ABD ve İngiltere harekete geçiyor... " Yapay zeka iki yıl içinde insanları öldürebilir!"

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın teknoloji danışman Matt Clifford, gelişmekte olan yapay zekanın iki yıl içinde insanları öldürebilecek düzeye ulaşabileceğini belirtti.

ABD ve İngiltere harekete geçiyor... " Yapay zeka iki yıl içinde insanları öldürebilir!"
ABD ve İngiltere harekete geçiyor... " Yapay zeka iki yıl içinde insanları öldürebilir!"
GİRİŞ 07.06.2023 09:24 GÜNCELLEME 07.06.2023 09:32
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın teknoloji danışman Matt Clifford, yapay zekanın sadece iki yıl içinde "birçok insanı öldürecek" kadar güçlü hale gelebileceğini söyledikten sonra bir hükümet bakanı yapay zekanın bir "distopya" oluşturabileceği konusunda uyardı.

OpenAI itiraf etti... İnsan gibi düşünen yapay zeka üzerinde çalışıyorlar!OpenAI itiraf etti... İnsan gibi düşünen yapay zeka üzerinde çalışıyorlar!

SİBER VE BİYOLOJİK SİLAHLAR ÜRETME POTANSİYELİNE SAHİP

Matt Clifford, kısa vadeli risklerin bile "oldukça korkutucu" olduğunu, yapay zekanın çok sayıda ölüme neden olabilecek siber ve biyolojik silahlar üretme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Sunak, Başkan Joe Biden'ı Birleşik Krallık'ın uluslararası yapay zeka düzenlemelerinin merkezinde yer almasına yönelik "büyük planı" konusunda ikna etmeye çalışacağı ABD'ye gidecek.

Başbakan, İngiltere'nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na benzer bir yapay zeka gözlemcisine ev sahipliği yapmasını istiyor ve ayrıca yeni bir uluslararası araştırma kurumu önerecek.

Teknoloji ve dijital ekonomiden sorumlu bakan Paul Scully Salı günü TechUK Teknoloji Politikası Liderlik Konferansında yaptığı konuşmada sadece "Terminatör tarzı bir senaryoya" odaklanılmaması gerektiğini söyledi ve "Eğer yanlış yaparsak, burada takip edebileceğimiz distopik bir bakış açısı var. Bir de ütopik bir bakış açısı var. Her ikisi de mümkün olabilir." ifadelerini ekledi.

Uygarlık düzeyinde bir tehlikeye dönüşüyor: 'Tüm insanlar ortak hareket etmeli!'Uygarlık düzeyinde bir tehlikeye dönüşüyor: "Tüm insanlar ortak hareket etmeli!"

Elon Musk; Bir imparatorluğun sonunu getirebilir!Elon Musk; Bir imparatorluğun sonunu getirebilir!

İNSANLARIN KONTROL ETMEKTE ZORLANACAĞI BİR TEKNOLOJİ

Clifford, bu işin doğru yapıldığından emin olmak için dikkatli olunması gerektiğine değiniyor. Ayrıca yapay zeka üreticilerinin küresel ölçekte düzenlenmemesi halinde insanların kontrol etmekte zorlanabileceği "çok güçlü" sistemlerin ortaya çıkabileceğini söyledi.

ÜST DÜZEY İSİMLERDEN YAPAY ZEKA HAMLESİ

Google DeepMind ve Anthropic'in üst düzey patronları, "yapay zekanın babası" olarak adlandırılan Geoffrey Hinton ile birlikte mektubu imzaladı. Hinton bu ayın başlarında Google'daki görevinden istifa etmiş ve yanlış ellerde yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulunmuştu.

Clifford, ChatGPT ve Google Bard gibi yapay zeka dil modellerini inceleyen bir hükümet görev gücünün geliştirilmesi konusunda İngiltere Başbakanı Sunak'a danışmanlık yapıyor ve aynı zamanda İleri Araştırma ve Buluş Ajansı'nın başkanlığını yürütüyor.

TalkTV'ye şunları söyledi: "Yakın vadeli riskler aslında oldukça korkutucu. Bugün yapay zekayı biyolojik silahlar için yeni tarifler yaratmak ya da büyük ölçekli siber saldırılar başlatmak için kullanabilirsiniz. Bunlar kötü şeyler."

AB, Google CEO'su ile görüştü... Yapay zeka için ABD ile ortaklık kuruluyor!AB, Google CEO'su ile görüştü... Yapay zeka için ABD ile ortaklık kuruluyor!

Fotoğraf: Stephen Schwarzma

ÖNLEMLER ARTIRILIYOR

Clifford, doğru şekilde kullanılması halinde yapay zekanın iyilik için bir güç olabileceğini söyledi. "Yapay zekanın hastalıkları iyileştirdiğini, ekonomiyi daha üretken hale getirdiğini ve karbon nötr bir ekonomiye ulaşmamıza yardımcı olduğunu hayal edebilirsiniz" dedi.

Politico'ya göre Sunak, Londra merkezli yeni bir küresel düzenleyicinin yanı sıra İngiltere'nin bu sonbaharda uluslararası bir yapay zeka zirvesine ev sahipliği yapmasını istiyor.

Başbakan ayrıca Biden'a, parçacık fiziği için var olan CERN enstitüsüne benzer yeni bir uluslararası araştırma kuruluşunun yapay zeka için kurulmasını önerecek.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 2
  • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
    İnsanlar ne kadar zeki... Kendini öldürecek sistem kurmuş... Bir hadiste Rabbimiz bildiriyor peygamberimize senin ümmetin kendi kendini helak edecek.. Umarım hayırda kullanılır..
    Cevapla
  • isimsiz 10 ay önce Şikayet Et
    sizin öldürüldüğünüz kadar öldürmez. silah, yapay virüs, aclik... hepsi sizin eseriniz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Barış Alper Yılmaz şov yaptı! Galatasaray liderliğini sürdürdü
Beşiktaş’ta 29 kişinin öldüğü gece kulübü yangınına ilişkin itfaiye raporu