Bakan Çavuşoğlu: PKK'lıları taşıyan helikopter ABD'nin izni olmadan uçamaz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu; Türkiye, Rusya, Suriye ve İran'ın bakan yardımcıları düzeyindeki dörtlü toplantısının 3-4 Nisan'da Moskova'da yapılacağını açıkladı. Çavuşoğlu, Irak'ta PKK'lıları taşıyan ve düşen helikopter hakkında da konuştu.

GİRİŞ 03.04.2023 07:00 GÜNCELLEME 04.04.2023 11:17
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler'deki 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü Özel Oturumu'na katılmak üzere geldiği New York'ta, Türkevi'nde bir grup Türk gazeteciyle dış politikadaki gelişmeler konusunda sohbet etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türkiye ziyaretiyle ilgili soru üzerine Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra Türkiye'yi ziyaret etmek isteyen Lavrov'un 6-7 Nisan'da yapacağı ziyarette, ikili ilişkilerin farklı boyutlarını görüşme imkanı bulacaklarını söyledi.

TAHIL ANLAŞMASININ SÜRESİ

Çavuşoğlu, depremler sonrasında Rusya'nın çok yardımda bulunduğunu hatırlatarak şu bilgileri verdi:

"Geniş anlamda konuşacağımız konular var. İkili ilişkilerin yanı sıra tahıl anlaşmasının uzatılması var. Onunla ilgili perşembe günü (30 Mart) BM Genel Sekreteri ile de bir görüşme yaptık. Genel Sekreter, Türkiye'nin, özellikle Rusların şikayet ettiği bankaların ödemeleri gibi bazı konularda katkı sağlayıp sağlamayacağını sordu. Onun üzerinde çalışıyoruz. Rusya, tahıl anlaşmasının 60 gün uzatılmasına 'evet' dedi. 120 gün şu anda daha net değil, bunu konuşacağız."

SURİYE KONULU TOPLANTI 3-4 NİSAN'DA

Lavrov ile görüşmede Suriye, Libya ve diğer bölgesel konuların da ele alınacağını bildiren Çavuşoğlu, Suriye ile ilgili siyasi süreç, göçmenlerin durumu ve depremlerden sonra oraya yapılacak insani yardımların artırılması konularının değerlendirileceğini ifade etti.

Çavuşoğlu, "Rusya'nın ev sahipliği ve kolaylaştırıcılığında Suriye ile bir angajman süreci başladı biliyorsunuz. Daha sonra İran da bu sürece dahil oldu. Bazılarınız Mısır'ı ziyaretimizde vardı ve Mısır'da sizlere bakan yardımcıları düzeyindeki toplantının ertelendiğini söylemiştik. Şimdi o toplantının tarihi netleşti. Bakan yardımcısı düzeyinde dörtlü toplantı, 3-4 Nisan tarihlerinde Moskova'da gerçekleşecek" dedi.

MISIR'LA NORMALLEŞME

Mısır ile normalleşme sürecinde de son zamanlarda hızlanma olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, ekonomik ve ticari ilişkiler konusunda şimdiye kadar zaten bir problem olmadığını, siyasi ilişkileri de tamamen normalleştirmek için gayret sarf ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, liderler düzeyinde görüşme için her iki tarafın da tarih üzerinde çalıştığını belirterek, bunun uzaması durumunda büyükelçilerin tekrar atanmasıyla ilgili bir karar alınabileceğini ifade etti.

YUNANİSTAN'LA YAŞANAN GERGİNLİK VE KIBRIS MESELESİ

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Yunanistan ile ilişkilerde de olumlu bir hava yakalandığını söyleyen Çavuşoğlu, öncelikle bu olumlu havanın kalıcı olabilmesi için iki tarafın gerginliği artıran adımlardan kaçınması gerektiğini dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, "Anlaşamadığımız, üzerinde uzlaşamadığımız ya da çözemediğimiz tarihi sorunlar var. Bazıları karmaşık. Bunları çözme konusunda samimi bir çalışma ortamının olması lazım. Nasıl çözeceğiz, bu istişari görüşmeler artık istişari olmaktan çıkmalı, sonuç odaklı olmalı. Sorunların ne olduğu tespit edildi, dünyada herkes biliyor" diye konuştu.

Kıbrıs meselesi kapsamında adanın etrafındaki hidrokarbon zenginliklerinin hakça paylaşımı sorununa değinen Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta kalıcı bir çözümün olmamasının her zaman bir gerginlik sebebi olduğunu söyledi.

ABD'YLE YÜRÜTÜLEN F-16 GÖRÜŞMELERİ

Bakan Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye arasında devam eden F-16 süreci konusunda bir tıkanıklık olup olmadığı sorusuna, "Aslında tam bir tıkanıklık yok. Yönetimin samimi gayret sarf ettiğini biliyoruz. Türkiye'ye F-16 verme konusunda ya da mevcut uçakların modernizasyonu için gerekli kitleri verme hususunda kararlılar. Kongrede karşı olanlar var, ama yönetimin karşı olanlara yönelik de çaba sarf ettiğini biliyoruz. Olumlu neticeler olabileceğini de tahmin ediyoruz" yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, ABD'de Joe Biden yönetiminin F-16 konusunda öncelikli olarak Kongredeki itirazları kaldırması gerektiğini, Türkiye'ye F-16 uçağı satışına karşı çıkan Kongre üyelerine yönelik diyalogla çözüm üretilebileceğini dile getirdi.

