Anastasiadis Türkiye'yi hedef aldı! Barış Harekatı'na ilişkin küstah sözler

Kıbrıs Rum kesimi lideri Anastasiadis, Türkiye’ye karşı suçlamada bulundu. Anastasiadis, Türkiye'nin Kıbrıs'ta işgalci konumda olduğunu savundu.

Anastasiadis Türkiye'yi hedef aldı! Barış Harekatı'na ilişkin küstah sözler
Anastasiadis Türkiye'yi hedef aldı! Barış Harekatı'na ilişkin küstah sözler
GİRİŞ 25.09.2022 17:22 GÜNCELLEME 25.09.2022 17:35
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 77. BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) tanınması ve Ege ile Doğu Akdeniz’deki meseleleri iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde çözme çağrısı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’ı rahatsız etti.

Anastasiadis, BM 77. Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına da değindi.

BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok kritik açıklamalarBM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok kritik açıklamalar

“YUNANİSTAN’IN ÇAĞRIMIZA KULAK VERMESİNİ BEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM’de yaptığı konuşmada, "Türkiye olarak Ege ve Doğu Akdeniz’de sorunların iyi komşuluk ve uluslararası hukukla çözülmesini istiyoruz. Güç gösterisi peşinde koşanlar kendilerini komik duruma düşürmektedir. Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarın sürdürülmesi hak ve hukuka saygı duyulmasına bağlıdır. Yunanistan’ın işbirliği ve dayanışma çağrımıza kulak verilmesini bekliyoruz. Doğu Akdeniz konferansın bu amaca hizmet edeceğini düşünüyoruz. Muhataplarımızın adım atamaması kimin barış, kimin gerilimden yana olduğunu göstermektedir. Türkiye Doğu Akdeniz’de haklarını savunurken gerginlik siyaseti izleyenlerin oyunlarına asla gelmeyecektir. Kıbrıs meselesinde adil, kalıcı bir çözüme ulaşılması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile hep iyi niyetli çaba sergiledik. Bugün adada iki ayrı devlet ve iki ayrı halk olduğu bilinmektedir." demişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SÖZLERİNİ HAZMEDEMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bugün adada iki ayrı devlet ve iki ayrı halk olduğu bilinmektedir” sözlerine değinen Anastasiadis, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs’ta herkesin ‘gerçeği görmesi’ gereğinden bahsetti. Hangi gerçeklerden bahsettiğini merak ediyorum. Türkiye’nin işgal altındaki bölgelerde yasadışı bir oluşum kurduğu gerçeği mi? Türkiye, uluslararası toplumu yasadışı eylemlerini tanımaya çağırıyor" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’Yİ "İŞGALCİLİKLE" SUÇLADI

“Kıbrıs ile ilgili gerçeklerin bilinmesi gerektiğini” söyleyen Rum lider, “Bir AB üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin topraklarının yüzde 37’sinin askeri işgal altında bulunduğu, 1974’teki Türk işgalinden sonra Kıbrıslı Rumların üçte birinin atalarının evlerini terk etmek zorunda kaldığı, işgal altındaki bölgelere yüz binlerce Türk vatandaşının yerleştirildiği ve böylece adanın demografik karakterinin değiştirildiği, Türkiye’nin işgal ettiği topraklarda mutlak siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve dini kontrolü altında yasadışı bir varlık oluşturduğu gerçeği” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: LONDRA GAZETE
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 13
 • mantikli 4 ay önce Şikayet Et
  Onlar takis ler pekiii icimizdeki can atakis lere ne demeli.
  Cevapla
 • Greenpeace 4 ay önce Şikayet Et
  1974 öncesi Kıbrıs Türkleri güneyde, Rumların çoğunluğu kuzeyde yaşıyordu biz harekatı güneyden yapabilseydik bugün iki toplumlu devlet vardı ama, harekatı kuzeyden yaptığımız için Rumların topraklarını işgal ettik propagandası yapılıyor. Tamamını alsaydık diyen arkadaşlar, o zaman işgale girerdi haklı olduğumuz konularda haksız duruma düşerdik derdimizi hiç anlatamazdık.
  Cevapla
 • Greenpeace 4 ay önce Şikayet Et
  Haklısın.Sizi böyle konuşturan,Kıbrıs'ta Rumlarla işbirliği yapıp sizin egonuzu şişiren hain bazı muhalefet ve Rum iş birlikçileri değil mi,Avrupa hayali ile o toprakların nasıl kazanıldığını anlamak istemeyen hain Kıbrıslılar var iken Rum daha çok konuşur.
  Cevapla
 • 5555 4 ay önce Şikayet Et
  Avrupanın küçük süs köpeği hev hev hev havlaya dursun biz çok Acil olarak silahlanmamız lazım. Bunların çenesi silahlarla (mermilerle) kapanır ancak.
  Cevapla
 • Türkiye 4 ay önce Şikayet Et
  Az kaldı sizede sıra gelecek acele yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AFAD'dan deprem uyarısı: Günümüz teknolojik imkanlarıyla mümkün değil
Dünya liderlerinden Erdoğan'a telefon! ABD, Mısır, Suudi Arabistan, Yunanistan, İsrail...