ABD'den büyük skandal! Türkiye'den sert tepki!

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2022 İnsan Hakları Raporunda yer alan ifadeleri kınadığını ve reddettiğini açıkladı.

GİRİŞ 25.03.2023 00:12 GÜNCELLEME 25.03.2023 20:27
Bu Habere 260 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığının İnsan Hakları Raporu'nda Türkiye hakkında gerçek dışı bilgiler ve asılsız iddialara yer verilmesini kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, "ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2022 İnsan Hakları Raporunda, geçmiş yıllarda olduğu gibi, ülkemiz hakkında kaynağı belirsiz, gerçek dışı bilgiler, asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar yer almaktadır. Bunları kınıyor ve külliyen reddediyoruz" açıklamasını yaptı.Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'RAPORU KABUL ETMİYORUZ'


Ülkemizin ve bölgemizin güvenliği için, PKK/PYD/YPG, FETÖ, DEAŞ ve DHKP-C başta olmak üzere terör örgütlerine karşı mücadelemiz uluslararası hukuk ve insan haklarına saygı çerçevesinde kararlılıkla devam etmektedir. Hal böyleyken, bu haklı mücadelemizin çarpıtılarak rapora yansıtılmasını kabul etmiyoruz.

'BÜYÜK BİR GARABET'

Raporda, PKK’nın 2022 yılında ülkemizde gerçekleştirdiği terör saldırılarının ve örgütün işlediği gizlenemez boyutlardaki insan hakları ihlallerinin sadece bir bölümüne yer verilmesini esefle karşılıyoruz. Sözde “Suriye Demokratik Güçleri"nin Suriye’de işlediği insan hakları ihlallerine raporun Suriye bölümünde yer verilirken, bu yapının PKK/PYD/YPG terör örgütünün kontrolünde olduğundan bahsedilmemesi bir garabettir.

'KENDİ SİCİLİNE BAKMAYA DAVET EDİYORUZ'

Bu raporun PKK/PYD/YPG ve FETÖ terör örgütlerinin faaliyetlerine göz yuman ve hatta “ortaklık” kuran bir ülke tarafından hazırlanmış olduğunu kamuoyunun dikkatine getiriyor, raporun meşruluğu ile inandırıcılığını sorguluyoruz. Siyasi saiklerle şekillendirildiği açık olan ve objektiflikten tamamen uzak bu raporun ciddiye alınacak bir yanı bulunmadığını bir kez daha vurguluyor, ABD’yi insan hakları konusunda kendi siciline odaklanmaya davet ediyoruz.

'TÜRKİYE ÇALIŞMALARINI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEKTİR'

Türkiye, bu asılsız ve yanlı ithamlara itibar etmeden, kendi vatandaşları ile evsahipliği yaptığı milyonlarca kişinin haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 260
 • devriye 11 ay önce Şikayet Et
  Abd önce kendine baksın siyahi ırka yaptıklarını televizyondan izliyoruz..
  Cevapla
 • vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  terörü destekleyen bir devletin rapor açıklaması komik.
  Cevapla
 • Ertuğrul 11 ay önce Şikayet Et
  Çok da tin eli kanlı terörist ABD.
  Cevapla
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Aşağılık devlet bozması demokrasi dağıtıyor. Dünyanın huzurunu ve mutluluğunu boza tek ülkesin.
  Cevapla
 • Serdar Almanya 11 ay önce Şikayet Et
  Sen ABD önce bir Kendi kapının önüne bak . Başka ülkelere çamur atmak kolay
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milli Eğitim Bakanı Tekin'den son dakika müfredat açıklaması
Manav dükkanı çalışanı otomobilin altında kalmaktan kıl payı kurtuldu!