Başbakan, konuşmasını ChatGPT'ye hazırlattı

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, parlamentoda kısmen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT kullanılarak hazırlanan bir konuşma yaptı.

Başbakan, konuşmasını ChatGPT'ye hazırlattı
Başbakan, konuşmasını ChatGPT'ye hazırlattı
GİRİŞ 02.06.2023 06:22 GÜNCELLEME 02.06.2023 06:22
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Yapay zekanın büyüleyici ve ürkütücü yönlerine dikkat çeken Frederiksen, "Yapay zeka artık gelecek değil, bu bir gerçek. Yapay zeka henüz anlamadığımız şekilde toplumumuzu değiştirecek." diye konuştu.

Yapay zeka artık meclislere de girdi. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, kısmen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT kullanılarak yazılan bir konuşma yaptı.

Frederiksen'in yapay zekanın yenilikçi yönlerini ve risklerini vurgulamak için parlamentoda yaptığı konuşmanın bir kısmı ChatGPT tarafından hazırlandı.

Danimarka Başbakanı, parlamentodaki milletvekillerine "Burada az önce söylediklerim bana ait değil." diyerek konuşmasının bir kısmının  ChatGPT tarafından yazıldığını açıkladı. Milletvekilleri şaşkınlıklarını gizleyemedi. 

Son dönemde çok tartışılan ChatGPT'nin önemine dikkati çeken Frederiksen, yapay zekanın yapabileceklerinin hem büyüleyici hem de korkutucu olduğunu söyledi.

Yapay zekanın saniyeler içerisinde konuşma yazabildiğini, bir üniversite ödevi veya rapor hazırlayabildiğini kaydeden Frederiksen, bunu gerçekçi bir şekilde yapabildiğini ve çok az kişinin arkasında bir insan değil bir robotun olduğuna inandığını ifade etti.

Frederiksen, gençlerin sosyal becerilerini engelleyebileceğine inandığı için, ChatGPT'nin denemeler, şiirler ve tüm konuşmaları yazma becerisiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Frederiksen, son olarak, "Yapay zeka artık gelecek değil, bu bir gerçek. Yapay zeka henüz anlamadığımız şekilde toplumumuzu değiştirecek." ifadesini kullandı.

Danimarkalı lider, teknolojinin çocuklar üzerindeki etkisine odaklanırken, Avrupalı yetkililer ChatGPT ve diğer üretici yapay zeka araçlarının dezenformasyon, ırkçı anlatılar ve aldatıcı reklam yayma potansiyelinden endişe duyuyor.

İŞTE BAŞBAKANIN CHATGPT İLE HAZIRLADIĞI O KONUŞMA

Başbakanın ChatGPT tarafından hazırlanan konuşmasında şu ifadeler yer aldı:

"Geçen parlamento yılında geniş bir hükümete liderlik etmek bir onur ve meydan okumaydı. Taraflar arasında iş birliği yapmak ve Danimarka için güçlü ve sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için çok çalıştık. İklim değişikliğiyle mücadele etmek ve tüm vatandaşların eşit fırsatlara sahip olduğu daha adil ve daha kapsayıcı bir toplum sağlamak için adımlar attık. Yol boyunca zorluklarla ve direnişle karşılaşmamıza rağmen, geçen parlamento yılında birlikte başardıklarımızdan gurur duyuyorum."

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • heval 11 ay önce Şikayet Et
  ajan uygulamalar
  Cevapla
 • Ai Skynet 11 ay önce Şikayet Et
  Wow ne kadar medeniyler (!!)
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Allah size sizin gibilere fırsat vermesin. Amin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
3 ülke Filistin'i tanıma kararı aldı! İsrail bakın ne yaptı!
El Etreby: Türkiye'de yatırım her zaman cazip