Çin'den tehdit mesajı: Felakete sürüklenirsiniz

Çin Devlet Konseyi Tayvan İlişkileri Dairesi Sözcüsü Ma Şiaoguang, Tayvan lideri Tsai Ing-wen'e yönlendirdiği mesajda, "Dış güçlerle bağımsızlık arayışına girmek mahvınıza ve Tayvan'ın felakete sürüklenmesine yol açar" ifadelerini kullandı.

Çin'den tehdit mesajı: Felakete sürüklenirsiniz
Çin'den tehdit mesajı: Felakete sürüklenirsiniz
GİRİŞ 03.08.2022 12:34 GÜNCELLEME 03.08.2022 12:35
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Çin'de kabine işlevini yerine getiren Devlet Konseyi'nin Tayvan İlişkileri Dairesi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaretinin ardından, hükümete, "dış güçlerle ittifakla bağımsızlık arayışının felaketle sonuçlanacağı" uyarısında bulundu.

Dairenin Sözcüsü Ma Şiaoguang, yaptığı açıklamada, "(Tayvan lideri) Tsai Ing-wen ve Demokratik İlerici Parti (DPP) otoritelerini uyarıyoruz; provokatif eylemlerle ve dış güçlerle bir olarak 'bağımsızlık' arayışına girmek mahvınıza ve Tayvan'ın felakete sürüklenmesine yol açar." ifadelerini kullandı.

Tayvan'dan Çin'i kızdıracak hareket: Pelosi'ye 'Şeref Madalyası' verdilerTayvan'dan Çin'i kızdıracak hareket: Pelosi'ye 'Şeref Madalyası' verdiler

Açıklama, Pelosi ve heyetinin sabah saatlerinde Tayvan lideri Tsai ile yaptığı görüşmenin ardından geldi.

Tayvan liderinin Pelosi'ye şeref madalyası armağan ettiği görüşmede "demokrasinin savunulması" mesajı öne çıkmıştı.

Tayvan'ın Çin'in artan askeri tehditlerine boyun eğmeyeceğini vurgulayan Tsai, "Ülkemizin egemenliğini kararlılıkla koruyacak, aynı zamanda demokrasi adına hattı müdafaayı sürdüreceğiz." ifadesini kullanmıştı.

Çin'den ABD'ye Tayvan mesajı: Aklınızdan dahi geçirmeyinÇin'den ABD'ye Tayvan mesajı: Aklınızdan dahi geçirmeyin

Öte yandan Komünist Parti yayın organı Global Times'ın haberine göre, Komünist Parti Merkez Komitesi'nin Tayvan Çalışma Ofisi de Pelosi'nin ziyaretinin ardından "ayrılıkçı faaliyetleri" nedeniyle merkezi Tayvan'da bulunan iki vakıf ile bazı şirketlere yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak dün gece Tayvan'a ulaşmıştı. İki haftadır hakkında spekülasyon yapılan, ABD ile Çin arasında gerilime sebep olan ziyaret, Pekin'in tepkisini çekmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi'nin uçağının Tayvan'a inmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da Ada çevresinde "bir dizi askeri tatbikat" düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi gerilimi! Çin'den ABD'ye tehdit!Pelosi gerilimi! Çin'den ABD'ye tehdit!

82 yaşındaki Pelosi'nin nisanda Tayvan'a yapmayı planladığı ziyaret, Kovid-19'a yakalandığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, o günlerde Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaretinin "tek Çin" ilkesini tanımladığı "kırmızı çizginin aşılması" anlamına geleceği uyarısında bulunmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan sonra Ada'yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı oldu. Daha önce 1997'de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan'ı ziyaret etmişti.

Ziyarette Pelosi'ye, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Gregory Meeks, Gazi İşleri Komitesi Başkanı Mark Takano, Yollar ve Araçlar Komitesi Başkan Yardımcısı Suzan DelBene, İstihbarat Daimi Özel Komitesi üyesi Raja Krishnamoorthi ve Silahlı Kuvvetler Komitesi ile Dış İlişkiler Komitesi üyesi Andy Kim eşlik ediyor.

Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 17
 • Anti komünist 4 ay önce Şikayet Et
  He yav, aynen öyle.....
  Cevapla
 • Turancılar 4 ay önce Şikayet Et
  Çin tehdit ediyorsa, tayvan dikkat etmeli. Ukraynanın gaza geldiği gibi gaza gelmesinler
  Cevapla
 • Tehluke 4 ay önce Şikayet Et
  Dunyada abd dostu iki ulke var birincisi iran ikincisi çin de yeter artik miletin akliyla alay etmeyin.
  Cevapla
 • ErenDerdiçok 4 ay önce Şikayet Et
  O Coğrafya bölge adeta barut fıçısı haline geldi yıkıcı bir savaş geniş coğrafyadaki ülkelerde dahi etkileri olabilir biyolojik nükleer silahlar bombalar günümüz savaş teknolojileri tüm canlılar etkilenecek belkide doğal denge alt üst olacak iki güçlü devlet sorunları masada çözmeli umarım sağduyu hakim olur .
  Cevapla
 • Dağdelenoğlu 4 ay önce Şikayet Et
  Çin kelle sayısına mı güveniyor? çoktan çok gider, azdan az.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Osman Nuri Topbaş Hoca Efendi'den zincir market polemiklerine net cevap
İYİ Parti'li Poyraz'dan ortak aday için dikkat çeken Meral Akşener sözleri