Türkiye'den yardım istedi: Ülkemin Selçuk Bayraktar'ı olmak istiyorum

BAYKAR'ın ürettiği modellere benzeyen İHA'lar geliştirdiğini ifade eden Lübnanlı genç Bilal Yagi, ülkesinin Selçuk Bayraktar'ı olmak istediğini söyleyerek, "Her şey imkanlara bağlı. Burada imkan yok. İnşallah Türkiye sesimi duyar" dedi.

GİRİŞ 31.01.2022 16:52 GÜNCELLEME 31.01.2022 16:52
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Lübnan'daki Trablusşam Bilim Enstitüsü Elektromekanik Bölümü öğrencisi Bilal Yagi, kendisine örnek aldığı Selçuk Bayraktar ile tanışmak ve İHA teknolojisi alanında önemli işler başarmak istediğini belirtti.

Lübnan'ın kuzeyindeki yarım milyon nüfuslu Trablusşam kentine bağlı küçük bir köyde yaşayan ve sekiz çocuklu bir ailenin oğlu olan Yagi, küçük yaştan itibaren teknolojiye merak sardığını ifade etti.

Bilal Yagi

"KARABAĞ'DA BAYARAKTAR TB2'LERİN ROLÜNDEN ÇOK ETKİLENDİM"

Portakal ve zeytin ağaçlarıyla çevrili köyünde AA muhabirine konuşan Yagi, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar'ın 17 yaşındayken ilk İHA uçurma denemesi videosunu izlediğinde ve Azerbaycan toprağı Karabağ'ın işgalden kurtarılmasında Bayraktar SİHA'ların oynadığı belirleyici rolden çok etkilendiğini söyledi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Eylül 2020'de başlayan Karabağ Savaşı'ndan görüntüleri de izlediğini ifade eden Yagi, şöyle devam etti:

"O esnada Türkiye'deki Selçuk Bayraktar'ın ilk İHA projesi için çektiği görüntüye rastladım. Kendisinin de başlangıçta küçük bir uçakla işe başladığını fark ettim. Bayraktar, bugün maşallah tüm dünyada meşhur ve tanınan biri. Ben de onun bu fikrini ve projeye küçük bir İHA ile başlamasını kendime örnek aldım."

Bilal Yagi

"KİMSEDEN YARDIM ALAMADIM"

İnsansız hava aracından önce elektrikli araç üzerinde çalıştığını söyleyen 26 yaşındaki Yagi, araç için sahip olduğu fikirleri çevresindeki birçok kişiyle paylaştığını ancak kimseden yardım alamadığını dile getirdi.

Lübnanlı genç, araç projesinin biraz külfetli olduğu kanaatine vardıktan sonra "masrafı az ve etki alanı daha yüksek" şeklinde tanımladığı İHA'lar üzerine kafa yormaya başladığını belirtti.

"LÜBNAN'IN SELÇUK BAYRAKTAR'I OLMAK İSTİYORUM"

Bununla birlikte küçük İHA'ların geliştirilmesi konusunda da Lübnan'dan destek bulamadığını ifade eden Yagi, "Ancak yine pes etmedim. Küçük ve ucuz bir İHA aldım ve onu Bayraktar uçak modeline benzetmeye çalıştım. Daha sonra aynı fikirle yola çıkarak, küçük insansız bot modelini geliştirdim. Suda sorunsuz çalışan bir bot modelini başarılı bir şekilde test ettim. Çok şükür hem İHA hem bot İHA'sının geliştirilmesinde başarılı oldum" dedi.

Bilal Yagi

"İNŞALLAH TÜRKİYE BENİM SESİMİ DUYAR"

Bu konuda Türkiye'nin kendisine yardım etmesi veya projelerini tamamlamak için fon sağlaması temennisinde bulunan Yagi, "İnşallah Lübnan'ın Selçuk Bayraktar'ı olurum. Sonuçta her şey imkanlara bağlı. Burada imkanlarımız yok. İnşallah Türkiye benim sesimi duyar" ifadelerini kullandı.

"SELÇUK BAYRAKTAR'I GÖRMEK ONUNLA ÇALIŞMAK İSTERİM"

Yagi, kendisinden ilham aldığı mühendis Bayraktar ile ilgili olarak "Üstat Selçuk Bayraktar'ı görmek ve onun öğrencisi olmayı da çok isterim, onunla bu projede çalışmak isterim" diyerek temennisini dile getirdi.

"İHA'LAR ORMAN YANGINLARINDA VE ZİRAAT SEKTÖRÜNDE KULLANILABİLİR"

Geliştirmeyi hedeflediği İHA'ların ziraat ve yangın söndürme gibi alanlarda da kullanılabileceğini vurgulayan Yagi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu yıl Lübnan'da orman yangınları meydana geldi. Yangınların söndürülmesi hususunda devlet çok yetersiz kaldı. Bayraktar gibi İHA'lar geliştirip yangın söndürmede kullanabiliriz. Aynı şekilde ziraat sektöründe de kullanılabilir."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 63
 • Yiğido SİVAS 5 ay önce Şikayet Et
  SELÇUK BAYRAKTAR ülkemizin efsane ismi yerli milli ALLAH milyon kere razı olsun geliyor geliyor maşallah binlerce teknoloji ordusuyla ALLAHIN İZNİYLE NE destanlar yazacağız EY EMPERYAL GÜÇLER tabi içerdeki hazımsız İŞBİRLİKÇİLERİDE
  Cevapla
 • mert 5 ay önce Şikayet Et
  araplara güven olmaz sırtımızdan vururlar bunlar bizi
  Cevapla
 • Nazmi 5 ay önce Şikayet Et
  Hava da uçan iha değil havada uçan yapay zeka robot uçuyor uçak gibi göründüğü sizi uçak olarak aldatmasın uçan savaş robotu arkasında da 100 lerce mühendis yazılımcı yönlendirici var
  Cevapla
 • Emekli 5 ay önce Şikayet Et
  Hemen karar verip kesip atmıyalım.inceleyip bakalim işimize yarar fikirleri varsa ondan faydalanalım lakin sırrımızı vermeyelim.
  Cevapla
 • Alper 5 ay önce Şikayet Et
  Sizmalara karşı dikkatli olmak gerekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Haber7'den büyük başarı! 2022 ilk 6 ayında sildi süpürdü
Türk bilim insanları geliştirdi! Türkiye'de böylesi görülmedi