Rusya Devlet Başkanı Putin'den Nükleer savaş tehdidi açıklaması

Son dakika haberine göre Rusya Devlet Başkanı Putin "Nükleer savaş tehdidi büyüyor. Rusya (nükleer) ilk kullanmayacak, ilk kullanmayacaksa ikinci olmayacak." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin'den Nükleer savaş tehdidi açıklaması
Rusya Devlet Başkanı Putin'den Nükleer savaş tehdidi açıklaması
GİRİŞ 07.12.2022 18:44 GÜNCELLEME 07.12.2022 21:01
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

24 Şubat'ta başlayan Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi beklenenin tersine Ukrayna'ya Batı'nın büyük silah desteğiyle uzadı ve nükleer tehditler gündeme geldi.

"RUSYA NÜKLEERİ İLK KULLANMAYACAKSA İKİNCİ DE OLMAYACAK"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer savaş tehdidinin büyüdüğünü belirterek, "Rusya (nükleer) ilk kullanmayacak, ilk kullanmayacaksa ikinci de olmayacak. Çünkü nükleer silahın topraklarımıza yönelik kullanılması imkanları çok sınırlıdır." dedi.

Putin, Sivil Toplum ve İnsan Haklarını Geliştirme Konseyi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Donbas’ta yaşayanların insan haklarının 8 yıl boyunca ihlal edildiğini, uluslararası kuruluşların bunu görmezden geldiğini ifade etti.

Ukrayna’ya başlattıkları “özel askeri operasyon” sonrasında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Avrupa Konseyi ve diğer insan hakları organizasyonlarının “uyandığını” belirten Putin, “Bütün bunlar, bu yapıların tüzüklerindeki görevlerini yerine getiremeyeceğini gösterdi. Bariz önyargıları nedeniyle, Rusya bu örgütlerdeki üyeliğine son vermek zorunda kaldı.” dedi.

Dünyadaki insan hakları konusunda mevcut yaklaşımların iyi olmaktan uzak, farklı hedeflere ulaşmakta kullanıldığı için kapsamlı bir analiz gerektirdiğini kaydeden Putin, “Özellikle insan hakları doktrininin, devletlerin egemenliğini yok etmek, Batı'nın siyasi, mali, ekonomik ve ideolojik egemenliğini haklı çıkarmak için kullanıldığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Batılı insan hakları organizasyonlarının “Rusya’yı hiçbir şekilde var olma hakkı olmayan ikinci sınıf bir ülke olarak gördüklerini” ifade eden Putin, ulusal çıkarları için çeşitli yol ve araçlarla mücadele vereceklerini dile getirdi.

Putin, “Her şeyden önce elbette barışçıl yollara ağırlık vereceğiz. Ama geriye hiçbir şey kalmaz ise elimizdeki tüm imkanlarla kendimizi savunacağız.” diye konuştu.

Ayrıca Putin, ek seferberlik önlemleri hakkında konuşmanın anlamsız olduğunu da vurgulayarak, bugün böyle bir şeye devletin ve savunma bakanlığının ihtiyacı olmadığını kaydetti.

“UKRAYNA’DAKI OPERASYON UZUN SÜRECEK”

Rus ordusunun Ukrayna’daki “özel askeri operasyonu” hakkında bilgi veren Putin, “Özel askeri operasyonun süreci elbette uzun olabilir. Yeni toprakların ortaya çıkması Rusya için önemli bir sonuç ve ciddi bir mesele.” dedi.

Nükleer savaş olasılığı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Putin, "Nükleer savaş tehdidi büyüyor. Rusya (nükleer) ilk kullanmayacak, ilk kullanmayacaksa ikinci de olmayacak. Çünkü nükleer silahın topraklarımıza yönelik kullanılması imkanları çok sınırlıdır. Buna rağmen, savunma araçlarının kullanılması ile ilgili stratejimiz, saldırıya karşı yanıt verme etrafında kuruludur.” diye konuştu.

Putin, Rusya’nın çıldırmadığını ve nükleer silahların ne olduğunu bildiklerini vurgulayarak, Rus nükleer silahlarının diğer nükleer güce sahip ülkelerdekilerden daha ileri ve modern olduğunu dile getirdi.

- “NÜKLEER SİLAHI JİLET GIBI SALLAMAYACAĞIZ”

Nükleer silahları “jilet gibi sallayarak dünyada dolaşmayacaklarını” ifade eden Putin, bu silahların caydırıcı olduğunu ve herkesin bunu anladığını umduğunu belirtti.