IRAK'TA DÜŞEN HELİKOPTER VE ABD'NİN PKK/YPG'YE VERDİĞİ ASKERİ DESTEK

Suriye'nin kuzeydoğusundan kalkıp Kuzey Irak'ta düşen, PKK'lıları taşıyan helikopter konusundaki soruya karşılık Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"ABD'nin Suriye'de YPG/PKK'ya her türlü silah desteği, teçhizat desteği, eğitim desteği verdiği açık, aşikar. Bunu da zaten saklamıyorlar. Bir kılıfları da var, o da 'DEAŞ ile mücadele'. 'DEAŞ ile ne mücadele var?' diye sıkıştırınca, 'Hapishanelerde DEAŞ'lılar var, onlar nezaret ediyor, dolayısıyla o önemli.' diyorlar. Biz de 'Orayı boşaltalım, hepsini ülkesine gönderelim, sırf bunun için terör örgütü desteklenir mi?' diyoruz. Tabii bu helikopterlerin kime ait olduğu önemli. Kim satın almış, kim tahsis etmiş, kime kullandırtmış?"

Bakan Çavuşoğlu, Suriye'nin kuzeydoğusundan kalkan helikopterlerden ABD'nin haberi olup olmadığı sorusunu, "Esas bu kısmı önemli. Bu helikopterleri kim, kimden satın aldı ve ondan sonra kime kullandırttı? Helikopteri kullanmak için nasıl eğitim verdiler teröristlere? Ama sonuçta o bölgenin hava sahası kimin kontrolünde? Amerika'nın. Dolayısıyla hava sahası benim kontrolümdeyse, bir dron da geçse, bir kuş da uçsa benim bilgim dahilindedir. Hava sahasını kontrol eden otoriteden izin almadan bir helikopterin kalkması mümkün değil" şeklinde yanıtladı.

Irak Kürt Bölgesel yönetimi: Duhok'ta düşen helikopterde PKK'lı teröristler varIrak Kürt Bölgesel yönetimi: Duhok'ta düşen helikopterde PKK'lı teröristler var

Tüm oklar ABD'yi gösteriyor! PKK'yı taşıyan helikopterin üzerindeki sis bulutları dağıldıTüm oklar ABD'yi gösteriyor! PKK'yı taşıyan helikopterin üzerindeki sis bulutları dağıldı

IKBY Başbakanı Barzani: PKK'lıları taşıyan helikopteri KYB'li grup satın aldıIKBY Başbakanı Barzani: PKK'lıları taşıyan helikopteri KYB'li grup satın aldı

ABD'den terör örgütü YPG'ye başsağlığı mesajıABD'den terör örgütü YPG'ye başsağlığı mesajı

Çavuşoğlu, ABD tarafının düşen helikopterle ilgili taziye yayınladığını da hatırlattı.

ABD askerlerinin Suriye'de bulunmaları ve geçen ay ABD Genelkurmay Başkanı'nın bölgeye yaptığı ziyarette PKK'lılarla görüşüp görüşmediği sorulan Çavuşoğlu, bu konuda ABD tarafının kendilerine "kesinlikle görüşmedik" dediğini, bununla ilgili ortada bir fotoğraf veya belge olması durumunda normal şartlarda YPG'lilerin bu fırsatı kaçırmayarak kendilerini meşrulaştırmak için bunu sızdıracaklarına inandıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Sonuçta önemli olan, Amerikan askerleri burada ne iş yapıyor, ne için var? ABD Genelkurmay Başkanı buraya ne için geliyor? Amerikan askerleri burada YPG/PKK'yı desteklemek için var. Sonuçta Genelkurmay Başkanı'nın onlarla görüşüp görüşmediği önemli değil. Teröristleri, PKK'lıları eğiten askerlerini ziyaret ediyor" dedi.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 22
 • EFE 1 yıl önce Şikayet Et
  Bravo cok güzel ve net konusmaydi.Bu secimde milletdimiz cok iyi düsünsün savunma sanayi yok olmasina istiyen cok devletler var ucak proceleri yok olur merkez bankasindaki paralar yok olur buna musade verecekmiyiz hayir.Onun icin 100 yilin visyonuna evet diyelim cok güzel olacak Türkiyem Reisimize .
  Cevapla
 • Liseli 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd açıkça gizlemeden pkk ya destek veriyor,önemli olan biz ne yapacağız,gözmü yumacağız hareketemi geçeceğiz.
  Cevapla
 • Vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  ABD yi vuralım Suriye'den çıkaralım ırak Suriye'yi kendimize bağlayalım
  Cevapla
 • Levrock 1 yıl önce Şikayet Et
  2028 Cumhurbaskani Mevlüt Cavusoglu
  Cevapla
 • German 50 1 yıl önce Şikayet Et
  Soru iyi olmuş, sayin Bakanim,Allah razi olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye uyarısı! Farkındayız deyip duyurdu: Hazırlıklıyız!
Gazi Okutan: 15 Temmuz’daki direnişimiz dünyaya örnek oldu