Amsterdam Belediyesi'nden camilere LGBT baskısı: Hemen imzalayın

Amsterdam Belediyesi tarafından şehirdeki camilere gönderilen mektupta, yönetimlerden LGBT'li bireylerin güvenliği ve bu kişilere yönelik saldırıların kınanması için hazırlanan bildiriye imza atmaları istendi.

Amsterdam Belediyesi'nden camilere LGBT baskısı: Hemen imzalayın
Amsterdam Belediyesi'nden camilere LGBT baskısı: Hemen imzalayın
GİRİŞ 15.10.2022 16:40 GÜNCELLEME 15.10.2022 16:41
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

Amsterdam Belediyesi'ndan şehirdeki tüm camilere hitaben gönderilen mektupta, LGBT bireylere destek açıklamalarının yer aldığı bildiriye imza atmaları için cami yöneticileri, 17 Ekim'de saat 18.00'de Belediye Başkanı Femke Halsema'yla yapılacak toplantıya davet edildi.

Amsterdam Denk Partisi Belediye Meclis Üyesi Sheher Khan, Twitter'dan mektubu paylaşarak, Başkan Halsema'ya "Neden Müslümanlar LGBT şiddetinden sorumlu tutuluyor?" sorusunu yöneltti.

Mektubun cami yöneticilerini hayal kırıklığına uğrattığını belirten Khan, durumun belediye meclisinde görüşülmesini isteyeceklerini kaydetti.

Paylaşımında Halsema'nın camilere imzalattırmak istediği bildiri taslağına da yer veren Khan, "LGBT bireylere saldıranların bazılarının bunu inanışları gereği yaptığını belirtmeleri üzerine Amsterdam'daki dini kuruluşların temsilcileri olarak bu tür ayrımcı ve şiddet hareketlerine karşı çıktığımızı bildiririz" ifadesinin yer almasına tepki gösterdi.

Khan, taslağın her ne kadar bildirinin tüm dini kuruluşları içerdiği düşünülse de camiler dışındaki kurumların pazartesi yapılacak toplantıya gelmelerinin mümkün olmadığı için bildirinin sadece camilere imzalattırılacağını ifade etti.

DAVETİN SADECE CAMİLERE YAPILMASINA TEPKİ

Denk Partisinin Amsterdam Belediye Meclisi'ndeki diğer üyesi Süleyman Koyuncu, cami yöneticilerinin mektuba tepki gösterdiğini belirtti.

Davetin toplantı tarihinden kısa süre önce geldiğini ve tüm cami yönetimlerinin katılması istenen toplantının sadece bir saatlik zaman dilimine sıkıştırılarak aceleye getirildiğini kaydetti.

Koyuncu, daha önceki toplantılarda cami yönetimlerinin Halsema'ya sadece bir gruba değil tüm azınlık gruplarına yönelik ayrımcılık ve şiddetin kınanması gerektiğini ilettiklerine dikkati çekti.

Camilerin, sadece belli bir grubun öne çıkarılmasına karşı çıktığını belirten Koyuncu, belediye yönetiminin bu talepleri dikkate almadığını vurguladı.

Amsterdam'daki LGBT yürüyüşünden bir kare

ŞİDDETİN KAYNAĞI MÜSLÜMANLARMIŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR

Bildirinin, LGBT şiddetinin kaynağının camiler ve Müslümanlar olduğu hissini uyandırdığını dile getiren Koyuncu, "Camileri ve Müslümanları potansiyel suçlu olarak göstermesi, Müslümanlara yönelik mevcut ayrımcılık ve güven sorununu daha da derinleştiriyor" dedi.

Koyuncu, taslak bildiride her ne kadar "dini gruplar" ifadesi yer alsa da belediyenin "vakit darlığı" sebebiyle daveti sadece camilere gönderdiğine değinerek, "Amsterdam toplumunun bir kesimi, şiddetin kaynağı olarak etiketlendirilerek sorunu çözmek yerine daha da derinleştiriyorlar" açıklamasında bulundu.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 79
 • Mehmetx 1 yıl önce Şikayet Et
  Kiliselere mektup göndersinler, camilerle ne işleri var
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  kiliselere göndersinler
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Altılı masa buyüzden kuruldu yeterki müslümanlara eziyet olsun basındakı zat dinsiz
  Cevapla
 • Zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah Lut Kavmi yok olursunuz LGBTİ 'li sever Hollanda!Siz Sapkınlara en ufak taviz yok,o kadar.Cehennemin dibine kadar.
  Cevapla
 • Gerçekler 1 yıl önce Şikayet Et
  Küreselcilerin pagan sol dini bizim ülkemizde de Müslümanlara medya ile baskı ve zulüm uyguluyor, devletimiz karşı koyuyor ama içerideki kriptolar küreselci paganist solculara destek oluyor..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AB'den İsrail açıklaması: Seçim yapmak zorunda kalacağız
Sabahat Akkiraz'dan dikkat çeken çıkış: Artık bir güvenlik sorunu