Türkiye'nin müzakere başarısı Avrupa basınında: Haftanın şahsiyeti Erdoğan

Rusya-Ukrayna müzakerelerinin İstanbul'da devam etmesine dış basın yoğun ilgi gösterdi. Erdoğan'ın diplomatik başarısına vurgu yapan Alman gazeteci Weimer Cumhurbaşkanı'nı "Haftanın şahsiyeti" ilan etti.

Türkiye'nin müzakere başarısı Avrupa basınında: Haftanın şahsiyeti Erdoğan
Türkiye'nin müzakere başarısı Avrupa basınında: Haftanın şahsiyeti Erdoğan
GİRİŞ 29.03.2022 16:49 GÜNCELLEME 29.03.2022 16:50
Bu Habere 116 Yorum Yapılmış

Alman gazeteci-yazar Wolfram Weimer, NTV Online’da “Haftanın Şahsiyeti” köşesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yer verdi. “Haftanın Şahsiyeti Erdoğan” başlığıyla yeni bir makale yayınlayan Weimer, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa dair dikkat çekici ifadeler kullandı.

AVRUPA DEĞİL, ERDOĞAN ORGANİZE EDEBİLDİ

Ateşkesin sağlanabilmesi için barış görüşmelerini Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsrail, İsviçre, Papa veya Birleşmiş Milletler’in değil Erdoğan’ın İstanbul’da organize edebildiğini söyleyen Weimer, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında bir arabulucu olarak belirlendi. Türkiye, yaptırımlara katılmayan tek NATO ülkesidir. Erdoğan bunun yerine yeni boru hattı anlaşmaları yapıyor ve Rusya ile devasa bir nükleer santral inşa ediyor" yorumunda bulundu.

Dolmabahçe'deki barış masası öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklamaDolmabahçe'deki barış masası öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Rusya 3 şartından vazgeçti iddiası: Türkiye'deki Rusya-Ukrayna görüşmeleri başladıRusya 3 şartından vazgeçti iddiası: Türkiye'deki Rusya-Ukrayna görüşmeleri başladı

DÜNYA İSTANBUL'A BAKIYOR

İstanbul’daki müzakere görüşmeleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Weimer, şunları söyledi:

“Dünya İstanbul'a bakıyor ve barış umuyor. Rusya ve Ukrayna temsilcileri, Türk metropolünde ateşkes hakkında görüşmek istiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu konuda şahsen anlaştı. Bakanlar düzeyindeki ilk görüşmeler 10 Mart'ta Türkiye'nin Antalya kentinde gerçekleşti. Erdoğan, Putin'in Ukrayna'dan onurlu bir şekilde çekilmesi gerektiğini formüle ediyor.

HER İKİ TARAF İÇİN DE DİPLOMATİK MÜZAKERECİ

Erdoğan uyguladığı politikalarla kendisini her iki savaşan taraf için de diplomatik bir müzakereci olarak konumlandırmayı başardı. Erdoğan her iki tarafta da iyi ilişkilere vurgu yapıyor. Türkiye için hem Rusya hem de Ukrayna Karadeniz'de iyi komşular. Türkiye, Rusya'nın Avrupa Konseyi üyeliğinin askıya alınmasından kaçınan tek üye oldu.

Türkiye ayrıca Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımlarına katılmayan tek NATO ülkesidir” dedi. Rusya’daki Türk işletmelerinin öneminde de bahseden Weimer, “Avrupa Birliği’nden farklı olarak, Ruslar halen birçok Türk ATM'sinden yerli banka kartlarını kullanarak para çekebiliyor. Türk inşaat firmalarının Rusya'daki faaliyetleri de önemli. Türk şirketlerinin Rusya'daki inşaat projelerinin toplam hacmi yakında 100 milyar dolara ulaşacak” sözlerine yer verdi.

TELEGRAPH ERDOĞAN'IN ÇAĞRISINA DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye'deki görüşmeler dünya basınında geniş yer aldı. İngiliz Telegraph Gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki tarafı da ateşkes sağlamaya ve bu trajediye son vermeye çağırdığına dikkat çekti.

WASHINGTON POST: DÜNYA TÜRKİYE'DEN HABER BEKLİYOR

Washington Post Gazetesi de Erdoğan'ın ateşkes çağrısına yer verirken, "Türkiye Rusya ve Ukrayna'yı anlaşmaya çağırdı. Tüm dünya onlardan haber bekliyor" ifadelerine yer verdi.

DAILYMAIL: PUTİN-ZELENKSİ ZİRVESİ İSTANBUL'DA OLABİLİR

İngiliz Dailymail Gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ateşkes için Putin ile görüştüğünü belirtti ve Putin-Zelenski görüşmesinin İstanbul'da yapılabileceğini ancak tarihin henüz net olmadığını yazdı.

CNN: TÜRKİYE İKİ ÜLKE İLE DE İYİ İLİŞKİLERE SAHİP

CNN yaptığı haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Her iki ülkenin meşru endişelerini giderebilecek bir anlaşmaya varılması mümkün" sözlerini öne çıkarırken Türkiye'nin hem Rusya hem de Ukrayna ile iyi ilişkileri olduğunu vurguladı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 116
 • Son osmanli 3 ay önce Şikayet Et
  Aslinda bu kefereler Haftanin da demiywcekler ama mecbur kaldi dediler! Siz ne derseniz deyin Reis bu Asrin lideridir.! Bay Ke Mal sen hala yagin benzinin pesine kos 6 li ganyanin ile.
  Cevapla
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna Kırım topraklarından vazgeçmeyecek tir . İki taraf arasında gerilim yaşanmaması için , Kırım'da Ukrayna'yı temsilen Türk askeri birliği konuşlandırılabilir . Kırım konusunda , Türkiye'nin söz söyleme hakkı vardır .
  Cevapla
 • 2023 Seçimleri 3 ay önce Şikayet Et
  Millet ittifakına kalsa bizi Rusya ile savaşa sokacaktı..
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 3 ay önce Şikayet Et
  fetö = anamuhalefet
  Cevapla
 • Selami 3 ay önce Şikayet Et
  Bir de vatansever bürokrat ekibi olsa sırtı yere gelmeyecek te işte......
  Cevapla
 • Hakan 3 ay önce Şikayet Et
  Haftanın değil son asrın lideri. Abd nin emir eri olan uluslararası arenada sözü geçmeyen Türkiye'yi aldı dünyada itibarı olan sözü dinlenen bölgesel bir ülke yaptı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Nebati'den enflasyon mesajı: Gerekli önlemler alınmaktadır
'Orta Doğu'da Arap NATO'su kurulacak' iddiası