AP Milletvekili İlhan Küçük AB’ye Türkiye’ye yardım çağrısı yaptı

AP Milletvekili İlhan Küçük AB’ye Türkiye’ye deprem yardımlarının artırılması çağrısında bulundu.

AP Milletvekili İlhan Küçük AB’ye Türkiye’ye yardım çağrısı yaptı
AP Milletvekili İlhan Küçük AB’ye Türkiye’ye yardım çağrısı yaptı
GİRİŞ 26.02.2023 11:40 GÜNCELLEME 26.02.2023 11:40
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili İlhan Küçük, Bulgaristan’da "Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları" başlıklı çalıştayda yaptığı konuşmada, “Avrupa Komisyonu’ndan, tüm Avrupa kurumlarından Türkiye’ye bu zor zamanlarda destek olmasını bekliyoruz. Maddi, manevi ve siyasi anlamda Türkiye’nin yanında olmalarını bekliyoruz ve çabalar bu konuda yeterli değil” dedi.

Bulgaristan’ın Burgaz kentinde Türk toplumu temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili İlhan Küçük, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ve Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel’in katılımıyla "Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları" başlıklı 7’inci çalıştay düzenlendi. Türkiye’deki deprem felaketinde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan çalıştayın ana gündem maddelerinden biri de depremzedelere yardım oldu.

"AB TÜRKİYE'NİN STRATEJİK ORTAĞIDIR"

AP Milletvekili olan Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Başkan Yardımcısı İlhan Küçük yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’ne (AB) Türkiye’ye deprem yardımlarının artırılması çağrısında bulunarak, AB’nin yardımlar konusunda yetersiz kaldığını ifade etti. Küçük, “Avrupa Komisyonundan, tüm Avrupa kurumlarından Türkiye’ye bu zor zamanlarda destek olmasını bekliyoruz. Maddi, manevi ve siyasi anlamda Türkiye’nin yanında olmalarını bekliyoruz ve çabalar bu konuda yeterli değil. Arkadaşlarımla çağrıda bulunacağız ve ileriki haftalardan birinde de Türkiye’ye gideceğiz. Avrupa Liberaller ve Demokratlar heyetiyle Türkiye’ye gidiyoruz ve Hatay’da depremin sonucunu görmek istiyoruz. Avrupa kurumlarına tekrar bir çağrıda bulunmak istiyoruz, acaba neler yapabiliriz? Türkiye için daha fazla neler yapabiliriz? Ne türlü inisiyatiflerde bulunabiliriz? Bunu arkadaşlarımla tartışacağız” dedi.
AB’nin Türkiye’nin yanında olduğunu fakat gerekli şekilde olmadığını aktaran Küçük, “Çok daha fazlasını bekliyoruz. Çünkü AB, 27 ülkeden oluşan bir kurumdur. Daha büyük etkinlikler bekliyoruz. Çünkü AB, Türkiye’nin stratejik ortağıdır. Stratejik sorunlara beraber çözüm aramak istiyoruz” dedi.

"BİZİMLE AĞLADILAR"

Büyükelçi Sekizkök ise, Bulgaristan’da adeta dayanışma ve yardım seli ile karşılaştıklarını ifade ederek, “İlhan Bey, Avrupa Parlamentosu’nda Brüksel’de arkadaşlarıyla beraber seferber oldu. İlk önce farkındalık oluşturmak, Türkiye’deki depremin büyüklüğünü ortaya koymak ve Avrupa Parlamentosu nezdindeki
yardımları halka aktarmaktı. Ama Bulgaristan çok özel. Bulgaristan’da devleti, hükümeti, halkıyla Türkiye için harekete geçtiler. Bulgaristan’da Türk ve Müslümanlara da özellikle şükranlarımı sunmak istiyorum. Bizimle ağladılar, uykusuz kaldılar, bizim içine düştüğümüz bu büyük acıya kendileri de düştüler. Bunu gözlemleyebiliyoruz ve Bulgaristan’ın her tarafından yardımlar Türkiye’ye yöneldi. Bu noktada da Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Başmüftülüğümüze özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu iki önemli kurum Türkiye’ye yardımların ulaştırılmasında çok büyük işlev gördüler”
dedi.

 

KAYNAK: İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Derzeit 1 yıl önce Şikayet Et
    Avrupa ve Amerika bizim için bir şey yapmaz yıkımdan en çok onlar mutlu olurlar,,biz bize yeteriz Allah'ın izniyle ve yardimiyla...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Kurum'dan CHP Genel Başkanı Özel'in "bedellik askerlik" açıklamasına tepki
Kamu bankalarından TOGG kampanyası!