AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Türkiye sayesinde gerçekleştiğinin bilinmesi lazım

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Ukrayna'daki tahıl engeli Birleşmiş Milletler (BM) ve bilinmesi gerek Türkiye'nin sayesinde kaldırılıyor." dedi.

AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Türkiye sayesinde gerçekleştiğinin bilinmesi lazım
AB Yüksek Temsilcisi Borrell: Türkiye sayesinde gerçekleştiğinin bilinmesi lazım
GİRİŞ 22.08.2022 20:57 GÜNCELLEME 22.08.2022 21:10
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Borrell, İspanya'daki Menendez Pelayo Uluslararası Üniversitesinin Santander kentinde düzenlediği yaz kursunda Avrupa'nın geleceği konulu bir seminere katıldı.

New York’taki BM Genel Kurulunda gözler Başkan Erdoğan'da olacak... 'Erdoğan doktrini'New York’taki BM Genel Kurulunda gözler Başkan Erdoğan'da olacak... "Erdoğan doktrini"

Le Figaro: Erdoğan’ın diplomasisi Türkiye’yi vazgeçilmez konuma getirdiLe Figaro: Erdoğan’ın diplomasisi Türkiye’yi vazgeçilmez konuma getirdi

AB Yüksek Temsilcisi burada yaptığı konuşmada ve ardından düzenlediği basın toplantısında, BM ve Türkiye'nin girişimleriyle Ukrayna'dan tahıl çıkışının başlamasının önemine vurgu yaptı.

Borrell, "Ukrayna'daki tahıl engeli Birleşmiş Milletler (BM) ve bilinmesi gerek Türkiye'nin sayesinde kaldırılıyor. Bunun normalleşmesini umuyoruz. Çünkü bahsettiğimiz tahıl 20 milyon ton. Eğer dünyada 20 milyon ton tahıl, ayçiçeği bloke edilmişse bu bazılarının yemek yiyemeyeceği anlamına gelir." diye konuştu.

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşının "bir savaşçık olmadığını, 10 milyon Ukraynalının ülkesini terk ettiğini ve büyük sonuçları olabilecek büyük bir savaş yaşandığını" vurgulayan Borrell, şöyle devam etti:

"İş dünyasından bize devamlı söylenen (savaşı durdurun). Ama bu savaş nasıl ve hangi sonuçla bitecek? Biz AB içinde bu zamana kadar savaşa karşı birlik olmayı başardık. Ama bazıları (Rusya'ya karşı ambargoları kaldırın ya da Ukrayna'ya askeri yardımı bırakın) demeye başladı. Eylül'de AB dışişleri bakanları toplantısı var. Neler konuşulacağını göreceğiz."

Rusya'nın olası bir doğal gaz kesintisine karşı AB'nin gerekli önlemleri aldığını ve gaz stokunun mevcut durumda yüzde 70'in üzerinde olduğunu kaydeden Borrell, "Kışa, gaz stokumuz iyi bir şekilde giriyoruz ama bu tüketim seviyesini aynı şekilde tutacağız anlamına gelmez. Tüm AB ülkelerinin gaz tüketimini düşürme vaadini yerine getirmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Salgın ve arkasından savaşla birlikte gelen enflasyon, finansman, gıda, enerji gibi sorunların bazılarının kısa vadede çözümünün olmadığını söyleyen Borrell, "Belki şaka gibi ama Avrupa'da yeni araba almak isteyen bir kişinin 1 yıl beklemesi gerekiyor." diye konuştu.

- NİHAİ ANLAŞMA TASLAĞINA İRAN'IN VERDİĞİ CEVAP "MANTIKLI"

Diğer yandan İran nükleer anlaşması olarak bilinen ve nihai olduğu açıklanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın (JCPOA) taslağına İran'ın verdiği cevabı mantıklı bulduğunu kaydeden Borrell, gelecek haftaya kadar ABD'den de olumlu bir yanıt beklediklerini ifade etti.

AB Yüksek Temsilcisi, "Ben, İran'ın verdiği cevabı mantıklı olarak değerlendiriyorum. Bu, ABD'ye de iletildi ama henüz resmi bir cevap verilmedi. Vereceği cevabın müzakerelerin sonlandırılmasına imkan vermesini umuyoruz. Beklentim bu yönde ama garanti veremem. Geçen hafta olması gerekiyordu ancak olmadı. Bu hafta sonuna kadar olabilir. Şunu söyleyebilirim ki, eğer bu anlaşmayı tekrar yapabilirsek dünya çok daha güvenli bir yer olur. Unutmayın ki bu anlaşma eski ABD Başkanı Trump'ın tek taraflı olarak terk etmesine kadar iyi çalışıyordu. İran bu anlaşmaya uyuyordu. Şimdi hem İran'ın hem de diğerlerinin uyması gerekiyor." dedi.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 25
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Alçak ca Şehit ettikleri Rahmetli Menderes ne diyor bunca yapılan hizmetlerden birini dahi kabul ettiler mi hayır yapılan bunca hizmete düşman kesilmediler mi evet değişen olmaz olmayacak bunların karakteri mayası bu topuna yazıklar olsun.
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  Hani Tayyip Dictatör 'dü?
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizdeki muhalefet ülkeye de muhalefet olduğu için şaşırtmıyorlar. Sadece Allah, akıl, fikir, vicdan ,merhamet versin demek isterim.
  Cevapla
 • Rotasız deli 1 yıl önce Şikayet Et
  reis dünyadaki seçkin siyasetçilerden CHP'nin buna çapı yetmez birde 6 siyasi parti bir araya geldi daha başkan adayını belirleyemedi bunların bir araya gelip memleket için millet için bir karar aldıklarını düşünseniz ne Allah korusun milleti devleti felç ederler inşallah iktidar yüzü görmezler yoksa bu cennet vatana yazık olur
  Cevapla
 • Hyr 1 yıl önce Şikayet Et
  ama rus gazının kaynağı türki cumhuriyetler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fatih Karagümrük, Galatasaray'ı kupanın dışına itti
Biden geri adım attı! Son dakika Gazze açıklaması