Çipras: Türkiye'ye F-16 satışını engellemeliyiz

Biden yönetiminin Türkiye'ye F-16 satışına sıcak bakması Yunanistan'da endişeleri artırıyor. Dışişleri Bakanı Dendias ve muhalefet lideri Çipras; Türkiye'ye F-16 verilmemesi fikrinde birleşti.

Çipras: Türkiye'ye F-16 satışını engellemeliyiz
Çipras: Türkiye'ye F-16 satışını engellemeliyiz
GİRİŞ 13.05.2022 08:23 GÜNCELLEME 13.05.2022 09:40
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye'nin bazı dış politika faaliyetlerini Yunanistan için bir tehdit olarak nitelendirdi.

Yunanistan'ın karşılaştığı tehdit unsurlarının çoğu kez yakın coğrafyanın ötesine çıktığını savunan Dendias, Afrika'daki gelişmeleri, göç meselesini, iklim krizini ve Balkanlardaki istikrar sorununu buna örnek olarak gösterdi.

"TÜRKİYE YUNANİSTAN İÇİN BİR TEHDİT"

Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin (UNCLOS) dünyanın herhangi bir yerinde uygulanmamasının Yunanistan için tehdit oluşturduğunu ileri süren Dendias, "Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatındaki (İİT) oylamalara ilişkin planları Yunanistan için bir tehdittir. Türkiye'nin Arap ve Müslüman dünyasında liderlik yapma ve Arap dünyasındaki Yunanistan'a dost yaklaşımları baltalama çabası Yunanistan için bir tehdittir" diye konuştu.

Dendias, Türkiye'nin ABD'den F-16 satın alma perspektifine ilişkin "Türkiye'nin silah sistemlerinin seviyesinin yükseltilmesi bir sorundur çünkü Türkiye sürekli bizim egemenlik haklarımızı ihlal ediyor" iddiasında bulunarak, Washington ziyaretinde bu konunun dile getirileceğini ifade etti.

"TÜRKİYE'YE F-16 SATILMASIN"

Meclis görüşmelerinde söz alan ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifakın (SYRIZA) Lideri Aleksis Çipras ise Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in, gelecek hafta ABD'ye yapacağı ziyarette, ABD Başkanı Joe Biden'dan Türkiye'ye F-16 satılmamasını istemesini talep etti.

Çipras, Türkiye'nin ABD'den 40 yeni F-16 satın alma olasılığına ve Miçotakis'in ABD'ye yapacağı ziyarete ilişkin olarak, "Yunan halkının duymak istediği Türkiye'ye F-16 satılmasının iptal edilmesini gündeme getirecek olmanızdır" dedi.

Her Yunanistan başbakanının ABD ile karşılıklı fayda mantığıyla pazarlık yapması gerektiğini savunan Çipras, "Ülkemize güvenlik garantisi sağlanmaksızın, her şeyi veren bir anlaşma imzalıyorsunuz" diye konuştu.

Çipras, Miçotakis'i Yunanistan'ın geleneksel olarak NATO içerisinde ve ABD ile ilişkilerde yürüttüğü ılımlı ve dikkatli dış politika çizgisini terk etmekle suçlayarak, anlaşmanın son yıllarda Yunan dış politikasında yapılan en tehlikeli değişim olduğunu ifade etti.

Yunanistan'ın bu yöndeki arzusuna rağmen, ABD'nin Ege'deki İskiri Adası'nda üs kurmaya yanaşmamasına dikkati çeken Çipras, "ABD bir yandan operasyonları için Yunanistan'ı değerlendirmek istiyor ama öte yandan Türk-Yunan sorunlarına karışmamak adına adalara da herhangi bir şekilde karışmıyor" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 34
 • D. Demirkan. 3 ay önce Şikayet Et
  Türk korkusu. Ruhlarına işlemiş. ABD nin mandalı.
  Cevapla
 • Bayraktar TB-2 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'deki muhalefette Almanya'dan icazet alıp devlet karşıtı açıklamalar yapıyor..
  Cevapla
 • Selami Uçar 3 ay önce Şikayet Et
  İnşallah satmazlar. En iyisini yapıp ellerindekilerini çöp yapalım. Biz bu durumlarda kenetlenip daha güçlü oluyoruz. Hazır olan ucuz da olsa ne pahasına olursa olsun teknolojik olarak ileri seviye bir uçak serisi yapmamız gerekiyor.
  Cevapla
 • Metin 3 ay önce Şikayet Et
  Ne hikmetse Yunanlılar ile bizim muhalefet aynı dili konuşuyor. Yunanlılar mı bizim muhalefet gibi davranıyor bizim muhalefet mı Yunanlılar gibi davranıyor?
  Cevapla
 • halıcı 3 ay önce Şikayet Et
  chpli kadın vekilin yakışıklı çok tatlı dediği çipras
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray 3 puanı 86'da kurtardı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu... Kira fiyatlarını düşürecek yeni düzenleme geliyor!