Türkiye'nin İsveç-Finlandiya vetosunda KKTC sürprizi

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine veto koyan ve şartlarını iki ülkeye ileten Türkiye'nin, Batı ile yürütülen diplomatik görüşmelerde; KKTC'nin NATO ülkeleri tarafından tanınmasını gündeme getireceği öne sürüldü.

Türkiye'nin İsveç-Finlandiya vetosunda KKTC sürprizi
Türkiye'nin İsveç-Finlandiya vetosunda KKTC sürprizi
GİRİŞ 30.05.2022 16:46 GÜNCELLEME 30.05.2022 16:46
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Terör örgütü PKK/YPG'ye verdikleri hem siyasi hem de askeri destek dolayısıyla İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin blokajıyla karşılaşmış durumda. Ankara, iki ülkeyle yaptığı görüşmede; taleplerini iletti ve yazılı mutabakat istedi. İsveç ve Finlandiya'nın ne cevap vereceği ise merak konusu.

"KKTC'NİN TANINMASI MASAYA GETİRİLECEK"

Türkiye'nin vetosu Avrupa'da konuşulmaya devam ederken; İngiliz medyası tarafından sürpriz bir iddia ortaya atıldı. Daily Express gazetesinin haberine göre Türkiye; Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılım süreci müzakerelerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) statüsünü masaya getirecek.

"ARTIK BU ADALETSİZLİK SON BULMALI"

Daily Express'e konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a yakın bir kaynak; söz konusu talebin Tatar tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletildiğini kaydederek; "Arama yapılmıştı, bundan haberim var. Anladığım kadarıyla olumlu yanıt da alınmış. Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi, AB'deki veto haklarını sürekli kullanıyor. Adaletsizliği sonlandırmanın zamanı geldi" dedi.

Türkiye'nin, KKTC'nin tanınması konusunda baskıyı artırabileceği belirtildi.

"İNGİLİZLER KKTC'NİN TANINMASINA SICAK BAKIYOR"

Konuyu İngiliz yetkililerle de görüşen Daily Express, İngiliz hükümetinin KKTC'nin tanınmasına sıcak bakacağını belirtti. İngiltere; Türkiye ve Yunanistan ile birlikte Ada'nın garantör ülkelerinden.

"AMACIM KKTC'Yİ DEVLET YAPMAK"

Ersin Tatar, Nisan 2021'de Sunday Express gazetesine verdiği mülakatta İngiliz hükümetine çağrı yaparak, iki devletli çözüm modelini destekleme talebinde bulunmuştu. Aynı röportajda Tatar, amacının, KKTC'nin bir ülke olarak tanınması olduğunu söylemişti.

KKTC, sadece Türkiye tarafından ülke olarak tanınıyor.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Sorumlu Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 77
 • Nurhayat Çelik 1 ay önce Şikayet Et
  Kıbrıs halkoylaması kararı ile Türkiye ye katılmalı.Ayrı devlet olursa adadaki Türkiye karşıtları iktidar oldugunda ada Türkiyeden tamamen koparılır.
  Cevapla
 • F.. 1 ay önce Şikayet Et
  İngilizler boşuna böyle bir öneri ortaya atmazlar. Muhakkak bir planları vardır. İyi düşün reis. Allah yardımcın olsun. Hasbunallah ve nimel vekil...
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  İngilizlerin breksıtten sonra yapabileceği tek şey Türkiye ile işbirliği yapmaktır..
  Cevapla
 • Tokatlı Emmi 1 ay önce Şikayet Et
  Ingilizlerin derdi kendi çıkarlarını garantiye almaktır.Türkiye de Isveç de umurunda değildir.
  Cevapla
 • Korkutbey 1 ay önce Şikayet Et
  KKTC'nin tanınmasina eyvallah da Isveç terore destek vermeye devam.edecek öyle mi.Şehitlerin hesabını kime vereceğiz o zaman?
  Cevapla
 • Tokatlı Emmi 1 ay önce Şikayet Et
  Şu Ingilizler kadar çıkarcı sömürgeci kaç tane millet var acaba dünyada.Ulan siz KKTC 'yi taniyacaksınız diye Isveç'in pkky-ypg-pyd ne haltsa artık onlara destek vermesine mehmetcigimizi şehit etmesine göz mu yumacağız sanıyorsunuz akli evveller.Dünyanın en akıllısı bunlar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kentsel dönüşüm açıklaması: Tarihi bir başarıya imza attık
Erdoğan'dan sert mesaj: ABD bunu yapacak kadar ileri gitti, İran'ın da planını biliyoruz