Avrupa Birliği'nden Burkina Faso açıklaması

Avrupa Birliği (AB), Burkina Faso'da anayasal düzenin yeniden sağlanmamasının ülke ile kurulan ortaklık üzerinde acil sonuçlar doğuracağını vurguladı.

Avrupa Birliği'nden Burkina Faso açıklaması
Avrupa Birliği'nden Burkina Faso açıklaması
GİRİŞ 26.01.2022 12:52 GÜNCELLEME 26.01.2022 12:53

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden AB adına yapılan açıklamada, Burkina Faso'da seçilmiş Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore'nin devrilmesine ve anayasal kurumların askıya alınmasına yol açan darbenin kınandığı bildirildi.

Açıklamada, tüm aktörlere sükunet ile anayasal düzene derhal dönüş ve Kabore başta olmak üzere yasa dışı olarak gözaltına alınan herkesin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Macron'un niyetlendiği askeri darbeyi Rusya yaptı iddiasıMacron'un niyetlendiği askeri darbeyi Rusya yaptı iddiası

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Kabore istifa ettiBurkina Faso Cumhurbaşkanı Kabore istifa etti

Burkina Faso'da darbe! Ordu yönetime el koydu! Türkiye ve BM'den açıklama!Burkina Faso'da darbe! Ordu yönetime el koydu! Türkiye ve BM'den açıklama!

Burkina Faso'da alıkonulan Cumhurbaşkanı'nın partisinden seferberlik çağrısıBurkina Faso'da alıkonulan Cumhurbaşkanı'nın partisinden seferberlik çağrısı

AB'nin, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS) çabalarına önem verdiği ve ülkedeki ulusal güvenlik sorunları ile insani durum karşısında diyaloğun hakim olmamasından üzüntü duyduğu belirtilen açıklamada, "Anayasal düzenin yeniden sağlanamaması, ülkeyle ortaklığımız için acil sonuçlar doğuracaktır." ifadesi kullanıldı.

Burkina Faso'da bir grup asker, 24 Ocak Pazartesi günü yönetime el koyduğunu açıklamış ve devlet televizyonu RTB'de darbe bildirisi okumuştu.

Bildiri, kendilerine "Kurtuluş ve Restorasyon için Yurtsever Hareket (MPSR)" adını veren grup adına Yüzbaşı Kader Ouedraogo tarafından okunmuş, Ouedraogo, Cumhurbaşkanı Roch Christian Kabore iktidarının devrildiğini ve Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba'nın MPSR'nin lideri olduğunu söylemişti.

Burkina Faso'da asker tarafından alıkonulan Cumhurbaşkanı Kabore daha sonra istifa ederek görevinden ayrılmıştı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Eski Diyanet İşleri Başkanı Doğan'ın cenazesi İstanbul'da toprağa verildi
Hamas nükleer füze programı ile bağlantılı üssü vurdu