Norveç'ten Ukrayna için Bayraktar TB2 kampanyası

Rusya işgaline direnen Ukrayna'ya, Litvanya ve Polonya'nın ardından Norveç halkı da Bayraktar TB2 SİHA hediye etmek için bağış kampanyası başlattı.

GİRİŞ 18.07.2022 10:58 GÜNCELLEME 18.07.2022 12:26
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Litvanya ve Polonya'nın ardından Norveç'te de Ukrayna'ya Bayraktar TB2 tedarik etmek için bağış kampanyası başlatıldı.

Norveçli yatırımcı Mats Staugaard tarafından ilan edilen kampanya; "Ukrayna halkına Norveç'ten bir Bayraktar verin. Ukrayna'nın Putin'e karşı mücadelesine dayanışma gösterin" mottosuyla başlatıldı.

250 KRONDAN FAZLA BAĞIŞ YAPAN, İSİM BELİRLEMEDE SÖZ SAHİBİ OLACAK

Litvanya halkının 1, Polonyalıların ise 3 Bayraktar almak için kısa süre içinde bağış topladığına dikkat çekilen duyuruda, "Tabii ki Norveç de aynısını yapmalı" denildi.

Her Norveçlinin 10 kron vermesinin yeterli olacağı belirtilen açıklamada; 250 krondan fazla bağış yapan ilk bin kişinin, İHA'ya verilecek adın belirlenmesinde söz sahibi olacağı kaydedildi.

AFİŞLER CADDELERE ASILDI

Startına sosyal medyadan verilen kampanya, sokakta da varlık gösteriyor. Kampanyaya gönül verenler, afişler bastırıp bunları otobüslere ve sokaklara astı.

Litvanya'dan Bayraktar TB2 kampanyası: Türkiye'den alıp Ukrayna'ya bağışlayacaklarLitvanya'dan Bayraktar TB2 kampanyası: Türkiye'den alıp Ukrayna'ya bağışlayacaklar

Bayraktar TB2 alımı için bağış toplayan Litvanya'ya BAYKAR'dan anlamlı jestBayraktar TB2 alımı için bağış toplayan Litvanya'ya BAYKAR'dan anlamlı jest

Baykar'dan Litvanya'ya Bayraktar TB2 jesti: Ukrayna'ya teslim edilecekBaykar, Ukrayna'ya gidecek olan TB2 SİHA'yı Litvanya'ya teslim etti.

MEDYA DESTEĞİ VE KATILIM AZ

Kampanyayı başlatanlardan biri, Twitter'dan yaptığı açıklamada; "Bağış kampanyamız Norveç medyasında yeterince yer almıyor. Neyi bekliyorlar? İsveç'in Bayraktar için bağış kampanyası başlatmasını mı?" diye sorarak, katılımın azlığına ve medya desteğinin olmayışına dikkati çekti.

İlk olarak Litvanya halkının ardından da Polonyalıların başlattığı Bayraktar TB2 kampanyaları, büyük ses getirmişti. Söz konusu gelişmelerin akabinde Baykar Teknoloji de Bayraktar TB2'yi Litvanya'ya ücretsiz vereceğini duyurmuştu. Toplanan 6 milyon euro'nun da Ukrayna'ya başka askeri teçhizat sağlama ve insani yardım için kullanılmasına karar verilmişti.

Litvanya; Ukrayna'ya bağışladıları Bayraktar TB2 SİHA'ya "Vanagas" adını vermişti.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 74
 • odp 4 ay önce Şikayet Et
  Norveç. Sana bedava olmaz ona göre. Orada ailelerinden kopardığınız ve Hristiyan ailelere evlatlık verdiğiniz Türk çocukları unutmadık. Soykırımcı faşistler sizi.
  Cevapla
 • Yılmaz Çakar 4 ay önce Şikayet Et
  Bedava uçak kampanyası Hadi len, bedavaya verdiğimiz için alıştılar. Aklıma merhum Sadri Alışık'ın Ali Baba Kırk Haramiler filmi geldi. 1 eşek yükü odun alana ve 1 bedava odun veriyordu, ancak uyanıklar sadece bedava olanı alıyordu. Biz bu kadar saf mıyız, bence bu işin içinden çıkılmaz. Bayraktar milleti bedavaya alıştırırsa iflas eder. Bize parayla uçak (F-16/F-35) vermiyorlar ama biz herkese bedava dağıtıyoruz. Bence bu kampanyaların arkasında amerikan domuzu var, bizi zor duruma sokmak istiyorlar. Şirketleri neden 1 bedava uçak (predatör vb.) vermiyor?
  Cevapla
 • sssss 4 ay önce Şikayet Et
  bunlar türkiyeye tuzak kuruyorlar ukraynaya bayraktar göndermek savasa dahil olmak
  Cevapla
 • Bandırmalı 4 ay önce Şikayet Et
  Selçuk kardeşim, Norveç'e sakın hediye olarak verme...
  Cevapla
 • afyong 26 4 ay önce Şikayet Et
  bu bir oyun Rusya ile aramızı bozmak için yapılan bir tuzak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'li Poyraz'dan ortak aday için dikkat çeken Meral Akşener sözleri
MSB en zor şartlarda terörle mücadeleyi sürdüren Mehmetçiğin görüntülerini paylaştı