Birleşik Arap Emirlikleri Ay'a gezici araç göndermeye hazırlanıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Japonya ile iş birliği kapsamında Kasım ayında Ay'a gezici uzay aracı gönderecek. BAE başarılı olursa Japonya ile birlikte Ay'a gezici uzay aracı gönderen dördüncü ülke olmuş olacak.

Birleşik Arap Emirlikleri Ay'a gezici araç göndermeye hazırlanıyor
Birleşik Arap Emirlikleri Ay'a gezici araç göndermeye hazırlanıyor
GİRİŞ 13.10.2022 16:03 GÜNCELLEME 13.10.2022 16:21
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

2020'de Mars'a Hope adında yörünge aracı gönderip konuşlandıran BAE, Kasım'da Japon uzay şirketi iSpace'in, Hakuto-R M1 misyonuyla Ay'a gezici araç indirmeye hazırlanıyor.

Uzay aracını taşıyan SpaceX'e ait Falcon 9 roketi, 9 ile 15 Kasım arası bir tarihte Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılacak. Kesin tarihin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Tüm süreç başarıyla tamamlanırsa 2023 yılının Mart ayında Japon tasarımı bir uzay aracı ile gezici aya bırakılacak.

Dubai Veliaht Prensi Hamdan bin Mohammed, bugünkü paylaşımında Rashid Rover adı verilen aracın testin son aşamasının tamamlandığı tarihi görev için hazır olduğunu söyledi.

iSpace'in kurucusu ve CEO'su Takeshi Hakamada, "Görevlerimizin her birine odaklandık. Şimdi M1 lansmanı için hazırız" dedi. 

BAE'nin gezgini, adını Dubai'nin eski Hükümdarı Şeyh Raşid bin Saeed Al Maktoum'dan alıyor.

AY'DA YAŞAMIN MÜMKÜN OLUP OLMADIĞINI ARAŞTIRACAK

Gezici, aydaki 'Mare Frigoris' adı verilen keşfedilmemiş bir bölgeye inecek. NASA'ya gör  'Soğuk Deniz' olarak da bilinen Mare Frigoris, Ay'ın en kuzeyinde yer alıyor. Bu bölge düz ve karanlık bir ovadan oluşuyor.

Gezici araç, ayda bir insan yerleşiminin nasıl inşa edileceğinin incelemesi, gelecekteki Mars misyonlarına hazırlanması ve bilim dünyasına güneş sistemi hakkında cevaplar sağlamak amacıyla görüntü ve bilgi toplayacak.

Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR 1
  • komşu... 5 ay önce Şikayet Et
    AY'ın rüzgarında uçması ...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
EYT'liler maaşını ne zaman alacak? Çalışma Bakanı Bilgin açıkladı
Mehmet Şimşek'ten 'Kılıçdaroğlu' açıklaması: Yanlışlıkla oldu