G7 ülkeleri, Rusya'ya Zaporijya nükleer santralini Ukrayna'ya bırak çağrısı yaptı

G7 ülkeleri, Rusya'ya, kontrolünü ele geçirdiği Zaporijya nükleer santralini Ukrayna'ya derhal geri bırakması çağrısı yaptı.

G7 ülkeleri, Rusya'ya Zaporijya nükleer santralini Ukrayna'ya bırak çağrısı yaptı
G7 ülkeleri, Rusya'ya Zaporijya nükleer santralini Ukrayna'ya bırak çağrısı yaptı
GİRİŞ 11.08.2022 01:37 GÜNCELLEME 11.08.2022 01:54
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, G7 ülkeleri Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık, AB ve ABD Dışişleri Bakanlarının ortak açıklama yaptığı ve Ukrayna'ya karşı savaş açan Rusya'yı kınadıkları belirtildi.

Ortak açıklamada, "Rusya, Ukrayna'nın uluslararası toplum tarafından tanınmış topraklarından askerlerini derhal çekmeli ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saygı duymalıdır" ifadesi kullanıldı.

"RUSYA'NIN KONTROLÜ BÖLGEYİ TEHLİKEYE ATIYOR"

Rusya’nın Zaporijya nükleer santralindeki kontrolünün bölgeyi tehlikeye attığı vurgulanan açıklamada, “Rusya, Ukrayna’nın Zaporijya nükleer santrali ve bütün nükleer faaliyetlerinin tüm kontrolünü derhal egemen devlet Ukrayna'ya devretmelidir. Zaporijya nükleer santralini işleten Ukraynalı yetkililer, görevini tehdit ve baskı olmadan yerine getirmelidir” denildi.

Ortak açıklamada, Ukrayna'nın nükleer tesislerinin ele geçirilmesinin, nükleer kaza, Ukrayna halkına karşı tehlike, çevre ülkeler ve uluslararası topluma karşı tehdit oluşturduğu vurgulandı.

Rusya'nın, Ukrayna'nın barışçıl nükleer faaliyetlerini denetleme görevini gözetleyen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) çalışmalarını sekteye uğrattığı vurgulanan açıklamada, UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi'nin Ukrayna'daki nükleer güvenlik ve emniyeti güçlendirme çabalarının destekledikleri ifade edildi.

Ortak açıklamada, UAEA yetkililerinin görevlerini yapmalarının kolaylaştırılması çağrısı yapıldı.

KAYNAK: AA
Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 1
  • Hacivat 5 ay önce Şikayet Et
    Rusya girdigi yerden geri cikmaz bir de 70 askeri ölü ve yarali kaldi bu saaten sonra istedini almadan geri cekilmez bu cagriyi g7 krim a girdiginde yapacakti malesef g 7 ciliz kaldi kirim i rusyaya birakti
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Kandilli ve AFAD'dan son dakika açıklaması: Depremin büyüklüğü revize edildi!
Geceyi aydınlatan yıldırımlar ve deprem anının korkutan gürültüsü kamerada