Alman basını: Erdoğan'ın duruşuna karşı işimiz kolay olmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsveç ve Finlandiya konusundaki tutumunu değerlendiren Alman basını; Erdoğan'ın bu tarz krizlerdeki duruşuna dikkat çekerek; işlerin kolay olmayacağını vurguladı.

Alman basını: Erdoğan'ın duruşuna karşı işimiz kolay olmayacak
Alman basını: Erdoğan'ın duruşuna karşı işimiz kolay olmayacak
GİRİŞ 18.05.2022 17:41 GÜNCELLEME 18.05.2022 17:45
Bu Habere 103 Yorum Yapılmış

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşla birlikte Finlandiya ve İsveç, kendilerini güvence altına almak için NATO'ya üyelik için resmi başvuru gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, "Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Teröristleri teslim etmeyeceklerine dair mesajları var. Bu iki ülkenin NATO'ya girmelerine 'Evet' demeyiz" ifadelerini kullandı.

Alman medyası da konuyu çeşitli analizlerle değerlendirdi. Yapılan anlizlerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu tarz krizlerdeki duruşuna dikkat çekilerek; işlerin kolay olmayacağı vurgulandı.

SÜDDEUTSCHE ZEİTUNG: ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ ALIR

"Acı olan, Erdoğan'ın şantajı işe yarayabilir. Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımı başarısızlığa uğramamalı. Bu yüzden diğer hükümetler Ankara'daki kumarbaza bir şeyler vermek zorunda kalacak ya da belki Kürt meselesi, silahlar, ülkedeki hukuk devletinin sistematik olarak yok edilmesi konularını görmezden gelecek. Türkiye önemli bir NATO ortağı olarak kalacak ancak Türkiye Cumhurbaşkanı NATO için "serseri mayın" olmaya devam edecek.

MAERKİSCHE ODERZEİTUNG: ÖDENMESİ GEREKEN BİR BEDEL VAR

"Bir de Recep Tayyip Erdoğan meselesi var. Türkiye Cumhurbaşkanı, uluslararası krizlerden kendisine avantaj sağlamayı seven bir kumarbaz olarak bilinir. Neredeyse kimse, kuzey ülkelerinin (NATO'ya) katılımını veto ederek engelleyeceğine dair açıklamasında ciddi olduğuna inanmıyor. Daha muhtemel olan, bu yolla ABD'yi yeni savaş uçakları sevkiyatına ikna taktiği izlediği. Erdoğan, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri satın alınca (ABD) bunu (Türkiye'ye F-35 satışını) engellemişti. Her şey biraz çarşı-pazar mantığına benziyorama sonuçta ödenmesi gereken bir bedel var."

HANDELSBLATT: ANKARA ENGELLEYİCİ TUTUMU İLE BİR İŞARET VERİYOR

"Batı'yı şimdiye dek hiçbir gelişme stratejik olarak Ukrayna'ya yapılan saldırı kadar zorlamadı. Ancak Batı ittifakı sağlam olduğunu kanıtladı ve en azından NATO müttefikleri söz konusu olduğunda şaşırtıcı bir şekilde bir araya geldi. Bu durum Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımını engelleme tehdidiyle değişti. (...) Türkiye'nin vetosu sadece iki İskandinav ülkesinin güvenliğini tehlikeye atmakla kalmayacak, aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Putin'e beklenmedik bir hediye olacaktır. Böylece şu soru ortaya çıkıyor: Çelişkili bir Rusya politikası izleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan kimin tarafında? Türk İHA'ları Rus askerlerini öldürüyor ancak Ankara Kremlin'e yönelik yaptırımları desteklemiyor. Türkiye Boğaz'ı Rus savaş gemilerine kapatıyor ama Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasını istemiyor. Türkiye aslında hala Batı'nın tarafında, ama koşulları kendisi belirlemek istiyor. Ankara engelleyici tutumu ile bir işaret veriyor."

KÖLNER STADTANZEİGER: TÜRKİYE SEÇİMLERE DOĞRU İLERLİYOR

"Yıllardır endişe verici bir şekilde büyüyen yeni anlaşmazlıklar silsilelerinin çözüme kavuşturulması artık çok gecikti. Gün geldi Erdoğan, Rus hava savunma sistemlerini satın alarak ortaklarını kızdırdı. Gün geldi ABD Türkiye'yi savaş uçağı satmayarak, Yunanistan'daki üslerini genişleterek kızdırdı. Sonuçta bu tür sıkıntılar sadece Rusya'ya yarıyor. Bugün 30 NATO üyesi ülke, ortak bir düşmanı olduğunu kabul ediyor. Ve ona karşı kendini savunmanın en iyi yolu, akıllı bir alış veriş ve birlikteliktir. ABD, Türkiye'nin F-16'dan F-35'e kadar yeni savaş uçakları talebini yerine getirebilir. AB de, Türkiye'ye daha iyi pazar erişimi sağlayabilir. Ancak bu iki adım, Ankara'ya da NATO'nun kuzeye doğru genişlemesi, Rusya'ya sınırlarını göstermesi ve nihayetinde insan hakları konuları gibi koşulları getirecektir. Yüzde 70 enflasyonla boğuşan Türkiye, 2023 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimlerine doğru ilerliyor. Burada milliyetçi söylemlerin bir getirisi olmaz."

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 103
 • 2023 Seçimleri 1 yıl önce Şikayet Et
  Açıklayacakları bildiriyi önce Almanya'ya onaylatan 6'lı ganyanı bu yüzden iktidar da görmek istiyorsunuz demek ki.
  Cevapla
 • Esra 1 yıl önce Şikayet Et
  Recep Tayyip Erdoğan o kadar
  Cevapla
 • Cengel 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk ihalari ruslari vuruyor diyor Bi alman gastesi abd uçakları Filistin'i seviyormu
  Cevapla
 • NİHAT 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye eski Türkiye deyil artık sayın Coni ler, keser dönüyor sap dönüyor, bir tek kendinizi akıllı zannedersiniz..çarşı hesap karışık artık..
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Ey Avrupa uyan artık amerika ve Küreselciler sana ayar veriyor. Boyle soylemler daha sonra enerji için kapısına gideceğin Türkiye yi kışkırtmak için yapılıyor. Küreselciler ile ancak Erdoğan la birlik olursanız çarpışabilirsiniz getirmeye çalıştığınız kulalar ile değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Volkswagen Çin'de kan kaybetmeye devam ediyor
Bu gurur Türkiye'nin! Aksungur Çad hava kuvvetlerinde böyle görüntülendi