Avrupa'nın en büyük ekonomisi zorda: Almanya'yı zor yıllar bekliyor

Almanya’da yayımlanan haftalık Der Spiegel dergisi 'Almanya'yı zor yıllar bekliyor' kapağıyla gündem oldu.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi zorda: Almanya'yı zor yıllar bekliyor
Avrupa'nın en büyük ekonomisi zorda: Almanya'yı zor yıllar bekliyor
GİRİŞ 18.09.2022 03:49 GÜNCELLEME 18.09.2022 03:54
Bu Habere 212 Yorum Yapılmış

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya, enflasyon, gıda ve enerji kriziyle karşı karşıya. Rusya'nın Batı'nın uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak Avrupa'ya giden gazı büyük oranda kesmesi ile başlayan enerji krizi devam ediyor.

Avrupa Birliği'nin aldığı tasarruf planı kapsamında ülkeler enerji kullanımını düşürmeye çalışırken Avrupa'nın en büyük ekonomisi ve en kalabalık nüfusu olan Almanya'da bu kış milyonlarca evin soğukta kalmasından endişe ediliyor.

Almanya’da yayımlanan haftalık Der Spiegel dergisi yaşanan krizi kapağına taşıyarak "Almanya'yı zor yıllar bekliyor" başlığını attı.

İşte Der Spiegel'in o kapağı:

"ALMANYA RESESYONUN EŞİĞİNDE"

Kış aylarının yaklaşması ile gaz ihtiyacında yaşanacak artış ve enerji fiyatlarındaki hızlı yükseliş nedeni ile çöküş riski ile karşı karşıya kalan Almanya'da iflas endişeleri artmaya başladı.

Münih merkezli Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) verilerine göre, Alman ekonomisi temmuz ayında kötüleşti. Ifo Başkanı Clemens Fuest, “Almanya resesyonun eşiğinde. Yüksek enerji fiyatları ve gaz kıtlığı tehdidi ekonomiyi olumsuz etkiliyor” dedi.

ENFLASYONDA REKOR BEKLENTİ

Ekonomistler ülkede yüksek enflasyon durumunda herhangi bir gevşeme ise beklemiyor.

Elektrik ve gaz fiyatları daha uzun bir süre yüksek kalırsa enflasyonun bu yılki rekor seviyedeki yüzde 8'den 2023'te yüzde 8,7'ye yükselmesinin muhtemel olduğunu kaydeden ekonomistler, bunun nedeni olarak da elektrik ve gaz piyasa fiyatlarının tüketicilere gecikmeli olarak ulaşmasını gösteriyor.

Öte yandan ülkede enerji maliyetlerindeki artış, enflasyonu yukarı yönlü körüklerken, hane halkı ve şirketler üzerinde de baskıyı artırıyor.

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 212
 • Gürbetci Almanya 2 ay önce Şikayet Et
  320€ verdigim gas parasi suan 730€ oldu aylik olarak
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Onlara birşey olmaz biz kendimize bakalım
  Cevapla
 • dostt birr 2 ay önce Şikayet Et
  ab dağılacak abd bunu istiyor. fransa almanya saf dışı kalacak.digerlerinden haraç kesilecek. yani avro kaldırılıp dolar dünyada tek olacak.fransiz franki ve mark yeniden sahnelere dönecek
  Cevapla
 • Kartal spiger 2 ay önce Şikayet Et
  Etin kilosu 8 €’dan 20€’ya çıktı. Birçok şey 3-4 kat arttı. Bizde yüzde 80 enflasyon’a inanmayanlar onların resmi açıkladığını yüzde 8-9’a inanıyor. Ayrıca bizde enflasyon oranında zam veriliyor. Onlarda zam da yok. İşçi emeklisi yaklaşık 1.000€ maaş alıyor. Anca kiraya yeter. Euro tl’den yüksekmişmiş muhabbetini yapanları görünce şaşırıyorum. Adamların parası bize göre yüksek ama giderleri daha yüksek. Bize göre avantajlı aldıkları eşyalar(araba gibi) yok değil. Ama onlar için herşey günlük gülistanlık değil.
  Cevapla
 • Vatan 2 ay önce Şikayet Et
  Enflasyonu yüzde 8. 0 olan Almanyanın, enflasyon 8.7 olursa krize girecekmiş, buna inanan var mı acaba.?
  Cevapla
 • Kastamonu 2 ay önce Şikayet Et
  Enflasyonun yüzde 8 olduğuna inanan var mı. Yüzde elli enflasyon var Almanya'da. Yabancıya inançta bir numarasınız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'ndan dikkat çeken paylaşım! Kılıçdaroğlu'na adaylık mesajı mı?
Yeni ittifak resmen kuruluyor! Seçim öncesi ortalık karışacak