Putin, eski İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın yaptığı gibi nükleer silah kullanma olasılığından bahsetmediklerini, sadece buna cevap olarak bazı önlemler aldıklarını aktardı.

Putin zor durumda: Rus halkının savaşa destek oran yüzde 25'e düştüPutin zor durumda: Rus halkının savaşa destek oran yüzde 25'e düştü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

NATO "BARIŞ İÇİN SAVAŞ" DEMİŞTİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'daki çatışmayı dondurmaya çalıştığını, çatışmaya barışçıl bir şekilde son vermeye yönelik hiçbir işaret göstermediğini söyledi.

Stoltenberg, Rusya ile herhangi bir müzakerenin zamanlamasına ve içeriğine Ukrayna'nın karar vereceğini yineledi.

"BARIŞÇIL BİR ÇÖZÜM İÇİN UKRAYNA'YA ASKERİ DESTEK OLACAĞIZ"

NATO Genel Sekreteri, "Barışçıl bir çözümü ne kadar çok istiyorsak, Ukrayna'ya askeri destek sağlamamız o kadar acildir." dedi.

Putin'den Kırım Köprüsü'nde gövde gösterisi!Putin'den Kırım Köprüsü'nde gövde gösterisi!

AB ülkeleri anlaştı! Fiyatları etkileyecek petrol kararı! Rusya: Kabul etmiyoruzAB ülkeleri anlaştı! Fiyatları etkileyecek petrol kararı! Rusya: Kabul etmiyoruz

DÜNYADA EN FAZLA NÜKLEER SİLAHA SAHİP ÜLKE: RUSYA

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) geçen yıl yayımladığı verilere göre, Rusya, 6 bin 255 nükleer başlıkla dünyada ilk sırada yer alıyor.

Rusya yönetiminin sahip olduğu nükleer silahların sayısında 2020'ye oranla geçen yıl 120 adet azalma oldu.

Rusya'nın 1800 konuşlandırılmış nükleer savaş başlığı bulunuyor.

Öte yandan Rusya'yı 5 bin 550 nükleer silah ile ABD takip ediyor ve bu iki ülke hala dünyadaki nükleer silahların yüzde 90'nından fazlasına sahip.

ABD'nin yanı sıra Batı Bloku'nda yer alan Fransa 290, İngiltere ise 225 nükleer başlığa sahip.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız
YORUMLAR 67
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Allah'ına kurban adam gibi adam
  Cevapla
 • Aydın 1 ay önce Şikayet Et
  ABD nin sicili hiç temiz değil, japonyaya iki Atom bombasını onlar atmadımı, rusyadan çekinmeseler, çoktan nüklüer silah kullanmîşlardı.
  Cevapla
 • misafir41 1 ay önce Şikayet Et
  Nükleer savaşa hayır. Ama rusyanın nükleer yemesinin pek bir anlamı yok. Dünyanın 3 te 1 i kadar alanı var. Gider boş olan bir yerde tekrar kurulur. Ama almanya deniz tarafından 1 nükleer yese biter denizlere de açılamaz ? newyork bir nükleer diğer önemli 3 şehrine birer nükleer yese abd biter. nükleer tehditte en rahat ülke rusyadır ve kimse rusyaya nüklo atmayı bırak nüklo ile tehdit bile edilemez.
  Cevapla
 • GÜZEL İNSAN 1 ay önce Şikayet Et
  PUTiN İYİ DAYANDI HANGİ RUSYA LİDERİ OLSAYDI BUNLARIN BAŞINA ÇOKTAN NÜKLEER SİLAHI PATLATMIŞTI ÇÜNKÜ ABD TAHRİKTE ŞEYTANI BİLE GEÇMİŞ DURUMDA
  Cevapla
 • 2023,DE GEL 1 ay önce Şikayet Et
  YA PUTİN AMCA zelenskiyi bir suikast ile öldürt hem savaş bitsin hem dünya rahat bir nefes alsın ama yahudiler bir yumurtayı pişirmek için dünyayı ateşe vermekten çekinmezler N,,FK,K
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe yeni transferi resmen duyurdu!
Türk Silahlı Kuvvetlerinden 'Kış-2023 Tatbikatı'nda gövde gösterisi!