İş dünyasında yapay zeka paniği... Bir kişi daha işinden oldu!

San Francisco'da yaşayan 25 yaşındaki metin yazarı Olivia Lipkin, herhangi bir açıklama yapılmadan işten çıkarıldığını ve yerine ChatGPT'nin getirildiğini söyledi.

İş dünyasında yapay zeka paniği... Bir kişi daha işinden oldu!
İş dünyasında yapay zeka paniği... Bir kişi daha işinden oldu!
GİRİŞ 07.06.2023 17:48 GÜNCELLEME 07.06.2023 17:48
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Yapay zeka teknolojisi hızlı bir gelişme gösterirken, söz konusu teknolojinin insan gücüne tercih edilme riski de artış gösteriyor. Bununla ilgili son örnek ise işten çıkarılıp yerine ChatGPT'nin tercih edildiğini belirten bir metin yazarından geliyor.

Şirketi tarafından herhangi bir açıklama yapılmadan işten çıkarılan bir metin yazarı, yerine ChatGPT'nin getirildiğini söylüyor.

Goldman Sachs açıkladı: Yapay zeka, 300 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olabilir!Goldman Sachs açıkladı: Yapay zeka, 300 milyon kişinin işsiz kalmasına neden olabilir!

Bill Gates ağzından kaçırdı... Yapay zekanın emekliye ayıracağı ilk mesleği açıkladı!

ŞİRKET METİN YAZARINA ARTIK İHTİYAÇ DUYMADI

The Washington Post'un haberine göre,  San Francisco'da yaşayan 25 yaşındaki Olivia Lipkin, Nisan ayında bir teknoloji girişiminden işten çıkarıldı. Haber kaynağına verdiği demeçte, sohbet robotu halka açıldığından beri iş görevlerinin azaldığını ve yöneticilerinin Slack'te kendisinden "Olivia/ChatGPT" olarak bahsetmeye başladığını söyledi.

The Post'a göre, işten çıkarıldıktan sonra yöneticilerin bu teknolojiyi kullanmanın tam zamanlı bir yazara para ödemekten daha ucuz olduğunu yazdıklarını gördü. Dakikalar içinde ikna edici insan benzeri metinler üretebilen yapay zeka destekli sohbet robotunun Kasım ayında piyasaya sürülmesinden bu yana kendisini "güvensiz" ve "endişeli" hissettirdiğini söyledi.

"YAPAY ZEKA YÜZÜNDEN İŞİMDEN OLDUM"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Olivia "Artık bunun doğru olduğuna, bu endişelerin haklı olduğuna dair kanıtım vardı ve şimdi yapay zeka yüzünden işimden olmuştum." dedi.

Lipkin şirketindeki metin yazarlığı görevinden ayrıldıktan sonra yeni bir iş olarak köpek gezdiriyor.

The Post'a verdiği demeçte "Ofis dünyasına tamamen ara veriyorumİnsanlar en ucuz çözümü arıyor ve bu da bir insan değil, bir robot." dedi.

Yapay zeka destekli yeni ürün seli, yeni teknolojinin kendilerinin yerini alacağından endişe eden çalışanlar arasında endişeye neden oluyor.

IBM 7.800 İŞİN ETKİLENECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Bazı CEO'lar maliyetleri düşürmek için yeni teknolojiden yararlanmayı planladıklarının sinyallerini verdiler bile. IBM CEO'su Arvind Krishna, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, şirketin yapay zekanın yerini alabileceği roller için işe alımları yavaşlatacağını veya askıya alacağını söyledi ve 7.800 işin etkilenebileceğini tahmin etti.

Teknoloji devinden tedirgin eden karar... 26 bin çalışanı kapsıyor!Teknoloji devinden tedirgin eden karar... 26 bin çalışanı kapsıyor!

Botun büyük ölçekte etkileyici yazılı çalışmalar üretme yeteneği ticari yazarları bir süredir endişelendiriyor. Ocak ayında, OpenAI'nin ChatGPT'yi piyasaya sürmesinden sadece iki ay sonra, serbest çalışan bir yazar, chatbotun neredeyse bitmiş bir pazarlama makalesini sadece 30 saniyede bir araya getirebildiğini görünce dehşete düştüğünü söyledi.

Bununla birlikte, teknolojinin kusursuz olmadığı ve yanlış bilgileri güvenle doğru olarak sunma eğilimi göstererek yanlış bilginin yayılmasına katkıda bulunabileceği endişesine neden oluyor.

DÜNYACA ÜNLÜ BANKADAN KORKUTAN RAPOR

Goldman Sachs'ın raporuna göre, yapay zeka teknolojilerinin bu şekilde veya daha hızlı bir şekilde gelişmeye başlaması, iş gücü piyasasını etkileyerek ciddi sorunların ortaya çıkabileceği söyleniyor.

Raporda verilen tahminlere göre yapay zeka teknolojileri dünya genelinde bulunan yaklaşık 300 milyona yakın işçi için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Başbakan, konuşmasını ChatGPT'ye hazırlattıBaşbakan, konuşmasını ChatGPT'ye hazırlattı

DANİMARKA BAŞBAKANI KONUŞMASINI CHATGPT'YE HAZIRLATTI

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, parlamentoda kısmen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT kullanılarak hazırlanan bir konuşma yaptı.

Yapay zekanın büyüleyici ve ürkütücü yönlerine dikkat çeken Frederiksen, "Yapay zeka artık gelecek değil, bu bir gerçek. Yapay zeka henüz anlamadığımız şekilde toplumumuzu değiştirecek." diye konuştu.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 7
 • Deli dumrul 10 ay önce Şikayet Et
  insanlar topluca örgütlenip google, ibm apple microsoft gibi firmaların tüm sistemlerini patlatmalı yapay zeka ve robotizm bir felakete yol açacak...
  Cevapla
 • ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  yapay zeka bu şekilde gitmesi tehlikeli bir durum otomobiller icat edilince eşşeklere ne oldu bir düşünün
  Cevapla
 • vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  bu tür yazıları tespit edip okunmamasını sağlayacak eğitimler verilsin.
  Cevapla
 • Qwerty 10 ay önce Şikayet Et
  Insan gücünü pas geçenlere karşı bir grup oluşmalı aslında. Ornek Microsoft yapay zekaya yöneliyor ise orada kimse çalışmamalı. Yani öyle bir destek olsa. O zaman IBM e de bakardık hepsine de. Ama işin ipi ellerinde. Büyük bir finans kaynağı lazım haliyle.
  Cevapla
 • Asimov 10 ay önce Şikayet Et
  Yapay zeka ms ta mı sadece. Bindiğin arabada gezdiğin internette yok mu. Yapay zeka katır gibi olacak. Insanları hipnotize edip dönüştürecek hür insan kalmayacak.
  Cevapla
 • misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Karşı olmak yerine etkin şekilde kullanmayı öğrenmeli... Çağın gerisinde kalmanın anlamı yok
  Cevapla
 • ufuk 10 ay önce Şikayet Et
  insana gerek kalmayacak ileride zaten....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başıboş köpek dehşeti devam ediyor! Yaşlı kadın tanınmaz hale geldi...
DEM Partili Koçyiğit: CHP'nin İstanbul'u kazanmasını kent uzlaşısı formülü belirledi