Rusya, ABD SİHA'sının enkaz parçalarına ulaştı

Rus savaş uçağının teması sonrası Kardeniz'e düşen ABD ordusuna ait MQ-9 Reaper SİHA'nın enkazına, Rusya'nın ulaştığı öne sürüldü.

Rusya, ABD SİHA'sının enkaz parçalarına ulaştı
Rusya, ABD SİHA'sının enkaz parçalarına ulaştı
GİRİŞ 23.03.2023 13:35 GÜNCELLEME 23.03.2023 13:35

ABD ordusuna ait MQ-9 Reaper SİHA'sı, Rus savaş uçaklarının müdahalesi sonrası Karadeniz'e düşmüşmüştü.

Washington ve Kremlin, Kırım açıklarında Karadeniz sularına gömülen SİHA'nın enkazına ulaşmak istiyor.

ABD'NİN ASKERİ SIRLARI VE TOPLADIĞI VERİLER DEŞİFRE OLABİLİR

Bazı uzmanlar, Rusya'nın düşen SİHA'yı ele geçirmesinin ABD'nin askeri sırlarının deşifre olmasına yol açabileceği görüşünü dile getirirken, bazıları da SİHA'nın Karadeniz'e gömülmeden önce ABD tarafından tüm yazılım ve askeri sır niteliği taşıyan bilgilerinin silindiği görüşünde.

"ENKAZIN PARÇALARINA RUSLAR ULAŞTI" İDDİASI

Amerikan savaş gemilerinin, Ukrayna savaşı sebebiyle kapalı olan boğazlardan geçip Karadeniz'e ulaşma imkanı yok. O yüzden ABD'nin SİHA'nın tüm yazılım ve askeri sır niteliği taşıyan bilgilerini sildiği görüşü kuvvetle ihtimal.

Yine de Rusların, enkaza ulaşmak istediği bilinen bir gerçek. New York Times gazetesinde çıkan yeni bir iddiada, Rusya'nın Karadeniz'e gömülen SİHA'nın parçalarına ulaştığı kaydedildi.

Rus askeri gemileri ve uçaklarında görevli personelin insansız hava aracının düşürülmesinden 8 saat sonra yaptıkları telsiz konuşmaları deşifre oldu. Bu ses kayıtlarına göre Rusya, SİHA'nın motor kasası, burnu, kanat ve benzin deposu gibi parçalarını ele geçirmiş.

Ancak konuyla alakalı Rusya'dan bir doğrulama gelmedi.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail askeri bu kez keskin nişancı atışıyla havaya uçuruldu
Çanakkale'de 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi