ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a dikkat çeken çağrı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Yunanistan ve Türkiye elbette bizim kuvvetli partnerlerimiz. Müttefiklerimizin gerilimi daha da artıracak açıklamalardan kaçınmalarını arzuluyoruz" çağrısında bulundu.

GİRİŞ 17.06.2022 08:53 GÜNCELLEME 17.06.2022 13:26
Bu Habere 209 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gel-gitli ilişki devam ederken, bu konu ABD'nin başkenti Washington'da da gündemden düşmüyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, düzenlediği basın toplantısında; Yunanistan'ın Türkiye'nin dibindeki adaları silahlandırması ile ilgili bir soruya cevap verdi.

Ned Price

"ÜLKELERİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VE EGEMENLİK HAKLARINA SAYGI DUYULMALI"

Son dönemde yaşanan gerilimlerle ilgili konuşan Price, "Bizim bu konudaki pozisyonumuz birkaç hafta önce duyduğunuz pozisyonla aynı. Bütün ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı duyulmalı ve bunlar korunmalıdır. Biz NATO müttefiklerimiz olan Yunanistan ve Türkiye'yi bölgede barış, güvenlik için birlikte çalışmaya ve farklılıkları diplomasi yoluyla çözmelerini teşvik etmeye devam ediyoruz" dedi.

"MÜTTEFİKLERİMİZİN GERİLİMİ ARTIRACAK AÇIKLAMALARDAN KAÇINMALARINI ARZULUYORUZ"

Öte yandan Price, iki ülke arasındaki gerilimin de son bulması yönünde ifadeler kullandı. Price, "Müttefiklerimizin gerilimi daha da artıracak açıklamalardan kaçınmalarını arzuluyoruz. Yunanistan ve Türkiye elbette bizim kuvvetli partnerlerimiz. Onlar ABD'nin kritik öneme sahip olan NATO müttefikleri ve biz her iki ülkenin de gerilimi azaltmaya devam etmesini istiyoruz" yorumunu yaptı.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 209
 • Hlllk 2 yıl önce Şikayet Et
  Bircok ulkererin ve bizim toprak butunlugune sizin sayginiz niye yok
  Cevapla
 • VATANSEVER 2 yıl önce Şikayet Et
  Savaş çıkacak
  Cevapla
 • Vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  Katil amerikanın yeni oyunu. Yunan sınırlarını silahlandırılmasına destek verip köpek yunanın tasmasını elinde tutan kim acaba.
  Cevapla
 • Hasan SGK Emekli 2 yıl önce Şikayet Et
  Ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygıymış.Bu adaların silahlandırılmayacağı anlaşma ne oluyor hadi oradan.En ufak bir sorunda AİHM si kararlarını BM kararlarını AB kararları gibi kıytırık bir çok anlaşmayı önümüze koyanlar bu adalar anlaşmasında neden sessiz kalıyorlar.Yunan'ın bu şımarıklığı devam etsin Yakında gökgürültüsünü görürsünüz.
  Cevapla
 • Atila 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd allah senin belani versin iki yüzlü şeytan sıra sanada gelecek bir gün yok olacaksın
  Cevapla
 • mustafa koçak 2 yıl önce Şikayet Et
  2 li deyil 9 lu oynuyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden yarıştan çekildi: Yeni aday kim olacak, nasıl belirlenecek?
Akrabasını öldürüp canlı yayın yaptı: Babanızı öldürdüm, sizi de öldüreceğim!