Nijerya başörtüsü sorununu aşamadı

Nijerya'da serbest bırakılmasına rağmen bazı okullarda başörtüsü tartışması sürüyor.

Nijerya başörtüsü sorununu aşamadı
Nijerya başörtüsü sorununu aşamadı
GİRİŞ 05.02.2022 11:44 GÜNCELLEME 05.02.2022 11:44
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Nijerya'nın Kwara eyaletindeki okullarda başörtüsü serbestliği getirilmesine rağmen tartışmalar devam ediyor.

Eyalette öğrencilere başörtüsü serbestisi getiren karara rağmen, dün bir okulda başörtülü öğrencilere izin verilmemesi nedeniyle konu yeniden gündeme geldi.

Başörtülü öğrencilerin sınıflara girmesine izin verilmemesi nedeniyle düzenlenen protestolarda 1 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Nijerya'da Boko Haram tarafından kaçırılan 110 kız öğrenciden hala haber alınamadıNijerya'da Boko Haram tarafından kaçırılan 110 kız öğrenciden hala haber alınamadı

Hristiyanlar karşı çıkmıştı! Afrika ülkesinde kız öğrencilere başörtüsü artık serbestHristiyanlar karşı çıkmıştı! Afrika ülkesinde kız öğrencilere başörtüsü artık serbest

Fu'ad International Okulu öğrenicisi Hauwa Kulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başörtüsünün Müslüman kız öğrencilerin kimliğinin bir parçası olduğunu dile getirdi.

Eğitim aldığı okulda başörtüsü serbestliği olduğunu anlatan Kulu, bazı okullarda Müslüman öğrencilerin başörtü takmalarına izin verilmemesinin üzücü olduğunu söyledi.

Awal, ülkede inanç serbestliği olduğunu altını çizerek, buna karşılık, bazı okullarda öğrencilerin sınıfa girmelerine izin verilmemesinin "haksızlık" olduğunu ifade etti.

Fatima Awal ise herkesin kendisini rahat hissedeceği kıyafeti giymesi gerektiğini belirterek, başörtüsü nedeniyle Müslüman kız öğrencilere yapılan tacizlere son verilmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan Eğitim ve İnsan Sermayesi Geliştirme Komiseri Hajia Sa'adatu Madibbo Kawu, dün eyalette başörtüsü tartışmasının yol açtığı şiddet olaylarının üzüntü verici olduğunu dile getirdi.

Kawu, şiddet olaylarının yaşandığı okulun bir sonraki emre kadar kapalı kalacağını duyurdu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • İsmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu CHP'nin pid zihniyeti oralara da ulaşmış.
  Cevapla
 • Mizah 1 yıl önce Şikayet Et
  Maalesef daha bizde aşamadık. İstersen ilk okula başörtülü bir çocuk gönder dene. Onlar sömürge biz esir.
  Cevapla
 • Doğan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizde bu tezgahtan geçtik. O günün mağdurlarının çocukları bugün inançsız yetişiyor. Şimdiki Z kuşağı tambir inançsız, ahlaksız, hain olarak önümüze çıkıyor.
  Cevapla
 • Turancılar 1 yıl önce Şikayet Et
  Yıllarca ülkemizde de sorun olan baş örtüsü. Müslüman bir ülkede baş örtüsünün tartışılması ve sorun olması ne kadar acı bir durum. Bir bez parçasını kafana örtünce gerici, kültürsüz ve radikal bir hareket oluyor, aynı kadın o bez parçasını başından çıkarınca kültürlü ve medeni oluyor. Acaba üzerimizdeki kıyafetleri çıkartsak bilim insanı olurmuyuz. Ne bez parçasıymış arkadaş, insanlar açlıkla, hastalıkla boğuşurken imanı kıtların uğraştıkları şeye bak
  Cevapla
 • yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  fransa nın izi gözüküyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan duyurdu, Netanyahu'ya kötü haber!
EURO 2024'te kura heyecanı! Türkiye'nin grubu belli olacak