Rus hackerler Japonya'nın e-Devlet'ine siber saldırı düzenledi

Japonya hükümetinin internet portalının siber saldırıya uğradığı ve geçici olarak erişilemez hale geldiği açıklanırken, olayın sorumluluğunu Rus yanlısı bir hacker grubu üstlendi.

Rus hackerler Japonya'nın e-Devlet'ine siber saldırı düzenledi
Rus hackerler Japonya'nın e-Devlet'ine siber saldırı düzenledi
GİRİŞ 07.09.2022 13:00 GÜNCELLEME 07.09.2022 13:07

Ulusal Kriz Önleme ve Güvenlik Stratejisi Merkezi'nden yapılan açıklamada, Japonya hükümetinin internet portalının dün siber saldırıya uğradığı bildirildi. 

Hükümete bağlı web sitelerinin kısa bir süre içinde birden fazla kaynaktan veri gönderen bilgisayar korsanları tarafından yapılan ve DDoS saldırısı olarak bilinen saldırıya maruz kaldığı kaydedildi.

Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı da eLTAX adlı vergi portalına erişimin geçici olarak engellendiğini doğruladı.

"e-Gov Japan" portalına ise şu sıralar DDoS saldırısı devam ediyor. DDos saldırısında sunucuların çökmesi için botlar aracılığıyla siteye eş zamanlı binlerce giriş yapılıyor. Çok fazla giriş olduğunda ise sunucudaki işlemci kullanımı fazla olduğu için sitede yavaşlamalar ya da çökmeler meydana geliyor. Japon yetkililerin DDos saldırısı bitene kadar sunucuları kapatma kararı almış olduğu görülüyor.

RUS YANLISI GRUP ÜSTLENDİ

Rus yanlısı hacker grubu Killnet ise Telegram adlı uygulamada Japonya'nın çevrimiçi kamu hizmetlerini ve elektronik vergi sistemini hedef aldığını duyuran bir mesaj yayınladı.

Killnet hacker grubunun adı, Rusya'nın işgali sırasında Ukrayna'yı destekleyen ülkelere ait web sitelerine yönelik bir dizi siber saldırı haberiyle gündeme gelmişti.

KAYNAK: NTV
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yunanistan'dan skandal hamle: 'Silahsızlandırılmış' statüdeki adalara tatbikat yapacak
Olaylı İzmir derbisinin ardından 19 kişi tutuklandı!