Kazakistanlı gönüllüler Türkiye için insani yardım topluyor

Ulusal Gönüllüler Kurumu, başkent Astana'da malzeme desteği noktası açtı. Türkiye'ye yardım elini uzatmak isteyen gönüllüler, ellerinde ne varsa deprem bölgesine gönderiyor.

GİRİŞ 10.02.2023 16:26 GÜNCELLEME 10.02.2023 16:41

Darhan Sultan adlı gönüllü, "Kazakistan Enformasyon ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nın desteği ile kampanya başlattık. Vatandaşlar gece gündüz demeden malzeme desteğinde bulunuyorlar. Ülke genelinde 20 ofisimiz var. Çalışanlarımız ve gönüllüler getirilen yardımları toplayıp Büyükelçilik ve bölgelerdeki konsolosluklara teslim ediyorlar. Toplanan maddi yardımı ise direk AFAD hesabına havale ediyoruz" dedi.

Kazakistanlı gönüllüler en çok kışlık giysi, konserveler, çadır ve ayakkabı getiriyor.

Ulusal Gönüllüler Kurumu, toplanan yardımları Türkiye'nin Astana Büyükelçiliği'ne teslim ediyor.

Astana Büyükelçiliği, yardımseverlerin depremzedeler için son iki günde 1 tona yakın 96 koli yardım malzemesi toplandığı belirtti.

İnsani yardım, Astana Uluslararası Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları ile Türkiye'deki yardım kuruluşlarına gönderildi.

Ülke genelinde başlatılan kampanyaya Türkistan Bölgesi de katkı sağlıyor.

Uluslararası Türkistan havalimanını yöneten Türk şirketi, Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi ile birlikte malzeme desteğinde bulunarak Türkiyeye gönderdi.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Emekli ikramiyesi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi
TİP'in Hatay adayı Gökhan Zan'dan itiraf: 'Adaylıktan çekilmem için rüşvet teklif edildi'