Buzullar için korkutan rapor: Artık çok geç

Bilim insanları, hangi iklim eyleminin yapıldığına bakılmaksızın, Grönland buzulundaki kaybın, deniz seviyesinde minimum 27 santimetrelik bir artışa katkıda bulunacağını keşfetti.

Buzullar için korkutan rapor: Artık çok geç
Buzullar için korkutan rapor: Artık çok geç
GİRİŞ 30.08.2022 09:25 GÜNCELLEME 30.08.2022 09:25
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Dünya şimdi fosil yakıtları yakmayı bıraksa bile, atmosferde neden oldukları ısı birikimi, Grönland'ın buz erimesi kaçınılmaz olacak ve deniz seviyesini en az 27 santimetre yükseltecek.

Bilim insanları ilk kez, son 150 yılda ortalama 1,1 derecelik küresel ısınma nedeniyle Grönland buz tabakasından ne kadar minimum buz kaybı olacağını ve bunun deniz seviyelerini nasıl yükselteceğini belirlediler.

110 KATRİLYON TON BUZU KAYBEDECEK

Danimarka ve Grönland Jeolojik Araştırması'ndan (GEUS) bilim adamları, Grönland buz tabakası mevcut hacminin yüzde 3,3'ünü veya 110 katrilyon ton buzu "kaçınılmaz olarak" kaybedeceğini açıkladı.

"TAHMİNLER EN DİP RAKAMLAR"

Kuzey Kutbu'ndaki iklim üzerine yürütülen araştırmanın başyazarı Profesör Jason Box yaptığı açıklamada, "Gerçekçi olarak, bu rakamı bu yüzyılda iki katından fazla göreceğiz. Tahminler en dip rakamlar. Küresel ısınmanın sadece devam edeceği öngörülebilir senaryoda, Grönland buz tabakasının deniz seviyesinin yükselmesine katkısı artmaya devam edecek. Aşırı erime görülen 2012 yılını, bu yüzyılın sonlarında varsayımsal ortalama sabit bir iklim olarak aldığımızda, Grönland buz tabakasından taahhüt edilen kütle kaybı iki katından fazla artarak 78 cm'ye ulaşıyor" dedi.

BİLGİSAYAR MODELLEMESİ DEĞİL

Çalışma, belirsiz olabilecek tahminler yapmak için bilgisayar modellemesine dayanmadı.

Bunun yerine, uydu verilerinden elde edilen buz ölçümlerine ve bilim adamlarının buz tabakasına ilişkin gerçek dünya gözlemlerine dayanıyor.

Çalışma, yalnızca Grönland'dan gelen buzul erimesinin etkisini inceliyor, diğer kutup bölgelerinde değil.

Bu ayın başlarında yayınlanan araştırmalar, gezegenin diğer tarafında, Antarktika'nın uyuyan devinin çöküşünün önümüzdeki yüzyıllarda gezegen ölçeğinde bir değişikliğe neden olabileceğini buldu.

KAYNAK: TRT HABER
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 5
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  90 lı yıllardada ozan tabakasında yırtık olduğu her yıl daha büyüdüğü söylenir kaos cılarırlardı. Sonra bu tabanı kapanınca dedikerki dünya cabrio o ihtiyac anında acılıp kapanıyormuş dediler. Allah işi bunlar boş işlerle insanların kafasını katıştırmayın. Gaz yoklen bütün dünya kömür kullanırdı o zaman neden sorun yoktu
  Cevapla
 • Osman 7 ay önce Şikayet Et
  Saçma... neden sacma? Zira görülüyor ki ınsanlık fosil yakıtı asla bırakamayacak. Bu bir döngü. Bilimin söylediği sadece tahmin. Aynı bilim dünyanın tarihte belirli dönemlerle bunları yaşadığını da söylüyor. Bu durumda bir yaşanmış gerçek tarih var, bur de tahmin... yaşayıp göreceğiz... velhasıl gerçek doğruyu Allah cc biliyor ve insan sadece yaşıyor diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • Son Osmanlı 7 ay önce Şikayet Et
  Denizler kaynatıldığında kıyamet vakti yaklaşmıştır buz denizinden bahsediliyor ayette hepimize geçmiş olsun
  Cevapla
 • Sahipkıran 7 ay önce Şikayet Et
  Fosil yakıtları bıraksa bile demek çok yanlış, Avrupa kömüre yöneldi! Geçmiş olsun!
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  İklim konusu , cinsel eşitlik ve LGBT , Dünya insanlarının başına bela bu çetenin amaç ve oyunları. Kim bu konuları anlatıyor ve savunuyorsa ya saf kullanılıyordur veya hainlerin uşağıdır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
HÜDA-PAR'dan bakanlık pazarlığı açıklaması
En düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesi TBMM'den geçti