vurgu yaptı.

Aliya İzzetbegoviç'in yakın arkadaşı ve mücadele ortağı olan Latiç, ayrıca Osmanlıyı yıkan olumsuz gelişmelerinde merkez odağı olarak bölgeyi gösterdi.

"Türkiye, bölgede her açıdan gücünü daha fazla hissettirmeli. Burada olmalı" diyen Latiç'e göre; Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi Bakir İzzetbegoviç'in bu süreçte Türkiye'ye yaptığı ziyaret önemli bir mesaj niteliği taşıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / YILMAZ BİLGEN
YORUMLAR 91
 • ismailbey 2 yıl önce Şikayet Et
  sırplara bu atmosferde hem rusyadan hemde türk düşmanlarından kuyruk sallayan önünden kaçan çok olur yunan örneği gibi türkiye bir b planı dahilinde acil ivedi bir operasyon çekmelidir ve çok gizli tabikide işin içinde artık herkes var...
  Cevapla
 • kayserili 2 yıl önce Şikayet Et
  bosnaklara turkiyede askeri egitim verilmeli, gec kalinmadan harekata gecilmeli.
  Cevapla
 • Ömer 2 yıl önce Şikayet Et
  O zaman ki Türkiye değil el altından yatdim edecek değil yiyorsalar buyursun yapsınlar bir arnavut olarak Bosnalı kardeşlerimizin herzaman yandayiz
  Cevapla
 • Ragıp 2 yıl önce Şikayet Et
  RT ülkenin başında olduğu sürece korkmasınlar. Bosna Hersek e dokunanın kolunu koparırız,Allah 'ın izniyle.
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  İlk savaşa gidip müslüman kardeşlerimizin safında savaşmayı çok istemiştim olmadı. Bu sefer Sırplar tekrar savaş çıkarırsa bu yaşımda sırplarla savaşmak için gönüllü yazılacağım inşaallah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Fidan'dan PKK açıklaması: Artık Irak'ın sorununa dönüştü!
Süper Lig'de ilk iki haftanın programı belli oldu