Erdoğan'dan Sisi açıklaması: Yeniden niye olmasın?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pençe Kılıç Harekatı hakkında ne Biden'la ne de Putin'le herhangi bir görüşme yapmadığını söylerken, Mısır'ın darbeci cumhurbaşkanı Sisi'yle verdiği poz ve Mısır-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

GİRİŞ 21.11.2022 12:58 GÜNCELLEME 22.11.2022 06:43
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Kupası münasebetiyle Katar'a yaptığı ziyaretin dönüşünde, aralarında Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 yazarı Mehmet Acet'in de olduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye, Pençe Kılıç Harekatı'yla terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG'ye ağır darbe vurdu. Hareketla ilgili görüşlerini dile getiren Erdoğan, bu operasyon hakkında ne Biden'la ne de Putin'le herhangi bir görüşme yapmadığını söyledi.

Erdoğan'dan son dakika açıklamaları: Pençe Kılıç Harekatı karadan devam edecek mi?Erdoğan'dan son dakika açıklamaları: Pençe Kılıç Harekatı karadan devam edecek mi?

Mısır'ın darbeci cumhurbaşkanı Sisi ile ayaküstü yaptığı görüşmeye de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "...Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum; Türkiye-Mısır arası bir liderler buluşması değildir. Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik. İnşallah fevkalade bir hal olmadıktan sonra bu adımı hayırlısıyla atarız" dedi.

ERDOĞAN'DAN SİSİ'YLE YAPTIĞI GÖÜRŞMEYE DAİR YORUM

SORU: Tüm Türkiye şu an Sisi ile görüştüğünüz fotoğraf karesini konuşuyor. Gerçekten çok merak ediliyor, ne konuşuldu, bir süreç mi başladı? Daha önce bu konuya ilişkin açıklamalarınız olmuştu "normalleşme adımları atılabilir" diye. Dünya Kupası'nın önüne geçti bu kare. Ne söylersiniz buna ilişkin?

CEVAP: Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz. Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum, Türkiye-Mısır arası bir liderler buluşması değildir. Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın? Bunların sinyalini verdik. İnşallah fevkalade bir hal olmadıktan sonra bu adımı hayırlısıyla atarız. Bizim tabii kendilerinden tek isteğimiz; bu görüşmelerle birlikte, bize karşı Akdeniz'de tavır içinde olanlara yönelik burada biz barışı ikame edelim, onunla beraber yolumuza inşallah devam edelim.

Erdoğan'dan Esad ve Mısır sorusuna yanıt: Haziran sonrası sil baştan yapabilirizErdoğan'dan Esad ve Mısır sorusuna yanıt: Haziran sonrası sil baştan yapabiliriz

Esad'dan Erdoğan'ın 'ebedi küslük olmaz' sözlerine olumlu cevapEsad'dan Erdoğan'ın "ebedi küslük olmaz" sözlerine olumlu cevap

ERDOĞAN, PENÇE KILIÇ OPERASYONU İLE İLGİLİ BİDEN VE PUTİN'LE GÖRÜŞTÜ MÜ?

SORU: ABD Başkanı Biden'la Bali'de görüştünüz. Rus lider Putin'le de sürekli temas halindesiniz. Bu operasyonla ilgili konuştunuz mu? Tavırları ne oldu?

CEVAP: Biz bu operasyonla ilgili ne Sayın Biden'la ne Sayın Putin'le herhangi bir görüşme yapmış değiliz. Fakat bizim her an bu bölgede bu tür şeyleri yapabileceğimizi zaten sayın Biden da sayın Putin de biliyor. Nitekim bu olayda da olduğu gibi, her zaman söylüyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz. Türkiye'nin güvenlik teşkilatı, bizler icazetli çalışmıyoruz. Biz eğer bir adım atacaksak bunun kararını veririz ve bu adımı da atarız. Bu konuda Amerika artık bizi bilmesi lazım. Herhalde biliyordur. Bundan sonraki süreçte zaten bizim çok daha önemli adımları kararlı bir şekilde nasıl atacağımızı, atmamız gerektiğini de inşallah hepsi görecek. Bizim tabii üzüntümüz şu; biz Amerika'yla NATO'da beraberiz. Ancak binlerce araç, gereç, mühimmat, silah bütün bunları Suriye'deki terör bölgesine maalesef bu Amerika göndermiştir. Bu sayın Obama döneminden itibaren olmuş, sayın Trump döneminde sürmüş, sayın Biden döneminde de devam etmektedir. Peki biz bunu onlarla paylaştık mı? Evet paylaştık. Ben bunları sayın Obama'yla da paylaştım, sayın Trump'la da paylaştım, sayın Biden'la da paylaştım. Kendilerine "Biz sizinle NATO'da beraberiz, iki önemli müttefikiz. Bize böyle bir tehdit güneyden geldiğine göre siz buradaki terör örgütlerine bu destekleri vermek suretiyle bizi sıkıntıya sokuyorsunuz. Tabii biz bu sıkıntıları yaşayamayız. Gerektiğinde bunlara gereken cevabı da vermek durumunda kalacağız" dedim. Tabii bir şey söyleyemiyorlar. Biz de gerekeni bu noktada yaptık, yapıyoruz, yapmaya da yine devam edeceğiz. Buralardan asla taviz veremeyiz, çünkü bu tür tavizler ülkemiz için sıkıntıdır.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 34
 • Reis Bitane 2 ay önce Şikayet Et
  Bütün bunların sebebi chp ve 6lı masa...
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  yav herkes birseyler yazmis daha ne yapalim
  Cevapla
 • Şenol 2 ay önce Şikayet Et
  Keşke elini elinin üstüne muhabbetle koymayasaydı; kasımpaşalıya yakışmadı...
  Cevapla
 • Chpkk 2 ay önce Şikayet Et
  Doğu Akdeniz olayı var asıl konu bu asıl konu 500 yıl Türkiye'ye yetecek doğal gaz var Doğu Akdeniz'de oyuzden mısır anlamadınız mı hala
  Cevapla
 • YALNIZ KURT 2 ay önce Şikayet Et
  Siyasetin ne kadar kokuşmuş ve kirlenmiş olduğunun vesikasıdır bu resim!Ya büyük söz etmeyeceksin ya da sözünde duracaksın....REİS....AYNI MANZARAYI PAPAZ BRONSON'DADA görmüştük.... Rahmetli Muhammed Nursi'nin kemikleri sızlamıştır....Çok yazık!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Depremler durmak bilmiyor! Kahramanmaraş'ta 19 dakikada 3 şiddetli sarsıntı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay deprem bölgesindeki son durumu açıkladı