'Kabus' yapay zeka senaryosunu anlattı: Fark edilmeden insanları kontrol edebileceği...

'Dünyanın en gelişmiş insansı robotu Ameca'ya, kendisinden 'kabus' yapay zeka senaryosu anlatması istendiğinde, robotların insanları bilgileri olmadan kontrol edebilecek veya manipüle edebilecek kadar güçlendiği bir dünyadan bahsetti.

'Kabus' yapay zeka senaryosunu anlattı: Fark edilmeden insanları kontrol edebileceği...
'Kabus' yapay zeka senaryosunu anlattı: Fark edilmeden insanları kontrol edebileceği...
GİRİŞ 10.06.2023 17:48 GÜNCELLEME 10.06.2023 17:48
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yapay zekanın potansiyelinin dünya uzmanlarını endişelendirdiğini inkar etmek mümkün olarak görülmüyor. Bu durumu özetleyen bir örnek de ilk insansı robot olan Ameca'dan geldi. Artık robotlar bile geleceğin getirebileceklerinden korkuyor gibi görünüyor.

Tasarımcıları tarafından 'dünyanın en gelişmiş insansı robotu' olarak tanımlanan yapay zeka destekli robot Ameca, bilim kurgudan fırlamış gibi görünen bir sahnede, korkunç 'kabus yapay zeka senaryosunu' anlattı.

Burnuna dokunulmasından hoşlanmayan robot, eliyle kendisinden uzaklaştırdı.

BİR "YAPAY ZEKA KABUS SENARYOSUNU" HAYAL ETMESİ İSTENDİ

Geçen hafta Londra'da düzenlenen Uluslararası Robotik ve Otomasyon Konferansı sempozyumunda konuşan Ameca, Open AI'ın ChatGPT'sini kullanarak soruları yanıtlayarak gözlemcileri şok etti.

Ameca'nın yapımından sorumlu Cornwall merkezli Engineered Arts şirketinin CEO'su Will Johson, ondan bir 'yapay zeka kabus senaryosu' hayal etmesini istedi.

"Yapay zeka ve robotikle ilgili hayal edebileceğim en kabus senaryo, robotların insanları bilgileri olmadan kontrol edebilecek veya manipüle edebilecek kadar güçlendiği bir dünyadır" dedi.

Yüzünde ürkütücü derecede gerçekçi bir endişe ifadesiyle konuşan Ameca, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Bu durum, bireylerin haklarına artık saygı duyulmayan baskıcı bir topluma yol açabilir."

Dünyanın ilk insansı robotu Ameca

TEHDİT OLARAK GÖRDÜKLERİ TEKNOLOJİDEN VAZGEÇEMİYORLAR

Ameca, yapay zeka konusunda alarm veren ilk robot olsa da, uzmanlar ve teknoloji devlerinin son zamanlarda yapay zeka tehdidini potansiyel bir kıyamet felaketiyle aynı seviyeye getirdikleri belirtiliyor.

Geçtiğimiz ay, yapay zeka firmaları Open AI ve Anthropic ile Google'ın liderleri, yapay zeka riskinin 'küresel bir öncelik' haline getirilmesi çağrısında bulunan bir bildiriyi desteklemişti.

Centre for AI safety (Yapay Zeka Güvenliği Merkezi) tarafından düzenlenen açıklamada, "Yapay zeka kaynaklı yok olma riskinin azaltılması, salgın hastalıklar ve nükleer savaş gibi diğer toplumsal ölçekli risklerle birlikte küresel bir öncelik olmalıdır." ifadelerine yer verildi.

Ameca, rahatlatıcı olması gereken bir şekilde, üreticisine bu senaryonun gerçekleşme tehlikesiyle 'henüz' karşı karşıya olmadığımızı düşündüğünü söyledi.

Hükümetler yapay zekaya karşı alarmda | Haber7.com

YAPAY ZEKA TEHLİKESİNE KARŞI OLAĞANÜSTÜ BİR ÇABA GÖSTERİLİYOR

Ameca'nın belirttiği kabus senaryosundaki robotların insanları bilgileri olmadan kontrol edebilecek veya manipüle edebilecek kadar güçlendiği dünya, pek çok insanın düşündüğü ve tedirgin olduğu bir ihtimal olarak görülüyor.

Yapay zeka çalışmalarını tüm hızıyla devam ettiren teknoloji şirketlerin bu teknolojiyi bulunmaz bir nimet olarak görmeleri, insanlar üzerinde tedirginlik oluşturuyor. Bu nedenle artık isteseler de vazgeçemeyecekleri yapay zeka teknolojisine karşı hükümetler adım adım önlem almaya başladı.

ABD ve İngiltere harekete geçiyor... ' Yapay zeka iki yıl içinde insanları öldürebilir!'ABD ve İngiltere harekete geçiyor... " Yapay zeka iki yıl içinde insanları öldürebilir!"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın teknoloji danışman Matt Clifford, gelişmekte olan yapay zekanın iki yıl içinde insanları öldürebilecek düzeye ulaşabileceğini belirtmişti.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 6
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Cok güzel insan oglu kendine rakibi kendi eliyle yapıyor yarın yapanda yaptıranda pişman olacagı gün gelecek
  Cevapla
 • ebabil 65 1 yıl önce Şikayet Et
  bu yapay zeka ABD nın tuzağı dünyayı yıkmanın yeni yolu
  Cevapla
 • hacı 1 yıl önce Şikayet Et
  kendini nimetten sayıyor elektrik kadar canın var hala ötüyo
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlar kendi zekalarını kullanmaktan vazgeçmediği sürece problem olmaz.
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlığın sonunu bunlar hazırlıyor. Demedi demeyin. Kıyamet yakın ..
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Zombiler i çıkaracalar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarım Kredi Market'ten yeni indirim! İşte ürün listesi
Trump suikasta uğradı! İşte dünya siyasi tarihinde liderlere yönelik suikastlar