Ruanda'da, İngiltere'den gönderilecek göçmenler için tesisler açıldı

Ruanda Hükümeti, İngiltere'den gönderilecek göçmen ve sığınmacıların yerleştirileceği üç tesisin açılışını yaptı.

Ruanda'da, İngiltere'den gönderilecek göçmenler için tesisler açıldı
Ruanda'da, İngiltere'den gönderilecek göçmenler için tesisler açıldı
GİRİŞ 20.05.2022 11:17 GÜNCELLEME 20.05.2022 15:30
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Basın açıklaması yapan Ruanda Hükümet Sözcü Yardımcısı Alain Mukurarinda, göçmenleri ağırlamak için hazırlıkların sürdüğünü ve bu ayın sonuna doğru ilk grubu beklediklerini söyledi.

Mukurarinda, "İlk göçmenlerin Ruanda'ya varış tarihi henüz belli değil. Yaklaşık 50 kişiden oluşan ilk grubun muhtemelen önümüzdeki birkaç hafta içinde geleceğini düşünüyoruz" dedi.

Göçmenlerin, Hope Hostel, Desire Otel ve Hallmark rezidanslarında ağırlanacağı açıklandı.

Mukurarinda, "İngiltere'ye kaçak giren göçmenlerin yanı sıra aileler, bekarlar ve yaşlılar dahil olmak üzere tüm kategorilerdeki insanları bekliyoruz ve bu yüzden onları ağırlamak için farklı tesisler hazırladık." dedi.

"HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİP OLACAKLAR"

Göçmenleri hapsetmeyeceklerini ve sadece ev sahipliği yapacaklarını söyleyen Mukurarinda, göçmenlerin seyahat haklarının olduğunu aktardı.

Mukurarinda, "Göçmenler ve sığınmacılar, tıpkı Ruandalılar gibi hareket özgürlüğüne sahip olacaklar" ifadesini kullandı.

5 YIL KALACAKLAR

İngiltere ile imzaladıkları sözleşmeye göre, göçmenlerin 5 yıl boyunca tesislerde ağırlanacağını, daha sonra iltica başvurusu yapma hakkına sahip olacakları açıklandı.

İngiltere ve Ruanda, İngiltere'de yaşa dışı olarak bulunan göçmen ve sığınmacıları Ruanda'ya göndermek için 14 Nisan'da Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı anlaşması imzalamıştı.

 

KAYNAK: AA
Enes Taha Ersen Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Enes Taha Ersen
YORUMLAR 2
  • Mert 1 ay önce Şikayet Et
    İngilizler işi biliyor. Normal olanda budur adamlar dünyanın dört bir yanından kaçak bir şekilde ülkelerine girmeye çalışan milyonları almak zorunda değil
    Cevapla
  • Derzeit 1 ay önce Şikayet Et
    Ruanda halki acliktan Midesi sirtina gecmis onlar ne yapacak orada? Durumlari iyi olsa zaten kendi ülkesini terk etmezdi...yine kacacaklar ilk firsatta...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya'nın tahıl yüklü gemisi, Karasu Limanı'nda
Sağlık ekibine kaldırım taşlı saldırı kamerada