Biden yapay zeka korkularını artırdı... "Kolay karar olmayacak!"

Son zamanlarda yapay zeka teknolojisiyle gündeme gelen Joe Biden, yapay zeka teknolojisine karşı atılacak adımların kolay olmadığını belirterek, söz konusu teknolojinin gelecekteki çatışmaların "karakterini değiştireceğini" söyledi.

Biden yapay zeka korkularını artırdı... "Kolay karar olmayacak!"
Biden yapay zeka korkularını artırdı... "Kolay karar olmayacak!"
GİRİŞ 02.06.2023 12:16 GÜNCELLEME 02.06.2023 12:43
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Başkan Joe Biden Perşembe günü, yapay zekanın yükselişiyle ilgili artan endişeler konusunda bugüne kadarki en doğrudan uyarısında, yapay zekanın "insan düşüncesini geçebileceğini" söyleyen bilim adamlarının korkularını güçlendirdi.

BİDEN, KORKULARI ARTIRDI!

Biden, Colorado Springs, Colo'daki Hava Kuvvetleri Akademisi mezunlarına hitaben yaptığı konuşmada, gelecekteki çatışmaların "karakterini değiştirebileceğini" söylediği teknolojinin hızlı dönüşümünü tartışırken yapay zekadan bahsetti.

Biden, "Kolay kararlar olmayacak, çocuklar. Oval Ofis'te yapay zeka alanında önde gelen sekiz bilim insanıyla bir araya geldim. Bazıları yapay zekanın insan düşüncesinin ve planlamasının önüne geçebileceği konusunda çok endişeli. Yani uğraşmamız gereken çok şey var. İnanılmaz bir fırsat ama başa çıkmamız gereken çok şey var." dedi.

BİLİM İNSANLARINDAN ART ARDA UYARILAR GELİYOR

Bilim insanları ve teknoloji yöneticileri insan neslinin tükenebileceği konusunda uyarıyor.
Aralarında Google, Microsoft ve ChatGPT liderlerinin de bulunduğu yüzlerce bilim insanı, teknoloji sektörü yöneticisi ve tanınmış sima, Salı günü kamuoyuna yaptıkları açıklamada yapay zekâ konusunda alarm vererek, hızla gelişen yapay zekâ teknolojisinin insanlığı yok etme konusunda nükleer savaş ve COVID-19 benzeri salgın hastalıklar kadar yüksek bir risk oluşturabileceğini savundu.

San Francisco merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Center for AI Safety ya da CAIS tarafından yayınlanan tek cümlelik açıklamada, "Yapay zekâ kaynaklı yok olma riskinin azaltılması, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerle birlikte küresel bir öncelik olmalıdır" denildi.

TEKNOLOJİ DEVLERİNİN CEO'LARIYLA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Biden, 5 Mayıs'ta Beyaz Saray'da Google, Microsoft ve OpenAI gibi önde gelen yapay zeka şirketlerinin CEO'larıyla bir araya gelerek yapay zeka ürünlerinin halka sunulmadan önce güvenli olmasını sağlayacak reformları görüştü.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre, bilim insanlarının yok olma korkuları sorulduğunda "Günümüzde gördüğümüz en güçlü teknolojilerden biri. Ancak sunduğu fırsatları değerlendirmek için öncelikle risklerini azaltmalıyız ve bu yönetimde buna odaklanıyoruz." cevabıyla karşılaşmıştı.

ABD, yapay zeka için yeni yol haritasını açıkladı... 7 tane kurulacak!ABD, yapay zeka için yeni yol haritasını açıkladı... 7 tane kurulacak!

BEYAZ SARAY YAPAY ZEKA İÇİN 140 MİLYON DOLARLIK BÜTÇE AYIRDI

Beyaz Saray geçtiğimiz ay yapay zeka alanında sorumlu inovasyonu teşvik etmek amacıyla aşağıdaki eylemleri içeren bir girişim başlattı:

•  Ulusal Bilim Vakfı, yedi yeni Ulusal Yapay Zeka Araştırma Enstitüsü kurmak için 140 milyon dolar fon sağlayacak. Bu girişim, kamu yararına hizmet eden etik, güvenilir ve sorumlu yapay zeka gelişimini takip etmek için federal kurumları, özel sektör geliştiricilerini ve akademiyi bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

•  Yeni Enstitüler iklim değişikliği, tarım, enerji, kamu sağlığı, eğitim ve siber güvenlik gibi kritik alanlarda yapay zeka Ar-Ge'sini geliştirecek.

•  Önde gelen yapay zeka geliştiricilerinin, Biden yönetiminin Ekim 2022 tarihli Blueprint for an AI Bill of Rights belgesinde belirtilen ilkelere uyup uymadıklarını belirlemek için teknoloji sistemlerinin kamuya açık bir değerlendirmesine katılma taahhüdü.

•  Bu girişim, kamuoyunun yorumuna olanak sağlamak amacıyla ABD hükümetinin yapay zeka sistemlerini kullanımına ilişkin yeni Yönetim ve Bütçe Ofisi (OMB)] politika kılavuzunu içermektedir. Bu kılavuz, federal kurumların yapay zeka sistemlerini geliştirme, tedarik etme ve kullanmalarının Amerikan halkının haklarını ve güvenliğini korumaya odaklanmasını sağlamak için belirli politikalar oluşturacaktır.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Hidocan 11 ay önce Şikayet Et
    Bidenede bitane yapay zeka takilsa en azindan bi zekasi olur
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Almanya'dan İsrail'e flaş suçlama
Ev kiralayacak ve satın alacaklara 'dolandırıcılık' uyarısı