Harita yeniden değişebilir... Karabağ'da savaş oyunları!

Karabağ’da kalan işgalci Ermeniler Rus Barış Güçlerinin de göz yummasıyla, Kelbecer, Hocavend, Laçin ve Gedebey’de Türk mevzilerine saldırıyor. Haritaların değişimine gidecek krizin çözümünde 5 Ağustos’taki Erdoğan-Putin zirvesi çok önemli.

Harita yeniden değişebilir... Karabağ'da savaş oyunları!
Harita yeniden değişebilir... Karabağ'da savaş oyunları!
GİRİŞ 01.08.2022 17:51 GÜNCELLEME 01.08.2022 17:51
Bu Habere 139 Yorum Yapılmış

Azerbaycan ordusundan emekli Albay Akif Kasımov, bölgede kalan Ermeni unsurların ateşkes rejimini ihlal ettiğini ve Karabağ’da haritanın yeniden değişebileceğini söyledi. Azerbaycanlı stratejist Tural İsmailovise Rus Barış Güçlerinin kontrol ve denetim misyonunu ifa etmede ciddi zaaflar yaşandığını ve Ermeni çetelerin bölgeye silah, cephane ve terörist taşıyarak gerginliği tırmandırdığını anlattı. İsmailov ayrıca İran Dinî Lideri Hamaney’in açıklamalarının Ermeni kanadındaki hareketlenmenin etkisine dikkat çekti.

Mayın robotu MEMATT için büyük talepMayın robotu MEMATT için büyük talep

Yerli ve milli imkanlarla üretilen MEMAT kardeş ülkeye teslim edildiYerli ve milli imkanlarla üretilen MEMAT kardeş ülkeye teslim edildi

MAYINLARIN TEMİZLENMESİ YILLAR SÜREBİLİR

Azerbaycanlı Siyaset Bilimci Tural İsmailov, Laçin rayonu başta olmak üzere işgalden kurtarılan bölgelerin hâlen mayın tarlası olduğunu belirtti. Karabağ halkının evine dönemediğini kaydeden İsmailov “Azerbaycan güvenlik güçleri bu konuda çalışmalarını sürdürüyor” dedi. Uzmanlar, bu kapsamda Türkiye’den de bölgeye 16 özel mayın temizleme aracı gönderildiğini ancak bütün alanın temizlenmesinin yıllarca sürebileceğini aktarıyor.

İsmailov, Erivan-Hankendi ulaşım koridoru olan Laçin’de statükonun mutlak manada değişmesi gerektiğini vurguluyor. Azerbaycanlı uzman, Rus kuvvetleri Ermeni çetelere tüm giriş çıkışlarda, militan, silah ve mühimmat taşımaları konusunda göz yumduğunu ve suistimallere zemin hazırladığı görüşünde...

Turan Yolu için geri sayım başladı: Tam 15 milyar dolarlık...Turan Yolu için geri sayım başladı: Tam 15 milyar dolarlık...

ERMENİLERİN ELİNDEKİ TEK KOZ KORİDOR

Laçin-Zengezur denkleminin önemini hatırlatan İsmailov “Ermenilerin Zengezur dışında şu an Türkiye ve Azerbaycan’a karşı kullanabileceği hiçbir koz yok. Süreyi sürekli uzatarak zaman kazanmaya çalışmaları bu kartı kaybetme korkusu” diye konuştu.

