Le Monde gazetesinden 100 sayfalık Türkiye eki

Fransız Le Monde gazetesi, 100 sayfalık Türkiye eki bastı. Ek için bilgilendirme yazısı yayımlayan Le Monde, Türkiye analizinin içeriğine dair bilgiler paylaştı. "Türkiye nereye gidiyor?" başlıklı ekteki bazı bilgileri sizler için derledik.

Le Monde gazetesinden 100 sayfalık Türkiye eki
Le Monde gazetesinden 100 sayfalık Türkiye eki
GİRİŞ 05.11.2021 13:27 GÜNCELLEME 06.11.2021 09:01
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Fransa'nın önde gelen yayın organlarından Le Monde gazetesi, Türkiye özel sayısı yayımladı.

8,90 Euro'ya satılan 100 sayfalık ekte, Türkiye'nin son 20 senesini siyaset, ekonomi ve dış politika uzmanları analiz etti.

Analizde nüfus, ekonomik dinamizm ve bölgesel bir güç olarak Türkiye'nin hem büyülediğini hem de endişelendirdiği belirtildi:

"Öngörülemeyen Türkiye: Coğrafi konumu, demografik ağırlığı (83 milyon nüfus), ekonomik dinamizmiyle vazgeçilmez bölgesel güç komşumuz Türkiye bizi hem büyülüyor, hem endişelendiriyor."

''EKONOMİK MUCİZENİN ADAMI''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 yıllık iktidarında Türkiye'nin derin bir dönüşüme uğradığını ifade eden Le Monde, Erdoğan için "ekonomik mucizenin" adamı tanımlamasını yaptı. Türkiye'nin Suriye, Libya, Kuzey Irak, Kafkasya'ya yayılan askeri etki gücüne değinen Le Monde, bu genişlemenin geleneksel ortakları Avrupa ve ABD'yi öfkelendirdiğine işaret etti.

"Bir reformcu" olarak tanımlanan Erdoğan'ın, Avrupa Birliği (AB) konusundaki tutumuna da değinen Le Monde, AK Parti döneminde yaşanan dönüşümü yorumladı.

Le Monde 100 sayfalık ek için "Türkiye nereye gidiyor?" manşetini kullandı.

ALTYAPI, SAĞLIK VE SAVUNMA ALANINDA İLERİYE GİDİLDİ

Türkiye'deki altyapının, sağlık sisteminin geldiği noktadan övgüyle bahseden Le Monde, gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) üç katına çıktığını yazdı. Tam da bu nedenle Erdoğan'ın 2002'den bu yana tüm seçimleri kazandığının altı çizildi. Türkiye'nin G20'ye girmesini sağlayan Erdoğan'ın, son yıllarda İHA diplomasisi yürüttüğüne dikkat çekildi.

ANALİZDE DEĞİŞMEYEN KLİŞELERE DE YER VERİLDİ

Le Monde tüm bu övgülerini, Avrupa basınının her zamanki Türkiye ve Erdoğan için kullandığı geleneksel iddialar takip etti.

Seçim sürecinde aşırı sağın ve faşist söylemin etkinlik kazandığı Fransa'yı ve aslında Avrupa'daki giderek katılaşan siyasi ortamı görmezden gelen Le Monde, yine "otoriterlik", "tek adam", "padişahlık" gibi klişelerine yer vererek, başkanlık sistemi, para politikaları ve kabinedeki değişiklikler üzerinden Erdoğan'ı hedef aldı:

"Kendisini tenkit edenlerin güce aç yeni bir padişah olarak tanımladığı Erdoğan, kendi amaçlarına uygun bir başkanlık sistemi kurdu. O bir yandan kadınlara kaç çocuk doğuracaklarını söylerken, aynı zamanda tüm bakanları atayan ve para politikasını dayatan biri. Erdoğan'ın rüyası, mirasını inkar etmekten asla vazgeçmediği, Cumhuriyet'in kurucusu 'Atatürk' olarak bilinen Mustafa Kemal'e eş bir izi tarihe iz bırakmak. Türkiye siyasetindeki geleneksel, etnik ve muhafazakar muhalefet bloklarına değinen gazete, muhalefetteki isimlerin başkanlık sistemi karşısında birleştiğine vurgu yaptı."

Analizde ayrıca, Türkiye siyasetindeki geleneksel, etnik ve muhafazakar muhalefet bloklarını uzun uzun değinen gazete, muhalefetteki isimlerin başkanlık sistemi karşısında "Millet İttifakı" adı altında birleştiğini belirtti.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 57
 • Banges 2 ay önce Şikayet Et
  Somurmeden, insan gibi yasamayi bilmeyen batinin bozulmasini anlarim, pirincin icindeki beyaz tas misali bogaza dizilmis ceteleri de ama bunlara oy tasiyan akilsizlari anlayamam
  Cevapla
 • MustafaKarayağız 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye sadece Ekonomik olarak değil, milli savunma, dış siyaset, güçlü projeleri, geleceğe emin adımlarla ilerleyen bir ülke. Erdoğanın tek dezavantajı bu çileli yolun uzaması, bunun nedenide elbette dahili ve harici engellemeler, yapılanları sulandırıp hiç etme siyaseti güden çapsız gayri milli bir muhalefet. Oysaki 10 yıl daha dişimizi sıksak ülkemiz hem içeriden hem dışardan güçlü ekonomisi olan tam bağımsız bir Türkiye, bunu görmek ve ona göre Erdoğanın arkasında durmaya devam etmemiz gerek.
  Cevapla
 • Yörük 2 ay önce Şikayet Et
  Elin gavuru kimi tutuyor görüyoruz milletçe, milletçe de gavura karşı duranları destekliyoruz.
  Cevapla
 • Erdo 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin gücünü, büyüklüğünü bir de içimizdeki hainler anlasa da akıllarını okyanus ötelerine satmasalar.
  Cevapla
 • Bayraktar TB-2 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'ye yapılan ekonomi ve ambargo operasyonlarının sebebi son zamanlarda yakaladığımız ajanlardır, yurt dışında açtığımız üsler ve yaptığımız askeri operasyonlardır, Akdeniz'de tüm tehditlere rağmen hakkımızı arayan bir devletimiz var., Türkiye tarihinde ilk defa Mossad'a operasyon yaptı, geçen haftalarda Rus ajanları yakaladık, İranlı ajanları yakaladık. Türkiye yerli ve milli hale geldiği için bu saldırıları yapıyorlar, ama tabi şuan tüm dünyada bir pandemi, enerji, kuraklık, kıtlık, ve ekonomik kriz var, sadece Türkiye'deymiş gibi algı yapıyor düşman fondaş medya. Halkımızı böyle kritik bir dönemde devlete karşı kışkırtıyorlar, düşman fondaş medya temsilcileri ülkemizden kovulmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deutsche Welle skandalı! Sedef Kabaş'ı tutuklayan hakimi hedef gösterdi
Son dakika: 23 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı!