İngiliz basını: Erdoğan'ın bu kez şakası yok!

İngiliz Financial Times gazetesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya konusundaki tutumuyla ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme alındı. Gazetede Erdoğan'ın sözleri için "Erdoğan'ın şakası yok" denildi.

GİRİŞ 20.05.2022 10:42 GÜNCELLEME 20.05.2022 10:58
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği noktasında olumsuz kanaatte. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce dile getirdiği üzere, özellikle İsveç yönetiminin PKK'ya karşı sergilediği tutum, müttefiklik anlayışına uzak bir yerde duruyor. Stockholm yönetiminin, eli kanlı terör örgütünün sesi ve hamisi olma yolunda attığı adımlar Türkiye tarafından tepkiyle karşılanırken, söz konusu adımlar nedeniyle Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine sıcak yaklaşmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kaanatini geçtiğimiz günlerde bir kaç kez dile getirirken, uluslararası basın Türkiye'nin haklı taleplerini manşetlerine taşıyor. Daha önce İskandinav basınında da bu durumla ilgili haberler yayımlanırken, İngiltere'nin en prestijli gazetelerinden Financial Times ile ilgili çarpıcı bir yazı kaleme alındı.

İNGİLİZ BASINI: ERDOĞAN'IN ŞAKASI YOK

Londra merkezli Financial Times gazetesi, Başkan Erdoğan'ın NATO'ya yeni üyelikleri engelleme yönündeki açıklamalarının ciddiye alınması gerektiğini yazdı. "Erdoğan, Nordik ülkelerinin NATO üyelikleri konusunda şaka yapmıyor" başlıklı haberde, Türiye'nin, İsveçli yetkililerin, terör örgütününüst düzey isimleriyle görüşmelerine kızgın olduğu aktarıldı.

İSVEÇ BASINI: ERDOĞAN HAKLI

Öte yandan İsveç'in Dagens Industri gazetesinin politika editörü PM Nilsson da, Türkiye'nin ülkesinin NATO üyeliğine karşı çıkarken haklı gerekçeleri olduğunu belirtmişti.

İsveç ve Finlandiya'nın Brüksel'de NATO'ya üyelik başvurusu ve Türkiye'nin tutumuna ilişkin kaleme aldığı köşe yazısında, "Temel sorun, Türkiye'nin İsveç karşısında haklı gerekçesinin bulunması" değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Demokrat Partinin, Magdalena Andersson'un Başbakan seçilmesindeki ön koşulunun bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh ile yaptığı "anlaşma" olduğunu belirten Nilsson, şunları ifade etti:

"Bu anlaşma tuhaf olduğu kadar da anayasaya aykırı bir anlaşmaydı. Anlaşma Suriye'de YPG/PKK ile iş birliğini derinleştirmek içindi. Bu anlaşma, İsveç'in Türkiye'nin PKK'nın Suriye kolu olarak tanımladığı YPG üzerinden, dış politikasını tek bir milletvekilinin dikte ettiği anlamına gelir. Savunulamaz olan bu anlaşma Dışişleri Bakanı Ann Linde'nin belirttiği gibi Türkiye açısından bir 'yanlış anlama' olmadığını açıkça gösteren bilinen ve yayınlanmış bir gerçektir" ifadesini kullandı.

PKK İLE İLİŞKİLER

İsveç'te Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson 29 Kasım 2021'de parlamentoda yapılan oylamada, tek oy farkla Başbakan seçilmişti.

Oturum öncesi konuşma yapan aşırı sağ İsveç Demokratlar Birliği Partisi lideri Jimmie Akesson, Sosyal Demokrat Partinin hükümeti kurmak için terör örgütü PKK ile müzakere yürüttüğünü söylemişti.

Erdoğan haklı çıktı: İsveç'ten skandal PKK hamlesiErdoğan haklı çıktı: İsveç'ten skandal PKK hamlesi

Akesson, müzakerenin bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh aracılığıyla yapıldığına dikkati çekerek, "Sosyal Demokrat Partinin hükümeti kurmak için Kakabaveh aracılığıyla terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD ile yakın ilişkiye gireceğini gördük" ifadesini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7
Enes Taha Ersen Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Enes Taha Ersen
YORUMLAR 42
 • devleti ali 1 yıl önce Şikayet Et
  İsveç parlamentosunu ülkesini terör yuvasına çevirerek şaka mı yapıyormuş ki?
  Cevapla
 • Hakkı An 1 yıl önce Şikayet Et
  Putin niye fırsatı değerlendirmiyor; aslında ortalığı kızıştırıp buradan kendisine ekmek çıkarabilir di? Demek ki dimağı durmuş...
  Cevapla
 • RUMUZ DADAŞ 25 1 yıl önce Şikayet Et
  Onlar pkk yi besleyecek savas oluncada biz onlari koruyacaz yokya, Reis sana guveniyoruz kesinlikle hayir
  Cevapla
 • Yunus aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten batının Türkiye hakkında ki en büyük yanılgıları Erdoğan ı yeterince anlayamamaları ve Erdoğanın söylediklerinde ciddi olmadığını düşünmeleri sonuç olarak kamyon çarpmışa dönüyorlar =)))))
  Cevapla
 • murat44 1 yıl önce Şikayet Et
  Ciddi durulmalı bu konu üzerine.asla taviz verilmemeli.çıkarlar sağlanmalı.F-35-F-16 ve diğer ekonomik yaptıtımlar kalkmadan asla evet denilmemeli.Yunan ve fransızda aynı hata yapıldı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul Valiliği duyurdu! Gaziosmanpaşa'da toprak kayması: 96 vatandaş tahliye edildi
Bakan Bayraktar'dan müjde! 'Birkaç ay içinde kazacağız'