SOÇİ'DEKİ ERDOĞAN PUTİN ZİRVESİ ÖNEMLİ

‘Karabağ sınır hattındaki Ermeni saldırıları Rus Barış Gücü’nün zaafları nedeniyle arttı’ diyen Azerbaycan ordusundan emekli Albay Akif Kasımov “Azerbaycan ordusu şu an bu saldırılara misli ile mukabele ediyor. Bu durumun sürdürülebilir olmadığını tüm taraflar biliyor. Soçi’de Erdoğan’ın 5 Ağustos’ta Putin ile konuşacağı konular arasında Karabağ maddesi öncelik arz ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Ağustos'ta Rusya'ya gidecekCumhurbaşkanı Erdoğan 5 Ağustos'ta Rusya'ya gidecek

Hem Karabağ’da Ermeni tehdidinin ortadan kalkması hem de Zengezur konusunun halledilmesi Türkiye ve Türk dünyası için hayati öneme sahip. Şu an yaşanan sıkıntılarda Rus Görev Gücünün ciddi payı var. Rus askerler güvenlik ve barış misyonundan çok uzak bir görüntü çizdi. Azerbaycan ordusu, bölgenin güvenliği için Karabağ’daki Ermeni terör kalıntılarını temizlemek zorunda. Şu an bu konuda tek engel Rus güçleri ancak Karabağ’da harita yeniden değişebilir” ifadelerine yer verdi.

TÜRK İSTİHBARAT ŞEFLERİ TOPLANDI

Türk Keneşi’nin Türk Devletler Topluluğuna dönüşmesi ile birlikte kardeş ülkeler arasında siyasi, kültürel, askerî, ekonomik ilişkiler ivme kazandı. Türk Cumhuriyetleri arasında tüm vizelerin kaldırılması kararının ardından Kırgızistan’ın Çolpan-Ata şehrinde İstihbarat şefleri müşterek bir toplantı düzenledi. Tarafların tarihî iş birliği anlaşmalarına imza attığı toplantıda başta Karabağ olmak üzere Türk dünyasının sorunları konuşuldu. Türkiye, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Azerbaycan istihbarat başkanlarının iştirak ettiği etkinliğin isminin Türkçe Konuşan Devletler Zirvesinden Türk Devletleri Zirvesine dönüşmesi teklif edildi. Görüşmelerde, karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı ile birlikte terörizm, uluslararası suçlar, aşırılık, radikalizm, savaş, çatışmalar ve mülteciler konusunda iş birliği anlaşmaları yapıldı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 139
 • abdulbaki 1 yıl önce Şikayet Et
  zegezurun tam ortasından girmenin tam sırasıdır.1921 yılında elimizin kısa olduğu günlerde ermenistana verilen zengezurun en az yarısı alınmalı ve ermenistanın iran ile bağı kesilmelidir.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  .Türk olmamalısın yoksa böyle demezdin altında..Bu asla böyle olmayacak... Irak'a bağlanmayacak çünkü İran Türkleri onu Azerbaycan'a ya da Türkiye'ye bağlamaya çalışıyor
  Cevapla
 • sadeghpour 1 yıl önce Şikayet Et
  Güney Azerbaycan ya Türkiye'nindir, ya Azerbaycan'ındır, lütfen İran bu önlemi hemen alsın.
  Cevapla
 • abdulbaki 1 yıl önce Şikayet Et
  adı üstünde güney azerbaycan Tabiiki azerbaycanındır. Ha Türkiyenin olmuş, ha azerbaycanın ne fark eder. aslında güney azerbaycan toprakları ırakın mendeli kasabasında biter.
  Cevapla
 • DENİZCİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Hadi bakalım. Allah yardımcınız olsun.
  Cevapla
 • sevınc 1 yıl önce Şikayet Et
  Alına Topranlarda zaten yarı alındı yenıden bu sürec deyerlendırılecek bence....KOLİDOR ALINACAK başka yolu yokdur...Kaldıkı ilişkilere, bu hep masada ıyı olacaq sahada düşman ....O YÜZDENDE HER KES GERCEKLERLE YASAMALI...Masallar kıtablarda olur arkadaşlar..Birde ölen ASGERLERE YAZIK HEPSI BU
  Cevapla
 • adil 1 yıl önce Şikayet Et
  o Mevzileri vurun! Neyi bekliyorsunuz? Bayraktar var elinizde. Sesiz sedasız temizleyin!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'dan çifte kupalı kutlama!
Galatasaray taraftarı TFF Başkanı'nı ıslıkladı!